Betlémy našich předků v Národopisném muzeu

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

„Toč se a vrč, můj kolovrátku, však jest adventu již nakrátku a přede dveřmi Štědrý den!“ píše Karel Jaromír Erben v Kytici. Jak slavili Vánoce naši předkové? Odpověď přináší výstavka s názvem Štědrý večer – tajemný svátek, která je k vidění v Národopisném muzeu – Musaionu Národního muzea v pražském Letohrádku Kinských od 1. prosince do 8. ledna 2012.

Výstava se zaměřuje na symbol lidových Vánoc, tj. legendu o Narození Páně, a představuje celou řadu unikátních předmětů, které se k tomuto biblickému příběhu vztahují. Vystavena je trojice vzácných betlémů. Rozměrné dřevěné betlémové figurky z východních Čech z poslední třetiny 19. století snad původně patřily rodině spisovatele Aloise Jiráska. Návštěvníci se mohou těšit také na skříňkový betlém s vyřezávanými polychromovanými figurkami ze středních Čech z konce 19. století. Dominantou nejen výstavy, ale celého Národopisného muzea po dobu vánočních svátků, je pak rozměrný příbramský betlém z přelomu 19. a 20. století, postavený na slavnostním schodišti Letohrádku Kinských.

Tyto unikátní betlémy doplňuje prezentace tzv. betlémů chudých – laciných betlémových figurek z chlebového těsta z Příbramska (chlebáčků) a vystřihovacích archů pro levné papírové betlémy od různých tiskařů z období od začátku 19. do začátku 20. století. Postupnou komercionalizaci vánočních svátků znázorňuje série reklamních vystřihovacích betlémů a nejrůznější vánoční pohlednice a vánoční ozdoby z meziválečného období.

Výstava je zároveň připomenutím 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena (1811 – 1870), významného českého básníka, historika a folkloristy, který se výrazně zasloužil o poznání tradiční lidové kultury českých zemí. Výstava tak připomíná nejen jeho práci na poli národopisu, ale – v souladu se svým tématem – především jeho slavnou baladu Štědrý den. Ta díky tomu, že popisuje lidovou vizi Štědrého dne v pohanském stylu, stojí v opozici proti lidovým oslavám prosyceným křesťanskou legendou o Narození Páně, kterou ztělesňují lidové betlémy a další artefakty.

Výstava je otevřena každý den kromě úterý od 10.00 do 18.00 hodin s výjimkou vánočních svátků.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist