Česká premiéra Týdne opravdových plen se blíží

Rubrika: Doporučujeme

První ročník osvětové kampaně za pleny šetrné k dítěti i životnímu prostředí, tzv. Týden opravdových plen (TOP) vypukne celorepublikově 11. března 2007. Některé akce, semináře a propagace opravdových (pratelných) plen se konají již o něco dříve či o pár dní později.

…i TOP je v plenkách
a občas i s nějakou tou porodní bolestí

„Naše spolupracovnice se tak přizpůsobily jak stanovenému mezinárodnímu termínu, tak například termínu kurzů předporodních příprav či setkávání na kurzech pro těhotné,“ říká koordinátorka akce Věra Soukupová z českobudějovické ekoporadny Rosa.
„Vůbec jsme nečekali tak velký zájem o spolupráci na tomto týdnu. Naše kolegyně pracují všechny s velkým zájmem, jsou motivované,“ pochvaluje všechny zúčastněné dále, „je jich opravdu nespočet a tak je nespočet i hodin, které jsme koordinaci až doposud věnovali.“

Mezi více jak padesáti spolupracovnicemi se objevují i jména dvou mužů. Oba jsou ekoporadci, a ač není plenkové poradenství jejich specializací, snaží se šířit informace a zvyšovat povědomí i v této oblasti. Ostatní jsou povětšinou samy maminky, které již mají s opravdovými plenami zkušenost, a tak mohou kromě osvěty a propagace předávat i vlastní zkušenosti. Rozmanitost partnerů je veliká – přes pracovnice mateřských center, lékaře, zdravotnický personál, učitele zdravotnických škol, ekoporadce až po obce samotné, knihovny, duly, dealerky či zkušené maminky.

„Jsme opravdu rádi, že se k nám přidávají i zdravotníci. Jsou právě tou cílovou skupinou, které rodiče věří více než nám – ekoporadcům. Navíc právě oni o plenách a jejich zdravotních rizikách či naopak výhodách mohou hovořit nejfundovaněji.“

Učitelé zdravotně sociálních oborů zase mohou ovlivnit budoucí zdravotnický personál a potencionální rodiče zároveň. I když „není to tak snadné, protože –náctileté dívky ze středních zdravotních škol mají jiné starosti než uvažovat o druzích a typech plen,“ hodnotí situaci Eva Jirochová – jedna ze spolupracovnic a zároveň učitelka SZdŠ v Písku. „Je však dobré vědět, že něco takového existuje a až se s tím jednou v praxi setkají, třeba si vzpomenou,“ dodává.
Mateřská a rodinná centra jsou přirozeným místem setkávání maminek. Navíc ty zkušené pak mohou budoucím i současným rodičům pomoci vyvracet mýty o pratelných plenách a dokládat informace i fakta z praxe.

Obce Ledenice, Nové Hrady, Velešín a Borovany umožní zdarma umístění stánku na svých veřejných prostorách k propagaci a ukázkám plen. Českobudějovičtí, krumlovští a písečtí lékaři a nemocnice obdrží do svých ordinací letáky o moderních systémech pratelných plen, CD o plenách i plakátky, které Rosa vydala za podpory MPO a EU (NROS a MŽP). Informační materiály i ukázkové sady plen obdržely též dle svých požadavků i naše spolupracovnice.

…klasické čtvercovky, vyvařování, žehlení, dřina…

…to si představí většina veřejnosti pod pojmem pratelné pleny.
Dnes je však tomu úplně jinak. Když si mohou rodiče opravdu osahat moderní pratelné systémy plen, získat zkušenosti od rodičů, kteří je používají, často se nestíhají divit. Vlastně je to úplně snadné a všechno je jinak – žádné čtvercovky, ale moderní kalhotkové pleny vzhledově stejné jako jednorázové kalhotky, žádná vyvářka, žádné žehlení… I k tomuto zjištění a zvýšení povědomí veřejnosti by měl TOP posloužit.

Pokrytí akcemi je opravdu celorepublikové – v každém kraji se koná některá z více jak stopadesáti akcí. Téměř v každém kraji se uskuteční výstavka plen, seminář či beseda k plenám. Z atraktivních akcí se veřejnosti nabízí například módní plenkové přehlídky či šití a skládání plen.
V Brně se bude moci odborná i laická veřejnost seznámit a prohlédnout si plenkové systémy přímo na Veletrhu Pro-dítě.

…Soutěže s opravdovými plenami…

V rámci tohoto týdne bude také probíhat hodnocení snímků zaslaných do fotosoutěži s opravdovými plenami, kterou jsme připravili na našem serveru. Na fotografiích, které jsme obdrželi, hrají prim právě pratelné pleny a děti v nich zabalené. Spokojenost a pohoda vyzařuje ze všech fotek. A už teď můžeme říci, kdo je vítěz…
… každý z rodičů, jenž hýčká dítě v bavlnce.
Skutečné výherce cen věnovaných do soutěže určí však kromě poroty také návštěvníci našich stránek, kteří budou mít možnost během TOPu pro zařazené snímky hlasovat na tomto serveru.

Pokud jste zmeškali termín pro zasílání soutěžních snímků, i tak budete mít možnost si v rámci TOPu u nás zasoutěžit a vyhrát nějakou cenu – připravujeme pro vás také další kolo soutěže Znáte je?, tentokrát právě o opravdových plenách.

TOP je pouze začátek

Týden opravdových plen a informační materiály k němu přiopravené byly podpořeny Nadací Rozvoje Občanské Společnosti (EU z programu Transition Facility), Ministerstvem průmyslu a obchodu (z programu propagace a podpora šetrné spotřeby), ESF a MŽP v ČR a je pouze jednou části z dlouhodobě trvajících „plenkových ekospotřebitelských“ projektů.

Slovo paní ředitelky „za deset – patnáct let…“

„Situace na začátku všeho nového je nelehká – celých 15 let jsme se v Rose snažili o propagaci pracích prášků bez fosfátů. zdálo se to sisyfovské. Po patnácti letech přišla v roce 2006 vyhláška MŽP, která zakazuje prodej fosfátových pracích prášků. Můžeme mít dobrý pocit, že jsme i my svým dílem k tomuto přispěli. Uvidíme, jak tomu bude za 10-15 let s plenami…“ vyjadřuje se ředitelka Rosy RNDr. Guthová k celé akci.
Všichni však cítíme, že naše snažení by bylo efektivnější, kdybychom našli finance natočit reklamní šot na šetrné opravdové pleny. Média jsou všemocná, televize zvláště. A dnes lidé věří tomu, co je tisíckrát opakováno a vtloukáno jim do hlavy. Děkujeme proto všem z této branže, kteří překonají sami sebe a dostanou se „pod kůži“ plenkové otázce.

Vás to nezajímá? Vás se to netýká?

„Od plenek do plenek se však jednou může týkat i každého z nás,“ nenechává se odbýt Věra Soukupová, které jednou možná hrozí, že se bude muset z dětské plenkové problematiky přeorientovat na problematiku stárnoucích, nemohoucích a nesoběstačných osob.
„Chtěla bych se jednou dočkat toho, že nějaký kojenecký ústav, domov důchodců či jiné podobné zařízení se rozhodne pro návrat k opravdovým plenám,“ říká Soukupová. „Ano, je s tím možná o něco více práce, avšak konečný efekt, spokojenost, šetrnost ke zdraví i k životnímu prostředí a hlavně finanční úspory se dají pocítit již po prvním roce,“ dodává a srdečně zve na všechny akce TOPu.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobryden podporuji textylni pleny ajsem podpurce použivani textylnich plenek,jsou mnohem pohldnějši a mnohem využitějši z osobni skušenosti

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist