Malý génius je…

Rubrika: Doporučujeme

a) mimořádně nadané dítě
b) výrobce hraček pro děti
c) nový obchůdek na Náměstíčku
… jaká bude správná odpověď?

Nejspíš hádáte dobře, správné jsou všechny tři možnosti. S vaším dovolením je trošku prozkoumáme…

ad. a) Význam slova malý asi není třeba vysvětlovat, no a génius je podle slovníku cizích slov „mimořádně nadaný jedinec“.
Snad nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že téměř každý rodič zažije nějakou tu chvilku, kdy má pocit, že právě jeho dítko je malý génius, nebo alespoň „lepší (šikovnější, rychlejší, bystřejší…) než sousedovic Mařenka či Jeníček“. A pokud ne (opravdu se vám to nestalo????), nevěřím tomu, že vám hlavou nikdy neproběhla myšlenka, že třeba zrovna ten váš klučina či malá slečna jednou dobude svět.

ad. b) Malý génius, s.r.o. je skutečně firma, která vyrábí hračky a hry určené pro raný intelektuální rozvoj dítěte. Nikdo vám samozřejmě neslíbí, že se s těmito hračkami z vašeho potomka stane malý génius, ale určitě mu tyto hračky neublíží, možná mu usnadní učení ve škole (čtení a počítání) a hlavně budou se mu líbit a dobře se s nimi zabaví.
Pro koho jsou tyto hračky určeny?
Nejpřesnější bude odpověď – pro děti. Určit vhodný věk je dost obtížné, protože to je v tomto případě opravdu velice individuální. Záleží především na dvou faktorech – na intelektuální úrovni dítěte a také na způsobu, jakým je budete chtít využívat (a samozřejmě na konkrétní volbě). Troufnu si tvrdit, že tyto hry a hračky mohou být dárkem jak pro tříměsíční miminko (zázračný koberec může sloužit jako skvělá podložka na zem, která díky použitému materiálu dobře izoluje, ať už zvolíte jakékoli motivy vkládaných dílků), tak pro dvanáctiletého puberťáka (hlavolamy by mohli zaujmout i ty starší, nemyslíte?).
Používají se i v mateřských a základních školách. Jsou vhodné pro děti s poruchami učení a usnadňují práci s problematičtějšími dětmi.
Jsou vyrobeny z pěnového polyetylenu, který je obzvlášť vhodný pro práci si malými dětmi, jelikož nemá žádné tvrdé a ostré hrany, takže se nemusíte obávat zranění.

ad. c) Ano, tyto hračky, hry a hlavolamy si můžete od 4. května 2006 objednat i na Náměstíčku v obchůdku Malý génius. Ten je rozdělen do 5 různých sekcí, které bych vám ráda představila:

3D Puzzle – jak název napovídá, jedná se o trojrozměrné skládačky. Složit si můžete např. autíčko, parník, vláček… Trošku větší děti se zabaví při skládání, ti menší si jistě vyhrají se složenými modely. Všechny jsou totiž funkční – loďka může plavat po vodě, do autíčka lze posadit figurky a povozit je po celém bytě, mlýn se točí atd.

2D Puzzle jsou plošné skládačky z 10 – 15 dílků. Složit si můžete autíčko, kamion motorku nebo letadlo.

Hlavolamy – 7 zdánlivě jednoduchých, avšak velmi důmyslných skládaček.
Nejznámější a nejstarší z nich je Tangram (viz. obrázek). Jedná se o čtverec rozdělený na 7 různých dílků. Vaším úkolem je sestavit jednak znovu čtverec (samozřejmě bez obrázku), jednak předkreslené obrazce, u kterých však vidíte jen obrysy, nikoli rozložení jednotlivých dílků. Tato skládačka přetrvala už celá tisíciletí.

Vkládačky – podle druhu vkládaných dílů seznamují děti s některými domácími a divokými zvířaty, geometrickými tvary, číslicemi a písmeny české abecedy. Můžete buď hledat správné otvory pro jednotlivé výplně a vracet je na původní místo, nebo si „jen“ hrát s vkládanými dílky, písmen sestavovat slova, z číslic jednoduché příklady. Najdete zde i pomůcku k učení zlomků.

Zázračný koberec je hračka opravdu univerzální a nedivila bych se, kdybyste ji už měli doma. Na druhou stranu je to vhodný dárek i v případě, kdy nevíte, co dotyčný už má doma – v „nejhorším“ bude mít kobereček o něco větší, případně získá další díly k oblíbené stavebnici. Poslouží dobře už pro miminko jako podložka na zem, která dobře drží teplo, takže má drobek prostor k prvním pokusům o otočky na bříško a zpět, a vy se nemusíte bát, že buď prochladne, nebo se vám odněkud skutálí. Trošku starší dítko se dobře zabaví při jeho rozebírání a vydloubávání jednotlivých výplní, po nějakém dalším čase se zas bude snažit je vkládat zpět. Vyhraje si určitě i s jednotlivými figurkami (v nabídce jsou kromě číslic, písmen a geometrických tvarů, opět i zvířátka). Postupem času může jednotlivé díly použít i jako stavebnici a postavit z nich kostky, domečky, ale také tunely pro vláčky a garáže pro autíčka.

Prostě fantazii se s m(M)alým géniem meze nekladou!

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist