Kojenecké láhve nesmí obsahovat Bisfenol A – někteří se tím ale neřídí

Rubrika: Aktuality

Od června letošního roku je zakázán v celé Evropské unii prodej kojeneckých lahví s nebezpečným Bisfenolem A (BPA). Můžou si skutečně rodiče malých dětí oddychnout?

Podle nařízení Evropské unie č. 321/2011, kterým se mění nařízení EU č. 10/2011, se s účinností od 1. 5. 2011 bisfenol A (2,2-bis/4-hydroxyfenyl/propan) nesmí používat při výrobě polykarbonátových kojeneckých lahví. A od 1. 6. 2011 se takové výrobky nesmějí vůbec uvádět na trh Evropské unie a do Unie je dovážet. Výrobky, které nesplňují citované nařízení EU, nelze považovat za bezpečné.

John Dalli, komisař pro zdraví a spotřebitelské záležitosti, prohlásil, že od poloviny června letošního roku si již rodiče ve všech členských státech Evropské unie mohou být jistí, že žádná kojenecká láhev nebude obsahovat nebezpečný Bisfenol A.

A co že je to ten Bisfenol A?

Jedná se o látku, která i v menších dávkách může být příčinou rakoviny prsu, varlat a prostaty, vede ke zvyšování růstu neplodnosti, k astmatu, cukrovce a vývojovým poruchám. Nejohroženější skupinou jsou samozřejmě malé děti. Ale ani dospělí nejsou vynecháni z toho, aby se s touto nebezpečnou látkou setkali, například se dá údajně najít v některých plastových krabičkách určených na jídlo, v nádobí, které je určené do mikrovlnné trouby, ale i v kávovarech či tzv. petkách. Potraviny, které se dostanou do styku s touto látkou, se stávají nebezpečnými, protože se do nich Bisfenol A uvolňuje.
Ale pozor! Pokud se domníváme, že i kdyby všechny lidskou rukou vyrobené předměty neobsahovaly tuto látku, nevyhneme se jí úplně. V přírodě se nalézá vlastně skoro všude, třeba v prachu či v řece. Výsledky orientačních testů zveřejnilo Greenpeace 5. 11. 2010 s tím, že se Bisfenol A nachází ve významném množství i v českých tocích.
Výsledky těchto testů okomentoval i MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro oblast zdravotních rizik na tiskové konferenci Greenpeace věnované nebezpečnému Bisfenolu A v kojeneckých lahvích: „Výsledky testů lahviček ukazují, že jde o jednu z významných cest, kterou jsou i české děti vystaveny působení Bisfenolu A. Bohužel nejnovější výzkumy ukazují, že to není ani zdaleka cesta jediná, a stále více vědců na základě laboratorních pokusů varuje před možnými negativními vlivy BPA na lidské zdraví. Domnívám se, že rostoucí množství varovných studií přináší dostatečné důkazy o škodlivosti BPA, aby české úřady aplikovaly princip předběžné opatrnosti, zejména ve výrobcích určených dětem a těhotným ženám.“

Tlak výrobců je obrovský a odpor k zákazům tím samozřejmě také. Poprvé byl Bisfenol A zakázán pro výrobu kojeneckých lahví v Kanadě, postupem času se přidalo Dánsko, Austrálie, Francie i některé státy ve Spojených státech. A nyní tedy platí zákaz i v celé Evropské unii.

Vraťme se ale úplně na začátek tohoto článku, přímo do jeho nadpisu. Také jste se naivně, jako pan Dalli, domnívali, že tomu tak skutečně bude? Potvrzuje se klasické pravidlo, které jsem zmiňovala – lobby firem je zřejmě neskutečné a ti si asi myslí, že si zrovna toho jejich výrobku „nikdo nevšimne“.

V poslední době byly Ministerstvem ČR stanoveny jako nebezpečný výrobek v této oblasti kojenecké láhve zn. Boček®, a to hned tři během července. Poslední varování bylo vydáno v pátek 29. července 2011. Láhve této značky se prodávaly v obchodní síti Kaufland, výrobcem je česká firma. Čtvrtým výrobkem se stal ten se značkou Poupy, který se vyrábí v Itálii, u nás jej distribuuje TRIMEX a prodává lékárenský velkoobchod PHOENIX.
Zmiňované nebezpečné výrobky, včetně jejich fotografií a popisu, najdete zde.

A co člověka dostane zřejmě nejvíce, navíc s tím, když se jedná o českého výrobce, že je na obalu lahvičky napsáno: „Staráme se, aby Vaše dítě mělo to nejlepší…“.

Zřejmě si to každý výrobce vykládá po svém…

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Jarmuschka

  Dětské lahvičky se nás už netýkají, ale je to pro mě další argument třeba pro preferenci ovocných sirupů ve vratných skleněných lahvích – mizí z obchodů a druhová nabídka je čím dál tím menší. Minerálky ve skle už jsem neviděla ani nepamatuji. Kofola ve skle mě vždy udiví.

 • JanaK

  Skvělý článek – úplně mě mrazí, protože ty lahvičky od Bočku jsme používali, sice je to už pár let, ale stejně…
  Zajímalo by mě, co na to výrobci.

 • Anonymní

  Pavlinkav, děkuji za komentář.
  Co se týká toho materiálu, musí se jednat o polykarbonát,nejlepší jsou tedy skleněné(třeba zrovna ty lahve) nebo z jiných plastů. Bisfenol A je třeba podle tohoto odkazu dokonce i v recyklovaném papíře, plechovkách, obalech na CD a DVD a vlastně všude možně
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/106229-plastove-kojenecke-lahve-mohou-obsahovat-nebezpecny-bisfenol/

  Také zajímavý článek, doporučuji k přečtení.Snad (nepotvrzeno) má vliv na zvýšení diabetu II.typu, vlastně je všude kolem nás…

  Díky Iveta Pešková

 • Díky moc za článek. Něco jsem v médiích zaslechla, ale nevěnovala jsem tomu moc pozornosti, protože flašky nepoužívám.

  Ale při čtení článku mi proletělo hlavou, jestli to můžou obsahovat i dětské hrníčky (mám na mysli ty nevylévací, případně i obyč, prostě Mam, Canpol babies, Avent, Nuk…), asi víte, které mám na mysli. To se asi dělá ze stejného materiálu, ne?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist