Reforma zdravotnictví nabírá reálné obrysy

Rubrika: Aktuality, Zdraví

Reforma zdravotnictví České republiky je pomalu, ale jistě uváděna v život. Parlament schválil první balík zákonů, kterými se řeší práva pacienta, byly novelizovány zákon o zdravotním pojištění, zákon o zdravotních službách, zákon o záchranné zdravotnické službě a zákon o specifických zdravotních službách.

Čekají nás změny v oblasti regulačních poplatků (za pobyt v nemocnici, v lékárně). Bude možné si připlatit za nadstandard (např. lepší procedura, lepší kloub). V přesně vymezené míře bude možné si připlatit za jistotu, že plánovaný zákrok provede pacientem vybraný lékař (např. přítomnost ošetřujícího gynekologa u porodu).
To „omezení“ má zabránit situaci, kdy specialista na určitý náročný výkon bude zaneprázdněn banálními zákroky hrazenými pacientem a nezbude mu čas na jeho „specializaci“.

Již od čtvrtka 1. prosince 2011 dochází ke změně regulačních poplatků za pobyt v nemocnici. Stávající výše poplatku je 60 Kč, od 1.12.2011 bude činit 100 Kč.

Výklad Ministerstva zdravotnictví, jak se bude výše poplatku vypočítávat v případech nástupu do nemocnice před tímto termínem a trváním hospitalizace přes tento termín, naleznete na stránkách MZ ČR.

Od nového roku by pak mělo dojít ke změně úhrady poplatku v lékárnách. Dosud se platí regulační poplatek ve výši 30 Kč za položku na receptu (na receptu mohou být nejvýše dvě položky). Nově to bude poplatek ve výši 30 Kč za celý recept – pacient ušetří.
Z úhrady ze zdravotního pojištění naopak budou vyřazena cenově dostupná léčiva, které lze v lékárně pořídit i bez receptu (léky „na bolest, na horečku“…).

Výčet nadstandardů není ještě hotov, stále se pracuje na jeho přesném znění.

Je dobré si připomenout, že do cen léků a pomůcek se od nového roku promítne i zvýšení snížené sazby DPH z 10% na 14%.

Více se o tématu dozvíte na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Pod článkem naleznete přílohy – první z nich je stručný přehled plánovaných změn.

Reformu zdravotnictví v kostce naleznete mj. na stránkách ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

A nebo se můžete podívat na záznam Otázek Václava Moravce z neděle 27. 11. 2011.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist