Parvoviróza v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

916232_pregnant_belly_7Původcem parvovirózy je parvovirus B19 z čeledi Parvoviridae. Vir u člověka nejspíše nevyvolá nemoc, ale pozměňuje jeho genovou informaci. S parvovirem se setkáme na celém světě bez rozdílu vyspělosti nebo izolovanosti země.

K první nákaze běžně dochází v dětství. Polovina dětí do 15 let už má vytvořené protilátky. S věkem promořenost stoupá pomaleji. 40-60 % dospělých má vytvořeno protilátky.

U nás – v mírném klimatickém pásu – infekce obvykle vznikají na jaře, typické malé epidemie se opakují v intervalech několika let.

Parvovirus se šíří kapénkami vzduchem, transfuzí krve nebo plazmy a také vertikální cestou z matky na plod, členové rodiny se infekci spíše nevyhnou.

Nejdříve se virus zmnoží v horních cestách dýchacích, dále se dostává do kostní dřeně, kde se množí v nezralých červených krvinkách a působí přechodný útlum tvorby červených krvinek. Mezi 5. až 12. dnem po nákaze dochází k viremii, virus se šíří do kůže, kloubů a u těhotné ženy transplacentárně na plod.

Obranischopnost organismu viremii ukončí, u části infikovaných osob může dojít ke klinickým projevům, které se objevují kolem 17. dne po nákaze.

V těhotenství je parvovirus největším rizikem v druhém a na začátku třetího trimestru. Vrozenou parvovirózou je plod nejvíce ohrožen při nákaze matky mezi 20. až 29. týdnem těhotenství, k jeho zjevnému poškození dochází asi v 5 % případů. Nejvíce je těhotná žena ohrožena ve styku s dětmi. Většina infekcí nevede ke ztrátě plodu.

Sérologicky je k parvovirové infekci vnímavá asi polovina těhotných žen. Asi u 30 % žen infikovaných parvovirem B19 se infekce během těhotenství přenese na plod. Riziko úmrtí plodu potom činí asi 5 – 9 %. Riziko infekce je největší v letech, kdy jsou epidemie aktivní.

Po průniku placentou se parvovirus množí v kostní dřeni plodu. To zapřičiňuje rozvoj hydropsu plodu, zpomalení nitroděložního růstu, odumření plodu nebo potrat. Při nákaze ve druhém trimestru hrozí větší riziko vzniku hydropsu plodu.

K hydropsu plodu dojde v průměru za šest týdnů od okamžiku infekce matky.

Parvovirus B19 infikuje játra plodu – místo produkce červených krvinek. Následkem těžké chudokrevnosti (anémie) a nejspíše také zánětem srdečního svalu (myokarditidy) dochází ke zduření těla. Obojí zapříčiňuje selhání srdce.

Vrozená infekce plodu může souviset s těžkou anémií a vrozeným chyběním červených krvinek (aplazií erytrocytů).

Každé nejasné onemocnění těhotné ženy, které se projevuje ekzémem, by mělo být sérologicky vyšetřeno na zarděnky a parvovirózu.

Většina případů infekce nevyžaduje specifickou léčku. Izolace nemocných většinou není nutná.

Pracuje se na vývoji vakcíny, která by měla chránit séronegativní ženy, očkované z kraje prvního trimestru, před nadměrným nahromaděním tekutiny v mimocévním prostoru plodu (fetálním hydropsem).

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist