Haló, mami – to jsem já!

Rubrika: Těhotenství

548250_maternity_2Cítí-li matka pohyby dítěte ve svém těle, vytváří si k němu ještě pevnější pouto. Děťátko nyní navazuje kontakt s okolním světem: kope, mává ručkama a vrtí sebou…

Klepání z břicha

Matky musejí čekat polovinu těhotenství, než můžou poprvé své děťátko ucítit. Od tohoto okamžiku už nikdy nenastane delší „přestávka ve vysílání“ – děťátko rozvíjí svou vlastní „řeč“, jejímž prostřednictvím své mamince sděluje, co cítí a jak se mu vede. Rozumět jeho způsobu vyjadřování není tak těžké. Je potřeba jen dobře naslouchat, abychom jeho něžné signály dobře přijímali.

Děťátko, kde jsi?

Abychom měli lepší představu o tom, jakou polohu dítě v břiše zaujímá, můžeme se nyní pokusit ji nahmatat. To je většinou možné až po 28. týdnu. V té době je už dítě tak velké, že se nemůže rychle přesunout do jiné polohy. Obvykle jsou jeho záda tam, kde matka necítí žádné kopání. Pokud tedy vidí nebo cítí jeho nožičky vepředu na břichu, jsou jeho záda rovnoběžná s její páteří.

Zhruba od 34. týdne se děťátko v matčině těle uvelebí hlavičkou dolů. Zaujme tak přirozenou porodní polohu. Pokud se tak dítě nenatočí, mluví se v odborném žargonu o „poloze koncem pánevním“. Mnoho takových dětí se však ještě do 37. týdne do správné porodní polohy otočí.
Pokud se to však nestane, gynekolog a porodní asistentka si se ženou pohovoří o tom, jaká opatření lze zkusit – vnější otočení, indický most. Při vnějším otočení se gynekolog pokusí krátce před termínem porodu v porodnici dítě otočit do správné polohy. Indický most: Pod vedením porodní asistentky nebo lékaře se provádí cvičení, které dítěti (v 34.–36. týdnu) pomůže přesunout se do správné polohy.

První nápovědou pro polohu děťátka je tvar břicha. Většina dětí leží v břiše podélně. Pak má břicho tvar podlouhlého oválu. Zřídka se stává, že se děťátko uvelebilo napříč – v tom případě má břicho odpovídající tvar. S trochou cviku je v posledních měsících těhotenství možné děťátko zvenčí nahmatat. Nejlépe to jde, když při tom žena uvolněně leží.
Uvedeme pár rad, jak můžete sama zjistit, jak právě děťátko leží:

Zadeček má měkký a spíše zašpičatělý – jako by byl prodloužením nožiček. Nachází se u děťátka o něco níže pod místem, kde nejčastěji kope do stěny břicha. U dětí v normální porodní poloze lze tedy zadeček najít v horní části břicha.

Zádíčka jsou obvykle tam, kde necítíte žádné pohyby. Položte obě ruce na své břicho a pátrejte prsty po dlouhé, měkké části těla. Jednou rukou ucítíte prstíčky děťátka – působí dojmem, jako by tam byli motýli. Pod druhou rukou je naproti tomu klid – tam leží zádíčka. Ucítíte je většinou na pravé nebo levé straně břicha. Některé děti nicméně také leží zády paralelně k páteři matky – u jiných je to právě naopak.

Hlavička děťátka se nachází ve spodní oblasti břicha. Položte tam obě ruce. Pohybujte jimi jemně sem a tam a ucítíte tvrdší ovál hlavičky. Můžete však v dolní části břicha i jemně tlačit jednou rukou na břišní stěnu a také můžete kulatý tvar hlavičky ucítit.

Ne každé matce se podaří polohu děťátka zjistit. Je to pochopitelné, protože každé děťátko se uvelebí svým vlastním způsobem.

Pokud by chtěl pohyby dítěte ucítit otec, musí mít trochu trpělivosti. Děťátko cítí i jeho něžnou náklonnost.

Jedná se o ukázku z knihy Prenatální komunikace
vydal Portál, 2003

Napsal/a: Teusen, Goze-Hanel

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Anonymní

    Jsem nesmírně štatná,že máme naší třetí berušku!!Ale těhulka-to bylo mé nej období!!!Tak si to užívejte!!Díky krásnému těhot.je naše malá hodné,rozesmáte a věčně spokojené mimnko!!Pohyby jsem cítila velice brzo,jako „třetorodička“mě to nepřekvapilo:-))

  • Jo jo mě se taky stýská po pupku, teď závystivě koukám po kulatých maminách…. :o(

  • Anonymní

    Jsem těhulka-35.týden. Dokud jsem necítila pohyby miminka, bála jsem se, že je něco v nepořádku. Teď si s bříškem povídám a miminko na hlas reaguje. Bude se mi možná po bříšku stýskat, až se mimi narodí. Těhotenství je dar.

  • Jééé, to je krásnej článek!!! Škoda, že právě nejsem těhotná. Ale kamarádky jsou, tak jim to přeposílám, aby pěkně vyzkoušely, jak jejich mimískové leží. Já měla u Barunky konec pánevní, takže neznám ty vystrčené patičky a ručičky z břicha.Zato znám velice dobře kopání do močového měchíře a šťouchání do žeber :-))) A ještě něco, Barunka mi ležela ke konci na pravé straně břicha, řekla bych, že na boku, takže když jsem já ležela např. na zádech, vypadalo moje břicho opravdu absurdně – levá strana téměř rovná a pravá špičatá směrem nahoru :-)) Doteď mám pravou stranu břicha od pupku větší, když se předkloním.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Já jsem byla překvapená, jak brzo (18. tt) jsem holky cítila… Asi že tam byly dvě, tak měly málo místa… ;o)
    Polohu dětí mi řekla pí doktorka na UZV. Podle toho jsme usuzovali, že Any je živější, Lu pohodářka… tak se chovaly i v inkubátorech… ;o) Dnes už nejsou tak vyhraněné… ;oD

  • já jsem se pokoušela něco objevit, ale nikdy jsem si nebyla jistá, jestli je to loket, nebo pata. a pěstičky byly moc rychlé, abych je nahmatala. ale byl to super pocit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist