Eliot nebo Harry – kdo z nich byl první?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Těch, kdo by neznali čarodějnického učně Harryho Pottera, je asi málo. Málokdo ale již ví, že nápad o dobrodružstvích mladého chlapce se zřejmě jako první nezrodil v hlavě Joan Rowlinglové…

Škola černé magie – tak přesně takto se jmenuje kniha Anthonyho Horowitze, kterou napsal již v roce 1988 a jíž v překladu vydalo v loňském roce nakladatelství BB/art. Pokud si ji přečtete, budete si vlastně téměř po celou dobu připadat, jako byste se ocitli v Bradavicích a spolu se třemi nerozlučnými kamarády prožívali naplno jejich dobrodružství…

Kniha je rozdělena do dvou částí. První se jmenuje Groosham Grange, což je strašidelná škola na pustém ostrůvku bez přístupu pro kohokoliv z vnějšího světa. Zkrátka jen pro zvané. Dvanáctiletý David Eliot se tím pozvaným stane poté, co jej vyhodí ze školy. Jeho rodiče neváhají a využijí pozvánku ředitele této školy, aby jejich syna přihlásili ke studiu. David odjíždí vlakem na místo, které se mu nelíbí hned od začátku. Ve vlaku se spřátelí s Jill Greenovou a Jeffreyem Josephem, jež sdílí stejné pocity. Davidovi se nelíbí nejen místo, kde má trávit školní rok, ale ani učitelé si nezískali jeho přízeň. Zástupce ředitele vypadá jako upír (možná i je, když jeho odraz není vidět v zrcadle), učitel francouzštiny miluje úplněk a navíc se při příjezdu musel podepsat do knihy studentů vlastní krví. Tím ale překvapení nekončí, naopak na čtenáře čeká řada dalších, chvílemi i děsivých zážitků.

A protože se musím zmínit o druhé části, je jasné, že David ve škole zůstane. Tím ale jeho dobrodružství nekončí. Na školu přichází nováček Vincent, který se začne jevit jako výrazný soupeř Davida. Navíc se škola i s ostrovem ocitne ve velkém nebezpečí. Trofej Prokletý grál, kterou získává jednou ročně jako odměnu vítěz ve sportovním klání, má moc zničit celý Groosham Grange. Dokáže tomu Eliot zabránit? Podaří se mu najít zrádce, který se vydává za jednoho ze studentů a který má zájem na tom, aby škola zmizela z povrchu Země?

Jak jsem se již zmínila, při čtení budete mít pocit, že prožíváte velice podobné dobrodružství, jako jste viděli ve filmu nebo četli v knize o Harry Potterovi. Sice jsou zde jiná jména i názvy, ale základ příběhu je vlastně nesmírně podobný. Možná až příliš. Horowitz tuto knihu napsal na konci osmdesátých let a zřejmě se právě ona stala jakousi předlohou pro příběhy, jež pro miliony fanoušků Harryho Pottera zpodobnila Joan Rowlingová.

Určitě nemám v úmyslu srovnávat, který z příběhů je lépe zpracovaný. Rowlingová měla (nejspíš tedy) předlohu, kterou rozšířila. Horowitz psal knihu, kterou by pobavil mládež. A to se mu povedlo. I přesto, že příběh čítá jen něco málo přes dvě stě stran, autorovi se podařilo ztvárnit a popsat vše důležité natolik barvitě, že budete uneseni pocity, které vás přepadnou. Kniha plná černého humoru a tajemna, jež vás nenechá vydechnout ani na jeden krátký řádek. Žádné „omáčky“, zbytečné dialogy. Nic takového nečekejte. Je evidentní, že Horowitz má naprosto skvělou schopnost do minima stran knihy sepsat příběh, který dokáže ohromit akčním dějem, v tomto případě především pak také hlavně tajemnem, které tu číhá doslova na každém kroku. Navíc je příběh líčený natolik barvitě, že si bez problémů budete moci dokázat představit prostředí, ve kterém se odehrává či jednání postav, a to včetně jejich myšlenkových pochodů.

Kniha mě naprosto nadchla. Je sice primárně určena pro mládež, ale bez problémů si v ní počtou i „dospěláci“. Je škoda, že Anthony Horowitz již nepokračoval v sérii příběhů, kterou původně plánoval.

Vřele doporučuji, čeká na vás báječné dobrodružství. Tak hurá do Groosham Grange!


Škola černé magie (Groosham Grange + Return to Groosham Grange)


Autor: Anthony Horowitz
Překlad: Zdeněk Hofmann
Kategorie: Dětské
Vyšla: 9.11.2011
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7461-022-6
Knihu Škola černé magie si můžete koupit například zde.

Nabídka nakladatelství BB/art je zaměřena především na překladovou beletrii – thrillerydetektivky, romány pro ženy…, populárně naučnou literaturu – historie, biografie…, dětské knihy, komiksy a poezie.

Nakladatelství také nabízí přes 70 druhů nástěnných a stolních kalendářů různých formátů a motivů.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist