Betlémy našich předků v Národopisném muzeu

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

„Toč se a vrč, můj kolovrátku, však jest adventu již nakrátku a přede dveřmi Štědrý den!“ píše Karel Jaromír Erben v Kytici. Jak slavili Vánoce naši předkové? Odpověď přináší výstavka s názvem Štědrý večer – tajemný svátek, která je k vidění v Národopisném muzeu – Musaionu Národního muzea v pražském Letohrádku Kinských od 1. prosince do 8. ledna 2012.

Výstava se zaměřuje na symbol lidových Vánoc, tj. legendu o Narození Páně, a představuje celou řadu unikátních předmětů, které se k tomuto biblickému příběhu vztahují. Vystavena je trojice vzácných betlémů. Rozměrné dřevěné betlémové figurky z východních Čech z poslední třetiny 19. století snad původně patřily rodině spisovatele Aloise Jiráska. Návštěvníci se mohou těšit také na skříňkový betlém s vyřezávanými polychromovanými figurkami ze středních Čech z konce 19. století. Dominantou nejen výstavy, ale celého Národopisného muzea po dobu vánočních svátků, je pak rozměrný příbramský betlém z přelomu 19. a 20. století, postavený na slavnostním schodišti Letohrádku Kinských.

Tyto unikátní betlémy doplňuje prezentace tzv. betlémů chudých – laciných betlémových figurek z chlebového těsta z Příbramska (chlebáčků) a vystřihovacích archů pro levné papírové betlémy od různých tiskařů z období od začátku 19. do začátku 20. století. Postupnou komercionalizaci vánočních svátků znázorňuje série reklamních vystřihovacích betlémů a nejrůznější vánoční pohlednice a vánoční ozdoby z meziválečného období.

Výstava je zároveň připomenutím 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena (1811 – 1870), významného českého básníka, historika a folkloristy, který se výrazně zasloužil o poznání tradiční lidové kultury českých zemí. Výstava tak připomíná nejen jeho práci na poli národopisu, ale – v souladu se svým tématem – především jeho slavnou baladu Štědrý den. Ta díky tomu, že popisuje lidovou vizi Štědrého dne v pohanském stylu, stojí v opozici proti lidovým oslavám prosyceným křesťanskou legendou o Narození Páně, kterou ztělesňují lidové betlémy a další artefakty.

Výstava je otevřena každý den kromě úterý od 10.00 do 18.00 hodin s výjimkou vánočních svátků.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist