Vícečetné těhotenství

Rubrika: Těhotenství

Žena, která čeká víc než jedno dítě, nemusí jíst za tři (případně za čtyři). Stejně jako v případě těhotenství s jedním dítětem by matka měla jíst pestrou stravu, ale nikoli v nadměrném množství. Denně se doporučuje příjem energie navíc v množství 150 kalorií pro každé další dítě.

To je dobré vědět!
Konkrétní nutriční doporučení dnes neexistují. Obzvláštní pozornost je však třeba věnovat příjmu bílkovin, kyseliny listové, jódu, železa a omega-3-mastných kyselin. V případě křečí v lýtkách je zřejmě nutné přijímat navíc ještě hořčík. Kromě toho je důležité dostatečně pít.

Třebaže se v bříšku nacházejí dvě nebo více dětí, neměla by hmotnost nadproporcionálně stoupat. Stejně jako u jednoho dítěte se přírůstek hmotnosti řídí podle výchozí hmotnosti matky. To znamená, že ženy s podváhou by měly přibrat víc než ženy s nadváhou. Až do porodu je normální přírůstek hmotnosti 15 až 20 kilogramů.

Ženy s vícečetným těhotenstvím trpí na začátku těhotenství nevolnostmi ještě častěji než ženy, jež čekají jedno dítě. Příčinou toho je skutečnost, že koncentrace hormonu beta-HCG, který je důležitý pro těhotenství a jemuž se nevolnost připisuje, je vyšší než u jednoho dítěte.
Jestliže nevolnost přetrvává společně s dlouhotrvajícím zvracením, ztrátou hmotnosti a dehydratací, jedná se o hyperemezi gravidarum (hyperemesis gravidarum). Diskutuje se o psychických a fyzických příčinách. Příjem do nemocnice je však nutný pouze v ojedinělých případech. Hranice mezi normální a patologickou nevolností je spíše plynulá.
Ženy, které čekají více dětí, navíc častěji trpí pálením žáhy, protože děti tlačí na žaludek. V případě vícečetného těhotenství se také častěji vyskytují střevní problémy, jako například zácpa.

Naše doporučení
Vyvážená strava s dostatkem

 • zeleniny,
 • ovoce,
 • celozrnných výrobků,
 • luštěnin,
 • s přiměřeným množstvím mléčných výrobků,
 • vajec,
 • ryb
 • a masa
  dodává všechno, co děti i matka potřebují.

  Obzvláštní pozornost je třeba věnovat dostatečnému zásobování kyselinou listovou. Stejně jako v případě, kdy žena čeká pouze jedno dítě, by měl denní přísun obnášet celkem 600 mikrogramů. Tento vitamin obsahuje především zelená zelenina jako zelí, růžičková kapusta, špenát, brokolice, kromě toho také celozrnné pečivo, pšeničné klíčky, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, vaječný žloutek, citrusové plody a z nich vyrobené džusy. Vzhledem k tomu, že doporučované množství nelze dost dobře přijímat přirozenou stravou, doporučuje Spolkový institut pro vyhodnocování rizik (BfR) užívat navíc přípravky s kyselinou listovou v množství 400 mikrogramů. Avšak pozor na nekontrolovaný příjem tablet dostupných v lékárnách, jež obsahují denní dávky až 4 000 mikrogramů kyseliny listové. Takové megadávky jsou určeny pouze pro ženy, které už přivedly na svět nebo potratily dítě s defektem neurální trubice.
  Tablety obsahující kyselinu listovou se každopádně doporučuje užívat až do konce třetího měsíce těhotenství.

  Pokud čekáte dvojčata, rovněž se doporučují dvě jídla z ryb během týdne, aby byl zajištěn příjem jódu. Kromě toho lze doporučit přípravky obsahující jód (200 mikrogramů jódu denně) a používání jodidované kuchyňské soli.
  Zda jsou nutné ještě přípravky obsahující železo, musí rozhodnout lékař. Vyvážená strava v zásadě dostatek železa zajišťuje, především tehdy, pokud žena jí přiměřené množství masa nebo v případě vegetariánské výživy dbá na konzumaci potravin bohatých na železo v kombinaci s džusy a saláty. Mějte také na paměti, že pokles koncentrace železa na konci těhotenství je normální, a dokonce poskytuje určitou ochranu před infekcemi. Než tedy začnete užívat přípravky obsahující železo, které jsou někdy špatně snášeny a způsobují zácpu, přeptejte se případně pro jistotu i jiného lékaře na jeho názor.

  Pijte dostatečné množství tekutin, především pokud trpíte zvracením. Ztráta tekutin může souviset se ztrátou minerálů, kterou lze vyrovnat konzumací minerálky bohaté na minerály, ovocných a zeleninových džusů.

  V případě, že nevolnost a zvracení přetrvává déle než tři měsíce, bezpodmínečně to zkonzultujte s lékařem nebo porodní asistentkou. Pokud trpíte pálením žáhy, je ideální několik denních jídel ve větším množství malých porcí. Ty jsou v případě vícečetného těhotenství lépe snášeny, protože dvě děti tlačí na žaludek silněji než jedno.

  Jedná se o ukázku z knihy Zdravá výživa pro těhotné a kojící matky.
  Vydalo nakladatelství Grada, 2009.

  Napsal/a: Anette Sabersky

 • Toto taky stojí za přečtení!

  Nevítaní hosté v ústní dutině

  Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

  Čtu dál →

  Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

  Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

  Čtu dál →

  Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

  Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

  Čtu dál →

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist