Výuka angličtiny s pomocí obrázků

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Určitě tato dvě lidová moudra také znáte. Což takhle spojit je dohromady? Výsledkem by mohla být zajímavě podaná angličtina pro děti.

Nakladatelství Fragment letos vydalo Obrázkový slovníček – angličtina pro děti s podtitulem Více než 1111 slovíček. Je to publikace, která si klade za cíl pomoci dětem s výukou angličtiny. Spojení slovíčka s obrázkem by mělo vést ke snadnějšímu zapamatování. Zřejmě i proto je kniha určena pro děti již od čtyř let. Ovšem je jasné, že bez pomoci dospělého (znalého fonetického přepisu angličtiny) se výuka takto malých dětí neobejde.

Pokud při otevření Obrázkového slovníčku čekáte stručný návod, jak s knihou pracovat, budete zklamaní. Místo něj je jen obecný úvod pro děti. Je to škoda, protože ne každý rodič je i pedagogem a nějaká rada by se jistě hodila.

Slovníček zahajuje stránka s tím, co namalovat snad ani nejde – anglická abeceda a základní i řadové číslovky. Poté již následuje samotný slovníček.

Kdo by čekal jen obrázky podstatných jmen, byl by překvapen. Na stránkách jsou zachycena i přídavná jména, slovesa, předložky či zájmena. Není právě snadné ztvárnit některá taková slovíčka a zde se je navíc podařilo ztvárnit tak, že je význam na první pohled jasný. Jistě by bylo snadnější, kdyby se slovníček omezil jen na substantiva. Přítomnost i dalších slovních druhů proto lze proto hodnotit velmi kladně.

Zajímavostí slovníčku je i to, že abecední pořadí slovíček je občas přerušeno, pokud se vyskytne slovíčko žádající si více prostoru. Například se dozvíte nejen to, že lidské tělo je v angličtině body, ale i to, jak se jednotlivé části těla (tedy prsty, kolena, lokty, ruce, nohy, …) jmenují. U povolání najdete seznam různých profesí, u domu popis místností, u slovíčka fruit je zase stránka věnována jednotlivým druhům ovoce, … Děti tak mají možnost učit se slovíčka v souvislostech, což je jen a jen dobře.

Na konci knihy, před samotným rejstříkem, najdete ještě tři užitečné stránky. První je věnovaná národním vlajkám, druhá fonetickým symbolům, zájmenům a „užitečným výrazům“ (což jsou slovíčka jako každý, vždycky, blízko, nikdo, nebo, …) a třetí „užitečným slovesům“.

Celým slovníčkem provází velice zdařilé a milé ilustrace Antonína Šplíchala. Právě tyto ilustrace a celkové grafické zpracování dělají knihu opravdu zajímavou.

Těžko říct, kolik slovíček se děti naučí jen tím, že jim je rodiče budou ukazovat na obrázku. Možná by bylo lepší zařadit slova do krátkých vět. Slovníček tedy zřejmě mnohem lépe využijí rodiče, kteří angličtinu ovládají. Ti totiž mohou na dítě mluvit v jednoduchých větách a použitá slova ukazovat na obrázcích. Bez pomoci rodičů to (u menších dětí) prostě nepůjde.


Obrázkový slovníček – angličtina

Vydalo nakladatelství Fragment

Ilustrace: Dero trade s.r.o.
ISBN: 978-80-85768-80-0
Rozměry: 207×275
Počet stran: 128
Provedení: vázaná
Vydání: 2011

Knihu Obrázkový slovníček – angličtina si můžete koupit třeba zde


Nakladatelství Fragment se zaměřuje zejména na knihy pro děti a mládež, leporela, slovníky, učebnice a turistické průvodce. Mezi bestsellery patří ERAGON, Letopisy Narnie, Maturita v kostce.

Produkce se pyšní díly Václava Čtvrtka, Zdeňka Svěráka nebo Pavla Kantorka

 

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist