Jak se jmenují naše děti?

Rubrika: Aktuality

Dne 4. srpna 2011 uveřejnil Český statistický úřad údaje k výskytu jmen mezi českými dětmi.
Tereza a Jan jsou nejoblíbenějšími jmény dětí v současné populaci. Následují Eliška a Adéla za dívčí jména a Jakub a Tomáš za chlapce. Obě nejoblíbenější křestní jména přitom obsazují přední pozice více než 13 let. Český statistický úřad na základě údajů matrik pojmenování dětí sleduje už od roku 1999 *).

Dívky matčino jméno kopírují méně
Dívčí jména přitom podle sledování podléhají více módním vlivům než jména chlapecká. Například předávání jména z rodiče na dítě je u dívek mnohem méně časté než u chlapců. Z první padesátky dostaly po matce jméno hlavně Jany, Petry a Lenky. Ani vedoucí Jany ale nedosáhly ani třetinového podílu v převzetí jména po matce. V generaci žen, které porodily vloni dcery, je přitom kromě Jan a Peter také hodně Lenek, Lucií, Kateřin a Martin. U dnes narozených holčiček se tato jména ale objevují mnohem méně.

Skokan roku: Matyáš
Naopak deset mužských jmen bylo synům „uděleno“ z více než poloviny po otcích. Vedou Zdeňkové (73,2 %) a Milanové (72 %). K dalším děděným jménům patří Ladislavové, Jaroslavové, Miroslavové – ale i Jiří, Karel, Roman, Pavel či Petr. Více jak polovina takto pojmenovaných chlapců se jmenuje stejně jako jejich otcové. Na oblibě ztrácejí například Martinové, kteří se už ani nedostali do první desítky oblíbených mužských jmen. Skokanem roku, na kterého nedosáhlo ani žádné dívčí jméno, je přitom Matyáš. Zatímco dnes (leden 2011) je šestým nejudílenějším chlapeckým jménem, v generaci svých otců (zhruba před dvaceti lety) byl na 308. pozici.

Nejde jen o jména
Demografické údaje o rodinách je na území Koruny české možné vysledovat až k roku 1785. V tomto roce bylo například zaznamenáno na našem území 38 345 sňatků a více než 183 tisíc narozených dětí při čtyři a čtvrt milionu obyvatel. První mrtvě narozené děti (a ty zemřelé do jednoho roku života) se začaly pravidelně uvádět až od roku 1808. Až do roku 1953 navíc oficiální statistiky neuváděly žádný potrat.

Při vzniku republiky v roce 1918 udávala oficiální statistika 10 milionů obyvatel s téměř 58 tisíc sňatky v daném roce a 124 tisíci narozených dětí. Poslední údaje (2010) evidují na našem území 10,5 milionu obyvatel, 47 tisíc sňatků, 31 tisíc rozvodů, 117 tisíc narozených dětí (s převahou chlapců) s téměř 40 tisíci potratů během roku.

Perličky 2010
Výběr cizokrajných jmen:
Dívky: Aaschinya, Biqi, Lupita, Oleksandra, Quinxun
Chlapci: Abdoul, Bilguut, Spiros, Thang, Zoltán

Domácí jména:
Dívky: Thea, Malvína, Babeta, Šanel, Filoména
Chlapci: Gorděj, Jošt, Monty Pepa, Lucián, Jiljí

*) Údaje přebírá ČSÚ od Ministerstva vnitra ČR. Dosud ČSÚ sledoval dětská jména jednou ročně (za leden aktuálního roku), tentokrát poprvé udává i údaje za celý uplynulý rok

Podrobné historické údaje jsou volně dostupné na internetových stránkách ČSÚ v publikaci „Nejčastější jména dětí“

Další statistiky, týkající se jmen a příjmení, naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR. (Pozn. redakce)

Napsal/a: Tisková zpráva Českého statistického úřadu

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • protože jsem své děti milovala ještě dřív, než se narodily, tak jsem je nechtěla trestat „zvláštnímí“ jmény. mám klasická česká, a myslím že hezká, jména. martin, jiří , helena. monty pepa nebo esmeralda je jméno, které příchod do světa určitě neusnadní, ty rodiče bych vyliskala…

  • Anonymní

    Máme doma dvouletou Elišku a když jsme jméno vybírali, tak jsem žádnou Elišku neznala a teď se s nimi bohužel roztrhl pytel. Původně jsem měla vybranou Lilien, to by zas byla e statistice na opačném konci. Ale v kombinaci s naším příjmením je nejspíš i tak jediná, ale hlavně jedinečná :-).

  • Lussy

    Moc zajímavý článek, už jsem ho tedy četla i jinde a co mě nejvíc dostalo je jméno Monty Pepa. Chudák kluk. A Šanel je teda taky nářez.
    Ale ostatní perličky se mi docela líbí. A třeba Malvínu máme v rodině a ani mi to nijak zvláštní nepřipadá.
    Statistika opravdu funguje, přesně ta nejoblíbenější jména jsou hodně v mém okolí dětem dávána. Před 3 lety se v naší rodině narodily 2 Terezky a kamarádce taky. Teta dala klukům jména Jan a Jakub, což v té době byla jména na 1. a 2. místě.
    A Matyáš má opravdu boom. Zrovna před 14 dny nám přibyl do rodiny. A taky není v okolí jediný. Přijde mi, že začíná být přematýskováno.
    Jeden čas hrozně letěl Vojtěch a sestřenice, co učí ve školce říkala, že jich měla 7 ve třídě (sama má taky jednoho).
    A co je Jakubů, to ani nemluvím. Před měsícem se narodil kamarádce, vloni sestřenici a další 3 v rodině.
    Ono je to nakonec jedno jak se kdo jmenuje, jen je trošku těžší při komunikaci se domluvit o kom se to právě mluví 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist