Zakouzlete si se Saxánou a vyhrajte krásné ceny!

Rubrika: Doporučujeme

Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě…


Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince.

Rodinná komedie Václava Vorlíčka Saxána a Lexikon kouzel, volné pokračování kultovního snímku Dívka na koštěti, přináší divákům opět známé herecké tváře – Petru Černockou a Jana Hrušínského, stejně jako nové postavy v podání Helenky Nováčkové, Jiřiny Bohdalové, Petra Nárožného, Jiřího Lábuse, Josefa Somra, Jaromíra Dulavy ad.

Snímek mísící hrané scény s animovanými 3D prvky je v současné době unikátním projektem české kinematografie, za kterým stojí producent Pragofilm a.s. a tvůrce trikové části filmu Qbone studios.

Volné pokračování Dívky na koštěti

Nápad vytvořit nový pohádkový film pro děti byl pro legendární dvojici českého filmu, režiséra Václava Vorlíčka a scénáristu Miloše Macourka, zajímavou nabídkou. Před čtyřiceti lety vznikl jeden z nesmrtelných českých filmů, Dívka na koštěti.
Vzájemné propojení světa reálného se světem fantazie si diváci natolik oblíbili, že vznikla myšlenka na něj navázat.
Po úspěšném seriálu Arabela z roku 1980, který měl „tak trochu připomínat Dívku na koštěti“, se malí diváci opět setkají s podivuhodným příběhem z pohádkové říše.

„Jak se ukázalo u Dívky na koštěti, byla to šťastná volba zkombinovat realitu s nadreálnem, tj. svět lidí se světem pohádek, který jsme si celý vymysleli,“ říká Václav Vorlíček.

V porovnání s původním filmem však Saxána a Lexikon kouzel přidává na miskách vah trochu více na stranu pohádkového prostředí.

„Tento film pokračuje v duchu původní Saxány, jenže tentokrát je v hlavní roli Saxánina dcerka, malá Saxánka, které se podaří dostat tam, odkud Petra Černocká před mnoha a mnoha lety utekla. Malá holčička se dozvídá, že její maminka je bývalá čarodějnice. Saxánka musí v podzemní říši čelit mnoha nástrahám, která na ni číhají na každém rohu. Je to ale šikovná holčička, které pomáhají noví pohádkoví kamarádi, takže se není čeho bát,“ říká Vorlíček.

„S chutí jsem opět točil film pro celou rodinu, protože takových je v české kinematografii jako šafránu.“

Během debat o způsobu tvorby snímku se filmaři rozhodli pohádkové postavy animovat. „Ve světě vznikl nový fenomén, tj. animovaný film v celovečerních metrážích a kombinace animovaného a hraného filmu, tak jsme si řekli, že se k této metodě přichýlíme,“ vysvětluje Vorlíček.

„Rozhodli jsme se, že se v pohádkové říši, která se nám tentokrát rozrostla, budou pohybovat postavy, které nemohou hrát herci.

Je tam třeba postava asi 60 cm vysokého trpaslíka a toho jsme nemohli herecky obsadit. To i Krytinář je přerostlý.

Nebo role dobráckého ještěra, který měří 4,5 metru. I kdybychom dali čtyři lidi do nějaké figuríny, nešlo by to. Nebo by to byly příliš složité mechanismy.
Moderní triková výroba toto snadno nahradila.“

Jak vzniklo legendární jméno Saxana?

Před lety vzniklo jedno z nejoriginálnějších a také nejznámějších jmen – Saxana. O jeho vzniku Václav Vorlíček říká: „S Milošem jsme si rozdělili úkoly. On sepisoval poslední obrazy scénáře a já jsem měl za úkol vymyslet jméno mladé čarodějnice. Na papíře jsem si seřadil, co tam chci mít. Potřeboval jsem určitě X, poněvadž šlo o čarodějnici, tak aby tam bylo alespoň jedno neobvyklé písmeno. Začal jsem s tím šachovat, až jsem asi za dvě hodiny přišel za Macourkem a říkám: „Hele, co bys říkal, teď se soustřeď, co bys říkal… SAXANA?“ A on řekl: „Sedí!“ A tak vznikla Saxana.“

Herecké obsazení

Propojení známých filmových postav s novými – hranými i animovanými – znamenalo pro tvůrce filmu setkání se známými tvářemi, stejně jako výběr vhodných, nových herců.

Klíčovými postavami podzemní říše pohádek je opět ředitel školy spolu se svými svěřenci, raráškem Krakavouskem, trpaslíkem Řehořem, strašidlem Chlupáčem, Kostlivcem Vinckem a další plejádou roztomilých čarodějnic, skřítků, draků a nebezpečných bazilišků a morkolabů.

Svět lidí dále obohatily nové postavy tety Irmy, strýce Evžena či nakladatele Pleskota.

Petra Černocká, která v Dívce na koštěti ztvárnila mladou čarodějnici Saxánu, uvítala nadcházející natáčení s neskrývanou radostí.

Samozřejmou volbou pro režiséra byla také spolupráce s Janem Hrušínským, první láskou velké Saxány v Dívce na koštěti. Ředitel a herec divadla Na Jezerce si ve filmu zahrál roli veterináře a otce malé Saxánky, která vyrůstá ve světě lidí a neví nic o minulosti svých rodičů.

Představitelkou malé Saxánky je Helenka Nováčková, kterou si režisér vybral mezi desítkami dalších adeptek na tuto roli a které se po celou dobu natáčení plně věnoval. Pro malou dívku nebylo lehké si představit budoucí animované prostředí a postavy, avšak svého úkolu se zhostila velmi obratně.

„Nejtěžší pro mne bylo, když jsem měla dlouhý text a musela jsem se dívat na postavu, která tam nebyla. Následně jsem se třeba měla podívat jinam a opět se k němu vrátit pohledem. Nebylo snadné se trefit na to správné místo, abych se mu dívala do očí a ne třeba mimo něj.“

Malou herečku také bavily „kaskadérské kousky“, jako byl let na koštěti nebo pád z velké výšky. „Ve studiu mi dali popruhy a vytáhli do vzduchu. Pak jsem musela nasednout na koště a letět. Stejně tak když jsme točili můj pád. Visela jsem na popruzích, ležela jsem vodorovně a zespodu na mne foukal vítr. To mě bavilo,“ říká Nováčková.

Jak tomu ve Vorlíčkových filmech bývá, také Saxána a Lexikon kouzel je přímo nabita jedinečnými hereckými osobnostmi zvučných jmen. V čarodějnické komedii určené pro celou rodinu si dále zahráli: Jiřina Bohdalová jako teta Irma, Petr Nárožný jako její bratr a předseda soudu, Bronislav Poloczek, který zde hraje syna čaroděje Viga – vypůjčené postavy z Arabely, Naďa Konvalinková, Ota Jirák, Josef Somr, Markéta Hrubešová či Uršula Kluková a mnoho dalších.

Kombinace hraného a 3D filmu

Saxána a Lexikon kouzel je svým rozsahem trikové výroby unikátním snímkem, na kterém pracovalo více než 40 trikových specialistů. Je prvním filmem české kinematografie, jehož triková výroba je provedena v takovém rozsahu a na srovnatelné úrovni jako tvorba zahraničních filmů pro děti.

„Projekt Saxána a Lexikon kouzel byl pro nás zajímavou výzvou. Byla to skvělá šance vytvořit jedny z nejunikátnějších trikových záběrů, které kdy v české kinomatografii vznikly. V našem studiu se tvořily od prvních návrhů až po finální 3D složku všechny animované postavy a celá pohádková prostředí a to v šibeničním termínu 12 měsíců,“ uvádí Viktor Adamec, VFX Supervisor a vedoucí trikové výroby filmu.

Film Saxána a lexikon kouzel pro Vás přináší společnost Filmeurope, v kinech má premiéru 15. září 2011.
Navštivte také oficiální stránky filmu: http://www.saxana-film.cz

POZOR – SOUTĚŽ SE SAXÁNOU!

Abyste si mohli příběh hodné čarodějky Saxány připomínat i doma, připravili jsme pro vás soutěž s filmem Saxána a lexikon kouzel.

Od 5. do 18. září 2011 budeme soutěžit o balíčky s filmovými cenami, ve kterých najdete trička, DVD s filmem pro děti, pexeso a samolepky. Stačí jen najít v tomto článku v termínu soutěže tu správnou odpověď na jednoduchou otázku.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Každý den nad ránem probíhá kontrola soutěžních tipů. Všichni soutěžící, jejichž tip byl již překonán, budou o tomto faktu informováni emailem. Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist