Přepravujete dítě v cyklovozíku? Pak se dopouštíte přestupku…

Rubrika: Aktuality

Cyklistika patří mezi stále oblíbenější volnočasové aktivity. Věnují se jí jak osamocení „polykači kilometrů“, tak celé rodiny. Ty se mohou za cykloturistikou vydat, i pokud mají zcela malé děti, a to díky cyklovozíkům. Přesněji řečeno – doposud mohly.

Alespoň si to rodiče-cyklisté mohli myslet až do letošního července, kdy se v médiích objevily zprávy hovořící o tom, že cyklovozíky nejsou pro přepravu dětí vhodné (a to jak na silnicích, tak na cyklostezkách) a jejich používáním se cyklisté dopouštějí přestupku.

Dle názoru ministerstva dopravy ČR i Asociace výrobců a dovozců kol (AVDK) nejsou cyklovozíky určeny k provozu na pozemních komunikacích (včetně cyklostezek, které jsou dle zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích zařazeny mezi místní komunikace IV. třídy, a včetně lesních a polních stezek, které jsou dle stejného zákona účelovými komunikacemi.).

Vyjádření Ministerstva dopravy naleznete zde.

Vyjádření AVDK ze dne 12.7.2011 zde.

Na druhou stranu se objevuje názor, že dle principu „co není výslovně zakázáno, je dovoleno“ je možné cyklovozíky za kola používat.

Ostatně – v okolních státech je tento způsob dopravy dětí běžný a v souladu se zákonem, případně se uvedení tohoto způsobu dopravy do souladu se zákonem chystá v nejbližším termínu.

A jak se k této problematice staví policie?

Policie může použití cyklovozíku  řešit na místě  jako přestupek domluvou nebo  blokovou pokutou až do výše 2000 Kč.

Uvidíme tedy, jak si s touto problematikou poradí naši  zákonodárci – zda a kdy cyklovozíky a jejich využívání k přepravě děti uzákoní.

A jak na tuto problematiku nahlížíte vy?

Patříte mezi aktivní cyklisty? Používáte cyklovozíky za kolo, nebo upřednostňujete cyklosedačky?

 

Záznam reportáže o dětstkých vozících si můžete poslechnout zde:
Zvukový záznam příspěvku – Motožurnál, 27.7.2011

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • A na co jsou tedy cyklovozíky určené, když ani na silnici, ani na cyklostezku, ani na polní cesty?! To by mě zajímalo. Já bych raději dítě osobně přepravovala MIMO SILNICI a běžný provoz automobilů (tedy na cyklostezkách) právě ve vozíku, než v cyklosedačce-tam mám strach do ní vůbec dítě nasadit, pak nasedat na kolo a sesedat z něj a navíc pak například v některých místech prudčeji brzdit, případně riskovat pád. Podle mě lepší cyklovozík, než sedačka. Navíc ho lze využít i jako kočárek 🙂 (opět mimo silnice)

 • pivatko

  já bych se jich bála,nevidím co dítě dělá a pochybuju,že by moje dítě tam bylo v klidu, raději sedačku

 • alena5

  endlisek pěkný článek.A jinak já nejsem příznivcem cyklovozíků,na silnicích mi příjdou vyloženě nebezpečné,ale na cyklostezkách na chvíli proč ne

 • Marci55

  Cyklovozíky bych nechala na cyklostezky. Na normální silnici je nerada vidím z pozice řidičky auta.

 • endlisek

  Našla jsem tento super článek, který vyvrací mýty.. Souhlasím. Dřív mi to přišlo nebezpečné, ale teď bych už ráda vyrazila na výlety na kole a to bez tohoto vozíku asi nepůjde. Teď jen doufat, že se v něm malé bude líbit a nebude ho nesnášet jak kočárek. http://www.carfreerodina.cz/2015/03/cyklovozik-myty-fakta.html

 • Anonymní

  Ahoj všichni,
  mám 3 děti (5,3,1 rok) a samozřejmě mám již 5 let cyklovozík pro 2 děti, nejstarší dcera jezdí již sama bezproblémově na kole.
  Nemůžu si vozík vynachválit, vyndám kolo, zapojím si ho a děti do něho naskočí, připoutám je pásy (pro někoho, kdo se s vozíkem nesetkal, tak má pásy, některé mají i polohovatelné sedačky, náš ne, ale nevadí). Důležité je, že děti mají pohodlí, vedle sebe lahvičku s pitím, případně nějakou ňamku v kapsičce. Vozík je z pevné kovové konstrukce, děti jsou chráněny sítí proti padajícím kamínkům za kolem, vozík má i slídu proti dešti. Nejezdím s dětmi dlouhé trasy, potřebují prostor se proběhnout, mohu ale kolo své i dcery zamknout, a z cyklovozíku si udělat jednoduše bez nářadí kočárek, projede všude a přeze všechno díky velkým kolům. No prostě paráda.
  Ještě napíšu, že spíše nemohu pochopit maminky, které vozí děti na sedátkách za sedlem, aby si představili sami sebe jak sedí, nic nevidí a jsou do obličeje obuchovány batohem.
  Mějte se a přejte vozíkům bezpečnou cestu a ohleduplné řidiče aut.

  ladasmida

 • Anonymní

  Ahoj,já jsem rozhodně pro používání vozíků.Vždyť o co je sedačka na kole víc bezpečnější než vozík???Když se nabourá,tak u vozíku je menší pravděpodobnost,že se vašemu prckovi stane nějaká osklivá nehoda!Vozík máme koupený už dlouho a nejsme sami a když ho teď zakázali,tak nechápu,jak je možný,že ho prodejci dál prodávají a hlavně nebyl zadarmo,tak by mohli i povracet peníze!!!

 • Marinada
  Marinada

  Pardon, nebyla jsem přihlášená – poslední příspěvek je ode mě 🙂

 • Anonymní

  Babofka, taky moc nevím, jak to s kolem vyřešit. Bydlím na sídlišti v Praze a ke každé cyklostezce musíme dojet buď po hlavní silnici nebo autobusem (což nejde). Zatím to řeším tak, že dojedeme metrem třeba do Stromovky a tam jezdíme, dokud nás to baví, a pak zase metrem zpátky…Dcera už je ale starší, se čtyřletým dítětem s kolem by to asi bylo v metru strašně náročné…Držáky na auto se mi nechtějí kupovat, protože zase tak často na kolo nejezdíme, aby se to vyplatilo…

 • Jarmuschka

  O cyklovozíku jsme kdysi uvažovali – chtěli jsme ho používat jako kočárek pro dvojčata. A tehdy jsem snad uvažovala i o jízdě na kole.
  Jenže jsme bydleli v paneláku s pidi výtahem – takže vyhrál klasický skládací kočár pro dvojčata (a kolo jsem kvůli dětem nadlouho odložila… – dvojsedačku na kolo jsem ještě neviděla… 😉 )
  Cyklovozíky dnes vnímám spíš z pohledu řidiče osobního automobilu – no, nikdy nemám dobrý pocit, když ho před sebou vidím a vím, že jej budu předjíždět…

 • Já se přiznám, že samotné se mi na kolo na silnici nechce. Natož se 4 letým začínajícím cyklistou. Na cyklostezky bych ráda šla, ale v našem okolí bohužel moc nejsou. Lépe řečeno vůbec a na chodníku, který je často oddělen od silnice zábradlím nebo zelným pruhem a byl by bezpečný pro naše získání zkušeností, zas nemají cyklisté co dělat. Chodníky jsou určeny pro chodce.
  Takže jediné řešení zřejmě je, naložit kola do auta a popojet někam, kde cyklostezka je, projet se ty 4 km, co prcek zvládne a pak zase tradá do auta. Je to normální? Nebo jak to řešíte vy?

  A k tématu cyklovozíků – je to určitě fajn nápad, jak nemuset odložit prcky hlídacím babičkám, jsou-li, a trávit čas společně rodiče s dětmi. Ale na silnici bych s ním nevyjela ani omylem, a to ani v době, kdy nebyly vyhláškou vůbec řešeny…

 • bioviruska

  Cyklovozík patří, spolu s kolem na cykloztezku. Bohužel je mezi námi většina, která tahá cyklovozík s miminkem po klasické dvouproudovce.Takže já se ani nedivím, že se dopouští přestupku a klidně bych je pokutovala.Zase na cykloztezky,proč ne?

 • Marinada
  Marinada

  Spousta mých známých cyklovozík používalo – teď už jim děti odrostly a šlapou samy 🙂 Všichni mi tvrdili, že je to naprosto bezpečné, ale nějak mě to stejně nepřesvědčilo…Ale viděla jsem, že i ti děti-největší neposedové jezdily ve vozíku rády, sedly si, připoutaly se a spokojeně seděly. Podle mě je ale cyklovozík výhra pro rodiče (můžou celý den nerušeně provozovat svůj koníček), ale rozhodně ne pro děti, které celý den sedí a dýchají výfukové zplodiny. Z pohledu řidiče – když vidím před sebou na silnici cyklovozík, dělá se mi doslova špatně, protože je to to první, do čeho by nezkušený řidič narazil, pokud by si nenechal dostatečnou vzdálenost na jejich předjetí…
  Ale pokud někdo jede třeba dvě hodinky s dítětem v cyklovozíku a vyberou rozumnou trasu po cyklostezce – to si umím představit jako rozumný kompromis.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist