Když marodí těhotná

Rubrika: Těhotenství

zazvorZnám mnoho lidí, kteří v případě nemoci sáhnou po prášcích z lékárny. Slibují si od nich rychlé vyléčení, postavení se na nohy. V dnešní době přeci nemůžou marodit! O nějakém vyležení nemoci nemůže být řeč. I když ví, že je to špatně.
Jenže co když onemocní těhotná žena? Řada zmíněných „životabudičů” není pro těhotné vhodná. Možnosti léčení jsou do jisté míry omezeny. Jak se potom nemoci zbavit? Nejlépe pomocí osvědčených „babských rad”. 🙂

Ráda bych vám několik takových vyzkoušených přírodních tipů nabídla. Samozřejmě platí, že každá těhotná musí přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu (např. problémy se štítnou žlázou, špatné trávení, anémie, …) a v ideálním případě se poradit se svým lékařem!!!

Tyto rady mohou využít nejen těhotné ženy, ale i děti a vlastně všichni členové rodiny.

  • Zázvorový čaj

Zázvor je takový „všelék“. Dokáže pomoci od mnoha trápení, záleží jen na tom, v jaké formě ho použijete (syrový, sušený, jako olej, …). Zázvor pomáhá posilovat obranyschopnost organismu, je proto ideálním pomocníkem v chladném období plném různých nemocí. V obchodě se dá sehnat bez problémů, a ač je cena za kilogram zázvoru vysoká, nelekejte se! Pro přípravu čaje stačí odlomit menší kousek tenkého, mladého oddenku. Cena bude kolem pěti korun. Doma jej pak stačí kousek oloupat, nakrájet na kolečka a přidat do čaje. Nebo jej můžete oloupat celý, na jemném struhadle nastrouhat, dát do uzavíratelné misky a zasypat troškou cukru. Zázvor pustí šťávu, kterou pak po malých dávkách můžete usrkávat, zatímco dužinu budete dávat do čaje. Zázvor sladujte v ledničce, vydrží déle.

Musím ale upozornit na dvě důležité věci! Zázvor má ostrou chuť, takže ve větším množství štípe. Navíc podle některých odborníků by těhotné ženy neměly užívat víc jak 4g čerstvého a 1g sušeného zázvoru denně! Plus není doporučováno dlouhodobé užívání.

Ptala jsem se na to své gynekoložky. Vzhledem k tomu, že přidávám jen pár koleček zázvoru do téměř litrového hrnku černého či zeleného čaje, moje gynekoložka usoudila, že miminku ublížit nemohu. Protože ale nechci riskovat, a bohužel není v mých možnostech navážit 4g zázvoru, čaj si dělám jen v období, kdy na mě „něco leze“, a po pár dnech užívání pro jistotu přeruším.

Omezení u dětí a dospělých mi není známo. V době, kdy jsem nebyla těhotná, mi stačily 2 dny intenzivního pití zázvorového čaje a třetí den jsem již byla fit.

  • Cibulová šťáva

Ideální pomocník při kašli – usnadňuje odkašlávání. Šťávu vyrobíte tak, že nakrájíte velkou cibuli na kolečka, proužky či větší kostičky, trošku dejte na dno do uzavíratelné misky, zasypte cukrem, přidejte další vrstvu cibule, zalijte medem, opět cibuli, cukr, cibuli, … až k poslední vrstvě, kterou tvoří cukr či med. Užívejte několikrát denně po lžičkách.

Ovšem pozor! Cibule nadýmá a ve větší míře může mít projímavé účinky, raději to s ní nepřehánějte.

Za připomenutí tohoto léčení kašle děkuji Padmé. 🙂

  • Vincentka

Její využití je hned několikeré. Ve formě spreje ji můžete používat v prvních dnech rýmy, napomáhá čistit a uvolňovat nos. Bohužel, jak rýma přejde do zánětu (takové to zelené či žluté fuj), je lepší sáhnout po silnějším léku. Výhodou Vincentky je, že stačí jen jednou koupit lahvičku spreje, a poté již jen dokupujete Vincentku ve velké lahvi (stojí cca20-30Kč) a obsah lahvičky z lahve doplňujete.

Vincentku také můžete pít při bolestech v krku, či inhalovat ji (klasické – hlavu nad horký hrnec Vincentky a přehodit přes sebe deku).

  • Slaná voda

Do druhého dne pomůže od škrábání v krku. Do hrnku dejte 1-2 čajové lžičky soli, rozmíchejte a vykloktejte. Opakujte v průběhu dne. Není to sice příliš příjemná procedura (tedy alespoň mně slaná voda v puse vadí), ale opravdu to zabírá neskutečně rychle.

Na Moravě je zvykem kloktat domácí slivovičku či meruňkovici, někdy i místo vyplivnutí onen mok spolknout, ovšem toto léčení mohou vyzkoušet jen dospělí a netěhotní.

  • Čerstvý vzduch

Staré známé pravidlo, že při nemoci se má hodně větrat. A také, pokud nemáte horečku, choďte na procházky. Studený vzduch často pomůže uvolnit ucpaný nos.

Další rady jsou již takové, které zná snad každý člověk: správná životospráva (tj. hodně potravin bohatých na vitamíny), dostatek odpočinku a spánku, hygiena (po každém vysmrkání či kýchnutí si umýt ruce!), …

Výhodou takovéhoto domácího léčení je nejen to, že skutečně zabírá (a to poměrně rychle), ale i to, že ušetříte. Kapky do nosu z lékárny stojí od 50Kč výš, zatímco Vincentka (máte-li již lahvičku-sprej doma) jen polovinu v mnohem větším množství! Stejně tak i ostatní zmíněné.

Samozřejmě, že pokud při domácím léčení nedojde během dvou, tří dnů ke zlepšení zdravotního stavu, je nutné vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit!

Jak se léčíte vy? Volíte raději přírodní léčení, nebo se hned od začátku spoléháte na léky z lékárny?

Napsal/a: kekunka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

  • keenspeed

    Lussy : děkuju 🙂

  • Kekunko díky za článek:-( přiznávám,že když jsem byla těhu tak jsem tak nějak jakoby žádné tabletky a podobně najednou nepotřebovala.Prostě vše se dalo léčit přírodně.Ale po porodu a skončení kojení opět sahám spíš do lékárničky…takže ono to je možná i o přístupu.Díky za připomenutí a sahám si do svědomí:-(

  • je fakt že já nikdy moc nemarodím,nikdy.ale kdyz uz tak uz.me pomuze jedine coldrex(doufám ze to mám odbre)
    je fakt ze jsem ho musela vzit i v tehu,nedokázala jsem trpet týden,já u chripky umírám a motám se.takhle jsem byla do druheho dne fit.

  • kekunka

    A ještě dodatek k frančici – jj, taky to tak máme doma. 😉 Manžela donutit k vypití zázvorového čaje – nemožné! A když, tak si tam dá pidikousek, aby to necítil. 😀 Ale překonání se se opravdu vyplatí. Já to tak mám se slanou vodou. Taky ji bytostně nesnáším, takže kloktám, až když kvůli bolesti nemůžu mluvit, ale do večera je klid. 🙂

  • kekunka

    Padmé, Lussy, frančice, keenspeed, moc vám děkuji za vaše komentáře!!! 🙂 Jsem ráda, že se vám mé psaní líbí. 🙂

    Co se týče cibule, tak já dělám 1 větší a do tří dnů je to fuč, takže vlastně ani nevím, jak dlouho to vydrží. 😉

    Zázvor, když ho nastrouháte a smícháte s cukrem, tak ten vydrží opravdu dlouho, klidně i 2 týdny, když je v ledničce v uzavřené nádobě. Prý díky jeho antiseptickým účinkům. Neb jsem ale lenoch, tak ho do čaje jen krájím, je to rychlejší.

    A anonymní, moc se omlouvám, že jsem to v článku nezdůraznila. Co jsem zjišťovala, tak horká voda zázvoru vůbec nevadí. Já si ukrojím pár koleček, hodím do hrnku spolu s pytlíčkem čaje, zaliju vřelou vodou a nechám aspoň 5 min louhovat. Vzhledem k tomu, že jsem bývávala do dvou dnů na nohách a po nemoci jen mírné dozvuky, tak z vlastní zkušenosti můžu říct, že zázvoru přelití vřelou vodou nevadilo. 😉

  • Anonymní

    Dobrý den ;o) musím říct,že jsem zázvor začala přidávat do ovocného čaje s citronem a rozhodně jsem s výsledkem spokojená….jen ještě nevím,jestli mohu zázvor zalít rovnou horkou vodou,nebo počkat,až se čaj vychladí a přidám ho tam spolu s citronem,aby se nespálily všechny vitamíny?? Poradíte?

  • Lussy

    keen,
    já nakrájím 1 nebo 2 cibule, podle velikosti. Přidám med a druhý den už je šťáva. Beru několikkát denně polívkovou lžíci, a ta šťáva je tak na 2 dny. Když to dělám pro malou, dělám z jedné cibule, protože jí dávám čajovu lžičku, tak aby se právě cibule nezkazila.
    Jednou jsem toho udělala hodně, že si jako nadělám do zásoby a cibule začla plesnivět.

  • keenspeed

    Hezký článek, Vincentku stříkám malému při rýmě.. + olejíček Nobilis.

    Mám dotaz k té cibuli.. jak dlouho se dá použít – je mi jasný že nepouští litry šťávy, ale když jeden den nakrájím 2velké cibule, jak dlouho je můžu skladovat?Děkuju, Iv.

  • Keku, krásně jsi to napsala. Snažím se nejdříve léčit sebe i své děti ( u manžela to nepřipadá v úvahu ) dle babských receptů. Pokud to nepomůže, navštěvuji lékaře. Ale většinou se nám to podaří zlikvidovat. Za svůj život (14 a 10 let ) měly antibiotika každý jen jednou. Když jsem čekala druhé dítě, asi týden jsem nemohla ani promluvit. Tak jsem se překonala a pila čaj s medem (nesnášíííííím). Ale zabral a to je nejdůležitější.

  • Lussy

    kekunko,
    díky za článek.
    Tak já jako těhotná, která měla za těhotenství 2x parádní virózu a věčně rýmu, využívám babské rady.
    Na bolest v krku se mi osvědčilo kloktání slané vody jak píšeš a na krk prieznitz.
    Na rýmu stříkat do nosu Vincentku a protože jsem často zahleněná,tak úžasně pomámá ráno a večer alespoň týden vypít nalačno sklenici Vincentky. To odhleňuje úplně zázračně.
    Na kašel se mi taky osvědčila cibulová šťáva, teď v říjnu, jak bylo hnusně, tak jsem teda měla velkou spotřebu:-). Sice to trvalo tak 14 dní než jsem se ze všeho dostala, ale opravdu jsem nepotřebovala jediný prášek nebo přípravek z lékárny (vyjma Vincentky).
    Jinak hodně pít teplé čaje s medem a vyležet to.

  • Padmé

    Milá Kekunko, dííííky za článek :-). Já na „babské“ či možná „babičkovské“ rady dám. U nás doma to máme vyzkoušeno, víme, že to funguje, takže podle toho se řídíme.

    A abych odpověděla na Tvou otázku – pokud bych měla být zcela upřímná – tak u malýho to je jednoznačně přírodní léčení, čemu dávám přednost a přiznávám (a trochu se kaju), že u sebe už občas volím tu lékárnu… záleží na situaci, někdy to jde, zůstat doma a vyležet se…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist