A čeho se bojíš ty?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Je to zvláštní. Když jsem poprvé držela knihu Jak se straší Stráchnivec poprvé v ruce, moc mne nezaujala a upřímně říkám, že bych ji asi v knihkupectví minula. Zvláštní ilustrace na obalu na mne zapůsobily jako český ekvivalent populárního Bakuganu, kterému osobně ale nefandím.

Už při letmém prolistování jsem se ale začetla a zbystřila jsem.

Vyprávění je velmi čtivé, je to vlastně taková detektivka pro děti. Děj je poměrně jednoduchý, ale má spád, autorka dobře graduje zápletky plné nebezpečí a celý děj se odehrává v zajímavém prostředí bornejského pralesa. Někdy jsem měla problém sledovat, zda se děj odehrává ve skutečném světě nebo ve fantaziji hlavních dvou hrdinů – Vivienině a Tommyho, ale dokážu si představit, že dětský čtenář toto neřeší.

Kniha je o dětech, kteří se díky svým rodičům, nadšeným věděckým výzkumníkům, ocitnou na expedici na ostrově Borneo. Těžko říct, který z nich je z prázdnin bez televize, hudby a kamarádů nadšený méně, ale jejich zklamání zesílí, když zjistí, že kromě dospělých jsou na stanici jen oni dva. Tommymu přijde starší Vivien hrozně nafoukaná a jí zas Tommy ustrašený a dětinský. Po počátečních peripetiích se seznamováním se ale děti stanou přáteli. Největší dobrodružství ale zažijí, když se jejich rodiče vydají na výpravu do pralesa a svěří je na hlídání domorodé ženě. Shoda náhod způsobí, že se jednoho dne octnou sami v pralese a zjistí, že tajemné cosi z hloubi lesa se o ně zajímá víc, než by si sami přáli. Ocitnou se v říši rostlin Orchidérii a zjišťují, že tam panuje pořádek pouze zdánlivý. Dopadne vše dobře? Bude jim ke šťastnému konci stačit odvaha a vynalézavost? Nebo vše dopadne úplně jinak, než by si dětský i dospělý čtenář představoval?

Příběh je nakonec proti mému očekávání (ale snad jako každá správná kniha pro děti) plný soubojů mezi dobrem a zlem a ukazuje dětem, že přátelství, láska a nesmírná dávka tolerance může  porazit  i tajemného nepřítele z hloubi bornejského pralesa. Velmi oceňuji popis reálií pralesa, je vidět, že autorka spolupracovala s cestovateli a odborníky a studiu pralesa věnovala hodně času. Dětský čtenář má tak možnost přenést se do světa, do kterého by se jen velmi těžko dostal.

Kniha Jak se straší Stráchnivec je prvotinou autorky Terezy Meravé, redaktorky se zkušenostmi s prací v časopise pro děti ABC a dlouholeté vedoucí a praktikantky na dětských táborech. Je určená dětem od osmi do třinácti let a ilustrace připravil Lukáš Fibich. Zajímavé je, že obrázky  v knize jsou černobílé a doslova vyzývají k tomu, aby čtenáři popadli pastelky a vybarvili si je oni nebo jejich mladší sourozenci podle své fantazie.

Ukázka z knihy

Velké dveře se měly zabouchnout, ale očekávaná rána nevyšla. Místo toho husté a velice slizké šlahouny, které je tvořily, prostě s velkým šustěním a proplétáním srostly. Tommymu kručelo v břiše. Rozhlédl se po cele, do které ho odvedli, zdali mu nedali alespoň něco k jídlu. Uviděl však pouze džbán s vodou. Hltavě se napil.

„Ráno budeš podroben výslechu u královny!“ ozvalo se za dveřmi pichlavým kaktusím hlasem.

„Nic jsem neprovedl!“ bránil se Tommy.

„To se ještě uvidí!“

Z celého zámku padala na Tommyho tíseň. Šlahouny byly všude. Tvořily zdi, stropy i místnosti. Některé úplně zdřevěněly, ty drobnější byly ale čerstvé, zelené a zdály se živé a pohyblivé. Na chodbách panovalo tmavé zelené šero. Tommy si ale vzpomněl, že jak ho vlekli zámkem, zahlédl několik místností, ve kterých se rozlévalo modré světlo. Stejné, jako vydával jejich průvodce po chodbě. Tím byla rostlina, která jako by v bohatém okvětí měla zabudovánu zářivku. Její světlo doslova studilo.

Tommy si podrobněji prohlédl celu. Liány tu vytvořily malé okénko s výhledem na fascinující zámeckou zahradu. Byla tu postel, ale Tommy by si na ni nikdy nelehl – bál se, že by ho šlahouny ovinuly a zadusily.

„Noc bude asi hrozná,“ napadlo ho. Za přikrývku sloužil velký, měkký okvětní list, ale Tommy, ač byl jen v trenýrkách, necítil zimu. Rostliny jako by byly vydávaly zvláštní teplo.

Vzpomněl si znovu na Vivien, zdálo se totiž, že slunce zapadlo. Snad už je doma a burcuje vesnici!


Jak se straší Stráchnivec

Vydalo: nakladatelství Miloš Palatka – ALMI

Kategorie: Beletrie pro děti a mládež
Autor: Tereza Meravá
Počet stran: 109
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-87494-01-1

Knihu Jak se straší Stráchnivec si můžete koupit například zde.

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist