„Potřebujete darované vajíčko,“ řekl doktor a mně se začal hroutit svět…

Rubrika: Těhotenství

916142___life__Život vzniká spojením vajíčka a spermie, učili nás už ve škole, jenže co dělat, když to vajíčko není, nebo je špatné? Tak o tom je tento článek…
Na začátku bych chtěla předeslat, že se to nemusí týkat jen „starých“ a „vážně nemocných“ pacientek, jak jsem si sama kdysi myslela…

Mně samotné je 27 a v 25 mi bylo diagnostikováno předčasné ovariální selhání (selhání vaječníků = předčasný přechod), ačkoliv jsem do té doby neměla žádné zdravotní potíže a normálně menstruovala. (a jinak jsem zdravá jako řípa :-D)

Bylo mi to zjištěno poté, co se mi nedařilo otěhotnět a já začala zjišťovat proč…

Do té doby jsem si myslela, že přítomnost menstruace je důkazem toho, že jsem zdravá. Až při zjišťování, co se děje, jsem se dozvěděla, že probíhání menstruace = pracuje správně děloha, ještě neznamená, že pracují vaječníky a produkují vajíčka. Byl to šok. Připadalo mi to jako špatný vtip.

Na podzim 2003 následovalo dost tvrdé období útočící na mou psychiku. Pořád jsem přemítala, co jsem udělala špatně, kde se stala chyba… Navíc mi bylo řečeno „vaječníky neprodukují vajíčka, zvažte darování“ a do další návštěvy jsem se utápěla asi v miliónu otázek. Nevím, jestli si tím prošli všichni, kteří „zvažují“ darování, ale snad někomu pomůže, když napíšu odpovědi, které jsem postupně na své otázky dostala.
(záměrně se to snažím vypsat vlastními slovy, sice se po těch letech už docela slušně probírám lékařskými texty, ale chci, aby to bylo srozumitelné pro všechny :-))

Nebude to MOJE (geneticky) dítě
To je prostě fakt, se kterým jsem se musela vyrovnat a opravdu to nebylo lehké. Jenže…., co když vám nic jiného nezbývá??…. (no po těch letech mi to připadá jako sranda a už mě tato otázka vůbec nenapadá, ale prvotní zjištění tohoto faktu byl zkrátka šok)

Proč se doktoři nepokusí udělat klasické IVF a nenapíchají do mě hormony…
Jsem přece mladá a třeba se vaječníky rozeběhnou… Tak to mi bylo docela rychle a jasně vysvětleno. „Vaječníky každé ženy obsahují určitý počet vajíček už při narození. Toto množství se nedá nijak zvýšit. V produktivním období způsobuje hormon FSH (vysílaný z podvěsku mozkového), že se každý měsíc uvolní (dozraje) jedno vajíčko. Čím je žena starší, tím musí být vysíláno větší množství hormonu. Až nakonec žena produkuje obrovské množství FSH a přesto už nedochází k ovulaci, protože jsou již vaječníky vyčerpány.“
„Při IVF se dělá právě to, že se do ženy vpraví větší množství FSH a tím vaječníky vyprodukují větší množství vajíček, jenže u pacientek, které samy produkují už obrovské množství tohoto hormonu a přesto neovulují to postrádá smysl.“

Co to dárcovství vlastně znamená???????
Tak to si rozebereme více 🙂

Dárcovství oocytů (vajíček):

Jak dlouho se čeká na dárkyni?
Ve většině CARech 6-9 měsíců (někde slibují 3 měsíce)

Kolik to stojí?
Problém je s pojišťovnami. Oni totiž na darování vajíček nemají kód, takže to centra úspěšně, či méně úspěšně pasují na stávající kódy.
Stimulace dárkyně je napasována na klasické IVF, takže to celé je schopna pojišťovna uhradit.
Vždy musíte uhradit odměnu dárkyni. Cena se pohybuje od 5ti do 15ti tisíc.
Dále hradíte neplacené metody IVF = ICSI, AH, PK

Kdo je dárkyně? Budu ji znát?
Dárkyně je vždy anonymní. Nikdy se s příjemkyní nesetká.
Je to žena do 35 let. Běžného středoevropského typu. Prošla testy genetickými a testy na virová onemocnění.
Dárkyně jsou buď tzv. dobrovolné = ženy, které se rozhodnou darovat a za tímto účelem do centra přijdou, nebo to jsou pacientky, které se samy léčí a část vyprodukovaných vajíček při svém vlastním IVF darují.

Jak tedy fungují dobrovolné dárkyně? Mohu ovlivnit pořadník?
V centrech, kde přijímají dobrovolné dárkyně to funguje tak, že pacientka (příjemkyně) si přivede svou dobrovolnou dárkyni. Tato dárkyně ji posune na přední místo pořadníku (nečeká 9 měsíců, ale 3 :-)). Od této dárkyně však vajíčka nikdy nedostane, obdrží je někdo jiný, aby byla zachována anonymita.
Problém je v nedostatku dárkyň. Už si začínáme zvykat na občasné inzeráty v časopisech a podobně, že někdo hledá dárkyni…

Průběh darování:
Dárkyně:
– nejprve je vyšetřena a po zařazení mezi dárkyně se naplánuje samotný cyklus:
1. stimulace léky pro vytvoření více vajíček v cyklu
2. kontrola narůstajících folikulů, případná úprava léků (individuální dávkování!)
3. odběr vajíček v narkóze
4. opětovná kontrola, příchodem MS vše končí

Po odběru vajíček dojde k jejich oplodnění spermiemi partnera příjemkyně.
Po 3-5 dnech dojde k transferu (nebo zamražení) zdárně se vyvíjejících embryí.

Příjemkyně:
1. nastimuluje se léky děloha, aby se připravila na přijetí embryí
2. transfer embryí (buď čerstvých, nebo rozmražených)
3. kontrolní test po 2-3 týdnech

Přibližné ceny pro příjemkyni ve vybraných CARech (berte to orientačně!!!!):
CAR ZLÍN
PK 6.000,-, ICSI 8.000,-, AH 3.000,-
Dárkyně 5.000,-, léky dárkyně+anestezie 2.700,-, mražení 2.500,-
Léky příjemkyně
Cca 28.000,-
(možnost ovlivnění pořadníku přivedením vlastní dárkyně)

GEST Praha
PK 2.800,-, ICSI 6.000,-(3 oocyty), AH 3.000,-
Dárkyně 13.000,-, pojišťovna 22.500,-
Léky příjemkyně
Při účasti pojišťovny cyklus cca 25.500,-
Bez účasti pojišťovny 48.000,-
(dárkyně jsou pouze pacientky, nepřijímají dobrovolné dárkyně)

CAR Apolinář Praha
PK zdarma, ICSI 6.000,- (až 6 oocytů), AH nedoporučují
Dárkyně 5.000,-, pojišťovna ?, zamražení ?
Léky příjemkyně
Při účasti pojišťovny do 15ti tisíc.
(dárkyně přijímají převážně dobrovolné, chtějí po každé příjemkyni, aby přivedla dobrovolnou dárkyni)

UNICA Brno
ICSI, PK a AH dohromady 15.700,-
Dárkyně 15.000,-, 6.000,- injekce (?)
Léky příjemkyně
Při účasti pojišťovny cca 37.000,-
(dárkyně jsou dobrovolné, nečeká se na ně, díky vysoké odměně jich je dostatek, proto si můžete napsat i požadavky na barvu vlasů, očí apod.)

Pro vaši představu, přibližně za rok léčby v Gestu jsem za 1 KET s darovanými embryi (nečeká se na ně, ale nepřispívá pojišťovna), 1 KET s darovanými oocyty (neproběhl transfer, ani jedno embryo se nerozmrazilo) a 1 KET darovaných oocytů i s transferem embryí zaplatila cca 63.000,- Kč. Také proto plánuji přechod do CARu, kde jsou levnější…

A co závěrem napsat?
Nikdy bych nevěřila tomu, že se postupně stanu téměř expertem na tuto problematiku. Okolnosti mě donutily ke čtení tak odborných textů, ve kterých jsem zpočátku rozuměla jenom spojkám a předložkám :-D.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že mě velmi překvapilo jak naprosto odlišný přístup může mít každé centrum. Průběh samotného cyklu se může velmi lišit. Absolvovala jsem si pokusy v centru, kde berou dárkyně jen z řad svých pacientek, proto se vzniklá embrya vždy mrazí a pak se příjemkyně teprve připraví na přijetí. Protože stále se mi nepodařilo otěhotnět, rozhodla jsem se přejít do centra, kde to dělají zase trochu jinak, používají trochu jiné léky k nastimulování. Ale přineslo mi to nový problém, který jsem doposud neznala. Musím si sehnat dárkyni. V tomto centru transferují čerstvá embrya, což pro sebe vidím jako větší naději. Jsem velmi zvědavá, jak bude probíhat nastimulování a hlavně, jestli se mi podaří dárkyně sehnat. Překvapilo mě vyzvání v novém centru, ať si podám inzerát, že to je běžná praxe, ať si to také zkusím. Musím to ještě zvážit. Vlastně vůbec nemám tušení, jak by takový inzerát měl vypadat…

Vzpomínám, jak mi bylo smutno u článku, který vyšel asi před rokem a proběhl i tiskem. Šlo právě o dárkyně a o to, jak si mladé holky, které to podstupují, neuvědomují, jak je to pro jejich zdraví nebezpečné. A jak se centra snaží dostat z dárkyně co nejvíce vajíček a proto záměrně cpou do dárkyň co nejvíce léků.
Je to nesmysl a díky centrům, kterými jsem zatím prošla, jsem zjistila, že je praxe úplně opačná. Dárkyně je považována za naprosto zdravou ženu, které nejde o otěhotnění a tak v případě, že špatně reaguje na léky, se stimulace ZASTAVUJE. K darování nedojde. Zkrátka se snaží minimalizovat riziko. (MuDr. v CARu mi riziko dárkyně přirovnala ke zdravotním problémům člověka, který si nechá vytrhnout zdravý zub… )
Jenže zkuste na takový článek reagovat, když jste ti příjemci. Vždy se najde někdo, kdo na vás ukáže prstem, že se snažíte o něco nečestného…

Ale abych se ještě vrátila k té dárkyni jako takové.
Pochopitelně jsem uvažovala, zda by to nemohla být některá z kamarádek. Dokonce se mi sama i jedna z nich nabízela. Jenže, co dělat, když ona sama o tom přestala naprosto mluvit a rozhodně nereaguje, když jsem jí minule říkala, že aktivně hledám dárkyni. Prostě se do dárcovství nikdo nedá nutit a rozhodně by se ani nemělo!

Přemýšlím o tom, kde je ta hranice, kdy to vzdát. Kdy se má přestat člověk hnát za vlastním těhotenstvím. Každý to máme jinak. Jsou lidé, kteří nejdou ani do IVF, protože jim to už přijde velký zásah do přírody. Já to zvažuji nyní. Jedna má polovina ve mně křičí, že pro to, abychom měli dítě, které sama porodím, mohu udělat ještě víc, ale druhá polovina mlčí. Už z toho nejsem tak nadšená… Když jsem kdysi v jedněch novinách četla inzerát na to, že někdo hledá dobrovolnou dárkyni vajíček, tak jsem si říkala, že jsou už dost zoufalí a i odvážní, že neví, na koho narazí. Najednou jsem ve stejné pozici i já a nevím si rady.

Vlastně já jsem nikdy jenom „nebrečela“, ale vždy problémy řešila. Takže o tom, čím jsem před rokem prošla, když jsme si zažádali o adopci, třeba někdy příště 😀

Vaše Kaitlin

Napsal/a: Kaitlin

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (373 vyjádření)

 • Anonymní

  Ahoj, čtu to až teď, ale pokud víš o někom, kdo stále potřebuje pomoct, ráda se nabízím. Je mi 20 let a jsem zdravá. 3. března jdu na první odběry vajíček, takže bych popř. za půl roku mohla znovu darovat.

 • Anonymní

  I když si čtu tento článek již v roce 2012, naprosto neskutečně mi pomohl. Moje situace je úplně stejná a prožívám úplně to samé.
  Děkuju, že to někdo tak dokázal naprosto výmluvně napsat. Hlavně ty pocity, která má žena na začátku všech pokusů, pak jak zoufale přistupuje po neúspěšných pokusech i k činům, které dříve odsuzovala, viz darovné vajíčka a přemítání po kom to dítě bude. Je to boj a nejen sama se sebou, ale bohužel i s více a více důležitým faktorem v dnešním světě – penězi. Díky za tento článek.

 • Anonymní

  Ahojky vsem…ctu pribeh a je mi smutno za vas,rada bych pomohla a darovala vajcka,mam syna a neni nic krasnejsiho nez videt jeho usmev,rada vam splnim sen.je mi 22 let a jsem zdrava…piste mi sms na 720309030 .monika

 • Anonymní

  Ahoj Kaitlin a Vy všechny další. Kouknete ještě občas na tyto umírající stránky? Vlastik

 • Anonymní

  Ahoj, chtěla bych Vám pomoct a darovat Vám vajčka. Jsem zdravá a mám 17 měsíčního chlapečka. pište na email: michaela.svehlikova@centrum.cz

 • Anonymní

  Ahoj,chystám se darovat vajíčka,jsem zdravá a mám jedno děťátko tak myslím že by to mohlo klapnout,tak jestli někdo chcete pomoci s pořadníkem ozvěte se na : Mmagic.J@seznam.cz (Praha)

 • Anonymní

  Já darovala vajíčka 2x, v Brně. Pokaždé jsem dostala 15000kč, velmi milý personál, příjemní a vstřícní lékaři,,,jsem z Beskyd a stálo to za to.Klinika Reprofit.

 • Anonymní

  Já sama mám zajem o to byt darcem ale tohle opravdu nedelám.

 • Anonymní

  Dobrý den,dnes jsem dostala nekolik emailu na muj email Sucha.M@email.cz. s podivem jsem otvírala emaily a bylo mi až zle. Moc se omlovám i když vlastně nevím za koho. Prosím vás to co se píše v anonimu s odkazem na můj email není v žadném případe pravda. prosím pochopte to a také ignorujte vtipalka nebo li debila tohoto typu. Děku s pozdravem Marie

 • Anonymní z 24.9. – statut náhradní matky je v rozporu s naším právním řádem, kvůli podobným nabídkám zde byla jedna diskuze již před časem zablokována. Něco jiného je darovat vajíčko – předesílám anonymně do „banky“ a něco jiného je předávání dětí jako zboží.

 • Anonymní

  Ahojky Holky,Je mi 22let mám krásné zdravé dítě.Chtěla bych Vám všem pomoci. Jsem naprosto zdravá bez jediného zdravotního problému.Dostala jsem se do velmi zavažné finanční situace.Proto pomozte vy mě a Já pomohu Vám. Daruji Vám vajíčko jsem ochotná za vás i miminko donosit.Doufám,že se tímto nedopouštím nejaké trestné činnosti.Opravdu nejsem nejaká slibovačka.Vím jak důležitá je rodina a dítě.pro mojí rodinu a dítě dělám právě toto. Muj email: Sucha.M@email.cz

 • Anonymní

  Ahoj Kaitlin,
  vcera mi rekli stejnou diagnozu,jako tobe…a to mi taky jeste nebylo 30 let.Taky budu muset cekat na darovane vajicko a taky mam stejne otazky,jako jsi mela ty.Je to silene,clovek ma pocit,ze zklamal.
  U me je to hodne cerstve a tak porad brecim a nevim,co dal…..byla bych rada,kdyby jsi mi mohla napsat neco vic na muj email, zajima me hlavne to s tou darkyni,chtela jsem si vzit vajicko od sestry,ale psala jsi,ze bych ho nedostala a tomu nerozumim.Diky ti za ochotu a taky drzim pesti.
  Alla, lady.sunny@seznam.cz

 • Anonymní

  Kaitlin,jak se máš?Podle všeho už jsi maminka???Zdraví tě Markéta

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist