Jak na to?

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Nemusíte být programátorem, počítačovým odborníkem, dokonce ani pokročilým uživatelem internetu, abyste mohli pročítat naše články, zadávat nové dotazy do některé z poraden, účastnit se soutěží nebo posílat své příspěvky a komentáře.
K tomu všemu Vám na „Vašich dětech“ bude stačit umět číst a otevřít si naše stránky. Vše ostatní se dozvíte v tomto článku.
Začínáme ——— úkol č. 1: Klikněte na název nebo na „přečíst celé“, aby se Vám zobrazil celý článek.

 1. Pokud v tuto chvíli vidíte již celý článek, můžeme Vám gratulovat k prvnímu úspěchu! Stali jste se úspěšnými čtenáři. Od této chvíle už totiž budete umět otevřít si jakýkoli z našich příspěvků. Pro jistotu ještě jednou – abyste si mohli přečíst celý článek, který Vás v některé z rubrik nebo na hlavní straně zaujme, stačí kliknout na jeho název, resp. na „přečíst celé“.
 2. Přečetli jste si celý článek a chcete k tomu něco dodat? Ani to není žádná věda. Přímo pod příspěvkem najdete většinou komentáře ostatních čtenářů, na konci je speciální formulář, který slouží ke vkládání Vašich komentářů (tam, kde článek ještě nikdo nekomentoval, je formulář přímo pod ním).
  V políčku název se automaticky zobrazil název článku, ke kterému komentář patří. Můžete ho tam nechat a komentář se bude jmenovat stejně jako celý článek. V případě, že byste jej rádi pojmenovali nějak jinak, vymažte to, co tam je, a napište svůj vlastní název. Pak už jen stačí kliknout do pole nazvaného „Text“ a vepsat svoje postřehy. Jakmile vypíšete vše, co máte na srdci, klikněte na tlačítko „Odeslat“ a od této chvíle je komentář pod článkem.
  Můžete si to rovnou vyzkoušet u tohoto článku. Napište nám, co Vám při práci se stránkami dělá největší potíže, čemu nerozumíte, co nemůžete najít.

 3. Chcete všem oznámit, která porodnice je nejlepší, jaký kočárek nemají kupovat, nebo jim dát jiný podobný tip? V MENU v levém sloupci si vyberte rubriku „Vaše tipy“. Ta je rozdělena do několika sekcí. Proklikněte název sekce, do které Váš tip patří. Nejdříve se Vám zobrazí tipy ostatních čtenářů, pod nimi je opět vkládací formulář. Postup je obdobný jako u komentářů k jednotlivým článkům. Políček k vyplnění je trošku více, ale Vy to už jistě zvládnete. Pokud ne, napište nám to do komentáře k tomuto článku, nebo na náš email.
 4. Chcete nám poslat email a nevíte jak na to? Pokud zvládáte poštu přes internet běžným způsobem, napište nám jako komukoli jinému. Do pole adresa napište vasedeti@centrum.cz.
  Pokud běžným způsobem email odeslat neumíte, nic se neděje. Klikněte na políčko „Email“, které najdete nahoře na stránce v barevném proužku.
  Otevře se Vám stránka s dalším formulářem. Do něj vyplňte svoji adresu (abychom Vám mohli odpovědět), název (o co jde – jen pár slovy), do pole text napište celou svoji zprávu pro nás. Pak už opět stačí pouze kliknout na tlačítko „Odeslat“ a Vaše zpráva poputuje na naši adresu.

 5. Chtěli byste přidat svoji oblíbenou říkanku?
  V MENU si vyberte rubriku „Říkanky“ a v ní v pravém sloupci možnost „VLOŽIT novou říkanku“.
  Vyplňte všechna políčka říkankového formuláře.
  Před odesláním si musíte nejdříve říkanku zkontrolovat – klikněte tedy na toto tlačítko.
  Zobrazí se Vám říkanka v takové podobě, v jaké se bude nacházet na stránkách. Pokud bude vše v pořádku, klikněte na tlačítko „Odeslat“, které najdete dole pod vkládacím formulářem. V případě, že ve své říkance najdete nějaké chyby, můžete je snadno opravit. Projděte si odpovídající políčka ve vkládacím formuláři a co není správně, přepište. Pak si raději ještě jednou vše zkontrolujte (tj. znovu kliknout na tlačítko „Zkontrolovat“). Až bude vše v pořádku, říkanku odešlete.
  Pod políčkem text najdete upozornění, že můžete používat některé HTML tagy. Nemáte-li tušení, o co se jedná, ignorujte to. Prostě říkanku napište tak, jak ji znáte. (Jak HTML tagy používat a co to vlastně je, se dočtete v některém příštím článku.)

 6. Chcete vložit svůj oblíbený recept, písničku, námět na hru či hračku pro děti, nebo nějaký tvořivý nápad? Postup je obdobný jako u říkanek, jen si v prvním kroku musíte otevřít odpovídající rubriku.
 7. Jak vložit pohádku? I tady je to obdobné jako u říkanek.
  Ovšem než svoji pohádku na stránky odešlete, máte jedinečnou možnost zapojit se do naší pohádkové soutěže o ceny z nakladatelství CP Books.
  V případě, že nejste přihlášení (o tom více v druhém dílu našeho serilálu), zadejte do pole email svoji emailovou adresu. (Pokud přihlášeni jste, Váš email známe a proto se Vám toto políčko vůbec nezobrazí.) Další úkol snad bude pro Vás milý – vyberte si cenu, kterou budete moci v naší soutěži vyhrát.
  Jak si ji vyberete? Pod pohádkovým formulářem najdete odkazy na tři sekce knižní nabídky nakladatelství Computer Press. Prokliknutím těchto odkazů se dostanete na tři různé stránky (otevřou se v novém okně, takže se nemusíte obávat, že Vám pohádkový formulář zmizí), z nichž můžete vybírat cenu, kterou v případě výhry získáte. Název knihy, kterou si vyberete stačí vepsat do políčka „Odměna“ v pohádkovém formuláři.

 8. Jak poslat nový článek? Máte-li nějaké zajímavé povídání, které byste rádi zveřejnili na „Vašich dětech“, můžete nám je poslat jako nový příspěvek do některé z našich rubrik. Jak na to?
  V horním barevném proužku si vyberte políčko „Poslat článek“. Objeví se Vám další vkládací formulář. Jeho vyplňování je obdobné – před odesláním si musíte svůj příspěvek nejdříve zkontrolovat. V případě, že jste se rozhodli zařadit jej do některé rubriky, která je rozdělená na další sekce, po kliknutí na tlačítko „Zkontrolovat“ se Vám kromě náhledu zobrazí ve formuláři nabídka výběru sekce. V případě, že si z nabídky nevyberete, nic uvádět nemusíte, příspěvek zařadíme do sekce buď sami, nebo bude vložen do sekce Ostatní. Pokud máte pocit, že by si Váš příspěvek zasloužil svoji vlastní sekci, připište to do políčka „Poznámka“.

 9. Máte pro nás nějaký vzkaz? Jakékoli náměty, připomínky, stížnosti můžete psát do vzkazů. Najdete je opět v horním barevném proužku. Kliknutím na tuto položku se Vám otevře stránka, na níž jsou vzkazy ostatních čtenářů a pod jejich výpisem se opět nachází formulář pro vložení Vašich vlastních komentářů ke stránkám.

Pro začátek je toho myslím habaděj. Nejsem si zrovna jistá, zda je vše dost srozumitelné pro všechny. Proto doufám, že se mi podařilo důkladně vysvětlit alespoň vkládání komentářů. Díky této dovednosti mi totiž snadno můžete pod článek napsat, co z výše zmíněného není až tak úplně jasné, případně, co Vám v tomto článku ještě chybí.
Pokud bude zájem, mohli bychom z tohoto článku udělat malý seriál. V příštím díle bychom si pověděli něco víc o registraci do KLUBka, přihlášení, odhlášení a nastavení Vašeho účtu. Ale záleží hlavně na Vás, o co si napíšete.

Tento článek vznikl proto, že si uvědomujeme, že ne každý, kdo by si rád něco o dětech přečetl případně o nich i něco napsal, musí mít za sebou počítačové kurzy. My bychom ale byli rádi, aby se Vám u nás líbilo a abyste tu moc nebloudili a mohli „Vaše děti“ užívat ke své spokojenosti v jejich plném rozsahu. Chceme Vám tímto způsobem naše stránky co nejvíce přiblížit a zpřístupnit tak, abyste sami měli chuť přispět i svojí troškou do mlýna.
Všem počítačově zdatnějším se tímto omlouvám, že jim tento článek zřejmě nepřinesl nic nového.
Petra

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Ja uz se tu taky docela vyznam ale musim pochvalit ze je to v tom clanku hezky popsany i pro mě,na to jak jsem nekdy natvrdla a kurz zadny nemam,jsem samouk.Diky

 • kkateřino, psala jsem ti odpověď i na tvůj dotaz v poradně. Kopíruju ti ho i sem.
  Pokud jsi článek poslala prostřednictvím „Poslat článek“, měla bys ho najít v tabulce všech svých odeslaných článků. Tedy klikneš na „Klubko“ v horním řádku na této straně a na pravé straně je Klubkové menu, tam klikneš na „Vaše příspěvky“. Až v redakci tvůj příspěvek někdo zpracuje, uvidíš vedle názvu i termín, kdy bude zveřejněn.

 • kkateřino, články se neobjeví hned, ale čekají na schválení v redakci… takže se objeví vždy za pár dní – někdy za dva, někdy do týdne. Tak vydrž 🙂

 • kkateřina

  Já už jsem posílala článek ale nemůžu ho nějak najít v žádné sekci.Ani nevím kde se mohl vytratit a nebo kde by mohl případně být.Ale vím,že jsem ho určitě posílala.

 • taky se tady ještě pořádně nevyznám,ale jinak se mi tady líbí

 • Ahoj, rada by som vlozila do tvorivej dielne fotky…. ako na to? Vopred diky.

 • pliskalucka

  Náhodou jsem objevila tyto stránky a moc se mi libí, přesto že se v nich zatím nevyznám.

 • Píšou se tu zajímavý nápady. Myslím,že hodně maminkám to pomůže. Psala jsem příspěvek-BUBLINA a spletla jsem ,že je to vlastní nápad. Myslela jsem,že se myslí ,že se to okopírovalo z internetu. Já se naučila Bublinu na Cvrčkovi,cvičení s dětma.

 • Tak tohle je super!!!
  Já sice s počítačem nebojuju, ale doporučím tenhle článek i s celými stránkami kamarádce. Už jsem jí dřív dávala tipy na zajímavé stránky, ale vždycky ji odradilo, že se v nich nemohla vyznat. Tenhle návod k použití ji určitě nadchne.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist