Těhotná v létě

Rubrika: Těhotenství

těhotná v létěLéto ještě zdaleka neřeklo sbohem, většina z nás se těší na další horké dny, které stráví podle své libosti, nejlépe někde u vody. Ne vždy ale může být léto tak příjemné, zvláště pak, pokud je žena těhotná. Toto období může být vzhledem k horkým dnům provázeno i celou řadou zdravotních obtíží. Většině z nich se ale dá předcházet…

Těhotenství sice není nemoc, která by měla ženu nějakým způsobem omezovat, přesto je vhodné vyslechnout alespoň pár rad a trochu se jimi řídit, pomocí kterých bude těhotenství v létě probíhat bez výraznějších obtíží.

Pozor na pitný režim

Tak tuhle větu slyšíme dnes a denně na každém kroku. Dodržování pitného režimu je základem zdraví v každém období. V těhotenství platí snad ještě dvojnásob. Těhotná se více potí, tělo se více ochlazuje, a tudíž je nutné mu dodávat větší množství tekutin. A to i přesto, že těhulka tráví na oné místnosti daleko více času v podstatě v jakémkoliv období roku. Riziko dehydratace je v graviditě zvýšené a těhotná by si to měla dobře uvědomovat.

Takže s sebou, kamkoli, vždy láhev s vodou!

Omezit je vhodné sladké nápoje, s příchutí koly, vhodný není ani černý čaj či nápoje s kofeinem. Naopak nejlepší je tradičně čerstvá voda, dále pak neperlivé minerálky (snažte se střídat značky), nebo třeba bylinkové či ovocné čaje.

Nohy jako dvě konve

Otoky trápí v létě většinu těhotných žen. Pokud lékař jiné komplikace nenašel, pak se jedná o naprosto normální stav související s těhotenstvím. V organismu se zadržuje více vody než by mělo a tak vznikají otoky. Ale pozor – menším přísunem tekutin situaci nevyřešíte, ale naopak si můžete pohoršit!

S otoky se setká těhotná žena hlavně v oblasti dolních končetin, nejčastěji kolem kotníků.

Dobrou prevencí je častý odpočinek a pokládat nohy co nejčastěji výše, například na stolek při sledování televize apod. Venku můžeme situaci řešit sednutím na trávník či na lavičku (nohy si klidně položte na ní).

Vhodné není ani podnikání dlouhých turistických túr, rozhodně postačí pravidelné vycházky – nejvhodnější dobou je brzké dopoledne nebo večer.

Opalování má svá rizika nejen v těhotenství

Mít snědou pokožku je sice krásné, i když to může znamenat určité zdravotní riziko. V těhotenství opalování na přímém slunci není ovšem vhodné vůbec. Pokud pomineme, že můžeme takto zvýšit riziko výskytu rakoviny kůže, pak je především nutné myslet na to malinké miminko v bříšku. Pokud bříško vystavíme přímému slunci, začne vzrůstat i teplota uvnitř a to se dítěti vůbec líbit nebude, nehledě na fakt, že mu můžeme způsobit i vážné zdravotní potíže.

Kromě toho nedělá slunce dobře ani samotné mamince, může začít trpět závratěmi apod.

Takže pokud si těhotná nedokáže odpustit výskyt na slunci, pak je radou nevycházet v době mezi 11. a 15. hodinou a na bříško vždy položit kousek tenké látky, například plenku. I tak je ale nejlepší prostě v těhotenství opalování zcela vynechat.

Vždy je nutné používat ochranné opalovací krémy.

Hurá do vody

V horkých letních dnech je přinejmenším velice příjemné se zchladit ve vodě. V těhotenství je ale žena více náchylná na všemožné infekce, proto není od věci vynechat z okruhu navštěvovaných koupališť ta vysloveně přírodní – voda nemusí být nejčistší a to je riziko. Veřejné bazény jsou na tom rozhodně lépe, alespoň co se týká dezinfekce a kontrol. Na nohou ale raději noste třeba plážové pantoflíky, měňte si plavky za suché a po koupání se dobře osprchujte.

Pokud vyrážíte za sluncem k moři, dejte pozor na silné vlny – hrozí poranění. A rozhodně zapomeňte na adrenalinové vodní sporty.

Pozor na to, co jíte

Pokud vynecháme fakt, že v graviditě by se měla žena stravovat co nejzdravěji, vynechat kofein, alkohol a další pochutiny, pak stojí dále za připomenutí, že zvláště v létě je pak nutné vynechat i další, jindy třeba tak oblíbené dobroty.

V letních měsících není vhodné konzumovat jakékoliv syrové maso, například tatarský biftek, ryby, salámy apod. Vynechat by těhotná měla i syrová vajíčka, a to platí třeba i pro kupované obložené chlebíčky, byť jsou v tomto pokrmu vejce uvařená. Rovněž tak kupované zákusky, krémy, ale i například točená zmrzlina by měla zmizet z jídelníčku těhotné ženy. Pokud si chceme dopřát zmrzlinové osvěžení, pak raději nanuky – pozor na to, v jakém stavu je kupujete (neměly by mít porušený obal a neměly by jevit známky předchozího rozmražení, tj. hlavně změny tvaru).

Zapomeňte také na rychlá občerstvení a stánky kdesi u silnic, i když s voňavými párečky či klobáskami.

V těhotenství také dochází více než kdy jindy k vysušování pokožky, což se projeví svěděním těla, nebo jeho určitých míst. Sluníčko tuto situaci ještě navíc trochu zhoršuje. Těhotná žena by tedy neměla zapomínat na pravidelné promašťování kůže a dostatečný pitný režim, vyšší pozornost pak je také vhodné věnovat záhybům kůže a vůbec všem místům, kde se kůže tře o sebe (pod prsy, stehna atd). Tam se zase mohou vyskytnout potničky. S tím souvisí i výběr oblečení – především by měla žena upřednostňovat bavlněné a přírodní materiály, vzdušné.

Být těhotná v létě neznamená ale pouze řadu možných obtíží. Výhodou těhulek v tomto období je, že se například nemusí několikrát denně navlékat do kozaček a kožichů, ale postačí slabé šatičky nebo tričko, kraťasy a pantofle. A to je přece taky trochu pozitivní zpráva.

Máte vy sami také zkušenosti s těhotenstvím v letních měsících? Jak jste toto období „přečkali“, máte nějaké rady pro ostatní?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist