Nový receptář – návod k použití

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Připravili jsme pro Vás nový receptář, který by měl být podstatně přehlednější než ten stávající. Navíc jsme přidali i možnost vyhledávat dle různých kritérií přímo na stránkách receptáře.
Zde byste se měli dočíst, jak receptář funguje, jak v něm vyhledávat, případně na koho se obrátit, narazíte-li na nějaké chyby či nejasnosti…

Recepty pro Vás zpracovala a rozdělila dle kategorií Katie, která bude i nadále zpracovávat všechny vložené recepty. Proto bych jí v prvé řadě chtěla za tuto práci a za čas, který jí obětovala, jménem všech, kteří receptář budou využívat, PODĚKOVAT!

V případě nejasností se můžete obracet přímo na ni prostřednictvím osobních vzkazů. Nejste-li na našich stránkách zaregistrovaní (a nemáte tudíž možnost osobní vzkaz poslat), kontaktujte naši redakci emailem – Vaši zprávu Katie předáme.

A teď už k receptáři

Značky u receptů
Ve výpisu receptů i v jejich detailu najdete často speciální značky. Ty označují recepty vhodné při různých nemocech a dietách:
= lepek – touto ikonkou jsou označena jídla bez mouky (žitná, pšeničná, ovesná, špaldová, ječmenná) – tj. vynechané je hlavně pečivo, těstoviny, knedlíky, moučníky, cukroví, piškoty, sušenky aj.
Lepek je obsažen i ve spoustě dalších potravin (uzeniny, zmrzlina apod.), ale tyto se dají koupit i bez lepku, přičemž lidé, kteří dodržují bezlepkovou dietu už většinou mají zkušenosti, co mohou a co nemohou kupovat.
= vejce – touto ikonkou jsou označena jídla bez vajec, tj. ta, kde není ani žloutek, ani bílek – těstoviny jsou považovány za potravinu bez vajec, protože se dají koupit bezvaječné těstoviny, ale třeba piškoty, sušenky, majonézy, tatarky atp. z pohledu našeho receptáře vejce obsahují
= mléko – tato ikonka je použita u jídel, kde není mléko (tj. vyřazeno bylo mléko samotné, různé jogurty, sýry, smetana, šlehačka, tvaroh, máslo, čokoláda apod.) – co se týká tuků, v některých je mléko obsaženo také, ale opět spoléháme na to, že lidé dodržující tuto dietu už vědí co a jak a zařídí se podle toho.
= diabetes – tato ikonka je používána asi nejméně, hlavně u zdravých jídel bez cukru, kde převažuje zelenina, kde není hodně sladké ovoce (banány apod.), a která jsou lehce stravitelná (ne smažené, ne přemíra tuků apod.) – tady asi nejvíc platí, že co člověk s cukrovkou, to individuální jídelníček dle doporučení lékaře
= vegetariáni – tuto ikonku mají jídla, kde není maso a to ani rybí, ale jídla obsahující vejce a mléko, popř. jiné živočišné produkty jsou považována za vegetariánská.

Objevíte-li v dietním označení jakékoli chyby, obraťte se prosím přímo na Katie.

Rozdělení podle věku je pouze orientační. Nejsme odborníci na výživu, navíc i ti se v názorech značně liší. Proto pro přiblížení uvádím, čím se Katie při zařazování receptů řídila:
do roka jsem vynechávala potraviny s lepkem a mléčné výrobky (kromě kojeneckého mléka), i když zdravé děti by tyto potraviny mohly dříve než od 1 roku – do roku jsou tedy jídla, kde je zejména vhodná zelenina, ovoce, maso, brambory, rýže, kojenecké mléko
od roka do tří let – bez potravin jako jsou sojová omáčka, hořčice apod., snažila jsem se odstupňovat jídla dle stravitelnosti (např. jídla obsahující hodně koření, cukru, smetany, smažená apod. později – od 18 m., 24 m. nebo 30 m.) – i když řazení nebude asi moc jednotné, protože jsem to dělala od února do září
nad tři roky – už téměř všechna jídla, rodiče by ale podle mě měli dětem méně kořenit a solit
od 6 let – předškolním dětem nejsou doporučovány houby, křen a možná ještě nějaké potraviny, které jsem zařazovala až od 6 let
pro dospělé – jídla opbsahující alkohol (v jakémkoli množství), plísňové sýry (i když teď jsem četla, že se dětem dávat mohou), syrové maso, syrová vejce (tzn. i majonéza, tatarská omáčka), kávu a pálivá nebo ostrá jídla (s čili papričkami apod.)

Vyhledávání v receptáři
U každého výpisu receptů najdete nahoře jednoduchý formulář, jehož pomocí můžete stanovit kritéria, která mají splňovat recepty, jež chcete vypsat. Po jejich vyhledání zůstanou pole formuláře tak, jak jste je navolili.
Časem by měla přibýt i možnost vyhledávat dle klíčových slov v ingrediencích, tj. např. jídla obsahující brambory apod.

Řazení receptů
V pravém sloupci máte možnost zvolit, jak budou recepty seřazeny. U abecedního řazení je bohužel problém s českou diakritikou, takže některá písmena se bohužel řadí špatně.

Vkládání receptů
Nové recepty může vkládat kdokoli, podmínkou není registrace.
Všechny nově vložené recepty musí však projít schválením, kontrolou a zařazením administrátora receptáře (Katie) – do té doby je najdete v sekci Nezařazené (odkaz je v pravém sloupci Receptáře).

To by mělo být pro tuto chvíli všechno. Časem ještě plánujeme přidat možnost hodnotit a komentovat recepty.
Věřím, že si na jídlech uvařených podle našeho receptáře pochutnáte, a doufám, že budete i nadále ochotní podělit se o vlastní osvědčené recepty.
Na závěr nezbývá než jen popřát DOBROU CHUŤ!

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • JanaK

    Anonymní, podle mě uvíděná nabídka jídel není výsledkem nezájmu maminek o zdraví, ale spíše tím, že různými změnami zde na stránkách Recpetář funguje nesprávně (ukazují se zkrátka všechny recepty nebo i ty nevhodné). Pokud se o výživu a recepty více zajímáte a chtěla byste zdejší Receptář lépe uspořádat, myslím, že Petra bude jen a jen ráda – stačí jí napsat zprávu.

  • Anonymní

    Přiznám se, že jsem zděšena jaké recepty mi byly nabídnuty pro děti do 1 roku. Jako příloha americké brambory, tvarovohové knedlíky, mořské ryby, kysané zelí, houby, hovězí steaky….. Vypadá to, že se tady nikdo neobtěžuje mít pro své děti jídlo vhodné jejich věku, vývoji, zažívání. Copak zdraví našich dětí není to nejdůležitější? Nejspíš je to dobou, běžně vidím maminky, jak cpou do batolat hranolky s kečupem

  • Petra Vymětalová

    Ještě jsem zapomněla napsat, že případné funkční závady byste měli hlásit přímo mně – buď jako osobní vzkaz nebo na email info@vasedeti.cz
    Neslibuju opravu hned, ale časem určitě 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist