Hej, my budeme kámošky!!!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Pro začátek varování: Nikdy, nikdy si nezkoušejte stříhat ofinu, když máte špatnou náladu.

„Civěla jsem na svůj odraz v zrcadle na záchodě, zatímco za mnou povykoval a hihňal se chumel holek z ročníku o rok níž.

Doufala jsem, že zdrojem jejich veselí nejsou mý vlasy, ale těžko bych jim mohla vyčítat, kdyby se hihňaly kvůli nim. Jeden osamělej záhryz do mý ofiny sahal tak vysoko, že kus čela na mě ze zrcadla doslova svítil. Ta ofina by vypadala líp, kdyby mi ji ožvejkali Torovi křečci..“

(ukázka z knihy)

Pokud hledáte dóóóst dobrou kámošku pro svou pubertální dceru, určitě zbystřete! Třináctiletá Alie pro ni může být ta nejlepší kamarádka na prázdniny, když reálně hrozí nuda s rodiči v hotelu, nebo  třeba i v době nemoci, kdy se dospívající dítě „prudí“ doma celou rodinu.  Jsem si téměř jistá, že pokud knihu otevřete už v knihkupectví a malinko se začtete, rovnou si představíte to uvřískané, střelené a v poslední době dost částo dospívající protivné stvoření, které na vás čeká doma.

Hrdinka dóóóst dobrých příběhů totiž řeší stejné problémy asi jako všechny holky po celém světě: spory se sourozenci, nepochopení ze strany rodičů, vztahy s kamarádkami a první lásky.

Celé vyprávění věnuje autorka příběhů své mamince, protože má pocit, že své zážitky s bláznivou rodinou, ve které žije, musí nějak zvěčnit. A papír a tužka se zdají být pro tyto účely dokonalé…

Alice si dost často říká, že je její rodina divná – no popravdě, není se čemu ani moc divit – nejenže její bráška Tor chová kobylky, ale ještě se starají o třínohou kočku.  Do toho všeho se ještě blíží tátovy narozeniny a sourozenci se mezi sebou nemohou ani za nic dohodnout, jaký dárek mu dají.

Aby toho nebylo málo, přijde do školy do Aliciny třídy nová holka Kyra – znuděná a namyšlená a  Alice jako za trest dostane od třídní učitelky za úkol, aby se o Kyru postarala a provedla ji po škole.

Moc dobře spolu nevycházejí. Ba co víc, Alice ji přímo nenávidí, ale není ji to nic platné, protože s ní musí spolupracovat na projektu do dějepisu. Spolupráce je velmi komplikovaná, dívky rozhodně nejsou za jedno a chvilku před tím, než je celý projekt konečně dokončen, se hrozně pohádají a rozlijí na něj omylem plechovku černé barvy. Stanou se z nich nakonec přece jen kamarádky?

Po nepovedeném pátku ve škole se vydají sourozenci Alice, Linn, Jabla a Tor na bleší trh koupit tátovi dárek. Procházejí mezi stánky a najednou zjistí, že jim zmizel nejmladší Tor. Místo nákupu ho tedy hledají… najdou ho nakonec a stihnou ještě koupit i dárek tatínkovi?

V této veselé knize se Vaše dcera potká ještě se spoustou dalších příběhů… Alice povypráví, jak přišli její tři sourozenci ke svým podivným jménům a přidává spoustu příběhů a „trapasů“, které zažívá ve škole se svými kamarádkami a kamarády i s celou svou rodinkou.


Alice a dóóóst dobrá rodinka
Vydalo: nakladatelství Fragment
Vyšlo: 2003, 2.vydání 2012
Kategorie: Pro čtenáře od 11 let
Autor: Karen McCimbieová
Počet stran: 206
ISBN: 978-80-253-1399-2

Knihu Alice a dóóóst dobrá rodinka si můžete objednat se slevou například zde.


Nakladatelství Fragment se zaměřuje zejména na knihy pro děti a mládež, leporela, slovníky, učebnice a turistické průvodce. Mezi bestsellery patří ERAGON, Letopisy Narnie, Maturita v kostce.

Produkce se pyšní díly Václava Čtvrtka, Zdeňka Svěráka nebo Pavla Kantorka

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist