Masáže v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

1254995_foot_massageVidět své děťátko už během těhotenství, dotýkat se ho v myšlenkách, hladit ho, houpat a mazlivě s ním rozmlouvat, vysvětlovat mu své reakce, pocity a úzkosti a naslouchat mu – to je velice krásná součást mateřství, která pomáhá uvolnit se a oprostit od různých obav. Dopřává matce prožít velmi intenzivně propojení života dvou různých bytostí. Jako by děťátko bylo středem a matka jeho vesmírem. Dítě i ona cítí klid a harmonii, kterou lze jinak zažít jen při relaxaci…

Během devítiměsíčního očekávání se snažíme vychutnat si každý den. Pohodlně se posadíme s opřenými zády a oběma chodidly na zemi, nebo se položíme na záda a v pozdějších měsících těhotenství na bok, svrchní nohu máme pokrčenou a podloženou polštářem. Dýcháme zhluboka až do břicha a pomalu si představujeme svět uvnitř našeho lůna. Vidíme pupeční šňůru, vede od našeho děložního lůžka až k pupíčku dítěte, které se vznáší v plodové vodě. Můžeme se na něj usmívat, dívat se mu do očí, poslouchat s ním zvuky „jeho světa“. Můžeme ho v myšlenkách hladit a lehce ho masírovat tahy uvedenými v sestavě masáží kojenců. Poznáme malého, rodícího se človíčka a budeme ho milovat dříve, než ho doopravdy poprvé uvidíme.

Masáž těhotné ženy, kterou provádí její partner nebo někdo blízký, přijímají maminka i dítě kladně. Ulehčuje adaptaci na změny v těle matky, pomáhá během těhotenství odstranit únavu a stres. Můžeme použít tahy z dětské masáže. Postupujeme zlehka, zejména při masáži břicha. Zvláště v prvních čtyřech měsících musíme být opatrní. Při masáži těhotné ženy pracujeme něžně a s láskou a svými doteky prohříváme její tělo spíš mentálně než přímo fyzickou masáží. V oblasti břicha vtíráme větší množství oleje. Ani při porodu, kdy může masáž rodičku velmi uklidnit a zmírnit porodní bolesti, nesmíme vyvíjet příliš silný tlak.

Nezapomínejme ani na masáž po porodu. Novopečená maminka se potřebuje zbavit napětí a stresu z těhotenství a zejména z porodu, potřebuje se očistit a rychle nabýt rovnováhy a získat dostatek sil pro péči o novorozence.

Jedná se o ukázku z knihy Masáže dětí a kojenců
vydal Portál, 2005

Napsal/a: Jana Hašplová

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist