Co možná nevíte o těhotenství

Rubrika: Těhotenství

624255_pregnant_womanZdravím všechny těhulky. Mám doma skoro půlroční poklad, našeho Tomáška, který právě spokojeně chrupká, tak jsem se konečně odhodlala s vámi podělit o své zkušenosti. Předpokládám totiž, že stejně jako já prahnete po jakýchkoliv informacích ohledně péče o těhotné, porodu, péče o novorozeně a kojení. Já vám chci ale napsat hlavně to, co se nic často nepíše…

Čím začít? Nejspíš bych začala tím, jak k nám těhulkám přistupují lékaři. Asi každá chodíte do prenatální poradny – některá ke svému gynekologovi, jiná k jinému, podle toho, jestli váš gynekolog poradnu má. Do poradny si vás pravděpodobně pozve nebo odešle ke konci prvního trimestru. Ve stejné době (někdy i dříve) se dělá i první ultrazvuk, který slouží hlavně k určení délky těhotenství a uložení plodu, ale to jste už určitě vyčetly. V poradně vás pak čeká několik krevních testů a tady mám pro vás pravděpodobně novinku: test na AIDS se smí provádět pouze na žádost pacientky. Toto je bohužel v našem zdravotnictví porušováno, protože lékař vám většinou žádanku o tento test strčí do rukou celkem samozřejmě společně s žádankou a krevní obraz a určení krevní skupiny. A to je podle mě neetické. Můžete namítnout, že je to ve vašem zájmu – dítě se může nakazit během těhotenství, nebo porodu. Máte pravdu, ale neměl by vás do tohoto testu nikdo v manipulovat, spíše by vám měl být nabídnut. Ale ještě neetičtější mi připadá, že informace o výsledku testu, je zapsána do těhotenské průkazky celkem velkým písmem, a to i přes to, že je to vlastně pro porod nepodstatné. Zase můžete namítat, že se to tam zapisuje proto, že lékař, který vás ošetřuje, by měl vědět, zda jste, nebo nejste zdravé. Ale ukáže vám váš gynekolog, nebo jiný lékař, který vás ošetřuje, výsledky svého HIV testu??? O tom pochybuji… Proč? Je to soukromá věc, lékařské tajemství. A ne informace, kterou si může přečíst kdokoliv, kdo se k průkazce dostane – saniťák, policista nebo kolemjdoucí v případě, že se vám udělá zle a omdlíte. Prostě by to mělo být lépe chráněno. A lékař, porodní asistentka, zubař…prostě kdokoliv musí ke každému pacientovi přistupovat jako k potenciálně nemocnému – zná rizika svého povolání a je na něm, jak se bude chránit. A nejde jen o HIV, ale třeba i o žloutenku a podobně.

Pak vás možná překvapí, že není nutné, pokud těhotenství probíhá bez problémů, abyste při každé návštěvě poradny byly vyšetřovány vaginálně – lékař by měl být schopný určit vývoj plodu pohmatem, poslechem ozev srdíčka. Většina lékařů ale maminky stejně vyzve aby si „vyskočily nahoru“ a vyšetřují vnitřně – snad proto, že je to jejich zaběhlá rutina, ale možná i proto, že se nebráníme. Já jsem se po té, co jsem se to dozvěděla, svého lékaře ptala, jak to je. On nejdříve argumentoval tím, že je potřeba zjistit, jestli se děložní hrdlo nezkracuje, a to se dá poznat jen „zevnitř“ – pro doplnění, zkracující se hrdlo znamená blížící se porod. Děje se to váhou dělohy, miminka, a až po té, kdy nám bříško „spadne dolů“. A pokud by se něco špatného dělo, tak to lékař pozná i pohmatem a podle ozev. Takže pokud máte bříško nahoře, braňte se!!! Formou diskuze, doporučuji, protože i já jsem si to zkusila a byla jsem ráda, že jsem to „ustála“ a lékaři nepodlehla… V těhotenství fakt nejsme ve stavu, kdy bychom zvládaly řešení konfliktů na jedničku ;-))

Ke konci těhotenství většina žen dostane od lékaře tabletky železa, které ale většinou nejsou potřeba. Vysvětlím: ke konci těhotenství se organismus připravuje na očekávanou ztrátu krve během porodu, takže si „vytvoří“ více krve. Nedotvoří ji ale ve stejném složení, ale spíše ji „naředí“ vodou, takže je jasné, že procentuální podíl železa se sníží, aniž by bylo cokoliv v nepořádku. A tabletky železa tak „maminkám“ většinou „pomohou“ jen k zácpě… Takže pokud vám je lékař předepíše, zkuste se ho zeptat, zda je to opravdu třeba.

Doufám, že jste se dozvěděly nějaké novinky a při jejich aplikaci v praxi budete neoblomné :-)) Bezva těhotenství a milé lékaře přeje Pomněnka.

Napsal/a: pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (67 vyjádření)

  • Martina 2

    Tak já v případě HIV testu a razítka v průkazce souhlasím s Vandulou. Opravdu si myslím, že by lidé starající se o těhotnou a vůbec všichni účastnící se porodu měli o případné pozitivitě vědět. Kdybych byla pozitivní ( NEJSEM ), nechtěla bych ziskovat, že se nakazí někdo jiný a udělala bych pro to víc, než se jen spoléhala na to, že se všichni za každých okolností maximálně chrání. A jako lékařka, zdravotní sestra nebo porodní asistentka bych tu informaci chtěla rozhodně vědět.

  • Pomněnka

    Klarito, děkuju. Je fajn, že má někdo stejný názor… Tenhle článek měl být spíš informační pro těhulky, protože nemusí vědět všechno.

    Vandulo, jsem také HIV neg., aleš právě představa, že bych byla pozitivní a měla tam to obrovské razítko, se mi moc nelíbí…. Stojím si za tím, že mi to připadá neetické, ty informace má mít ošetř. lékař…

    A ještě k vnitřnímu vyšetření – normálně mi to nevadí, i když se v tom také nevyžívám. Ale v těhotenství mi to bylo dost nepříjemné. Ale je to věc každého, nikomu neberu jeho názor.

    A ještě k železu : Je snad jasné, že když píšu o složení krve, tak se dává až po krevních testech. Ale dost často lékař porovnává hodnoty s hodnotami netěhotných. Nepíšu „neberte železo“, ale zeptejte se, zda-li je vážně třeba. Zeptat se přece nebolí, ne? Lékař se třeba zamyslí a usoudí, že pokud berete komplex vitamínů pro těhotné, tak ho ani brát nemusíte…

    A můj doktor je perfektní, dříve pracoval jako porodník v porodnici v Mototole, takže zkušeností má určitě dost. Ale to vnitřní vyšetření prováděl běžně, takže jsme si o tom promluvili a domluvili se na méněčastých frekvencích, protože vše probíhalo dobře. To je jediná věc, která mi na něm trošičku vadila, ale domluvit se dá vždy.

  • p.s. takze z vlastni zkusenosti souhlasim s pomnenkou

  • Ahojky, tak u me to bylo tak, ze jsem byla vnitrne vysetrena jen na zacatku tehotenstvi a podruhe az ted, v 35.tydnu, kde i zjistuji jestli nejsou pritomne bakterie,(tady tomu rikaji GBC,)ktere by mohly mimcu ublizit, to pry potom v dobe porodu nasazuji matce antibiotika. Stav cipku mi zjistili ultrazvukem ve 24.tydnu, protoze se jim zdal kratsi, poslali me na ultrazvuk vnitrni.
    Zelezo a vitaminy pro tehotne beru kazdy den, zelezo jen jednou denne, (i kdyz chteli 2x-3x, vzdy po jidle), to bych asi nezvladla ;). Naopak tu prohlasuji, ze je pro mimco dulezity obsah mineralu, takze brat se maji cele tehotenstvi.
    Test na HIV je dobrovolny a pro vysledky jsem si musela zavolat socialni pracovnici. Dela se na zacatku a konci tehotenstvi. Kazda zodpovedna tehulka ho ale ve vlastnim zajmu podstoupi. Vysledek mam (podle me)u lekare ? Asi by postupovali jinak, kdyby byl pozitivni, takze se priznavam, ze obcas nahlizim pod ruku, co pisi, ale tohodle jsem si ani nevsimla.

  • No já mám 2 dítka (holky) a taky se nemohu stěžovat na mou gyn. je to postarší paní (vypadá jak zdatná důchodkyně) a je supr si s nípokecat :o))
    K HIV – si osobně myslím že je dobře to mít napsané v průkazce, neukazovala jsem jí na potkání…… a myslím že to dost podstatná informace pro lékaře i personál…. ví co je čeká….. a do čeho jdou :o))
    Železo – to mi má lékařka napsala až pokrevních testech,kdy se úplně zhrozila a šla se na mě podívat – prý jsem „rarita“ že ještě vůbec stojím a chodím s tak nízkou hladinou železa – měla jsem z 9 0,9… nebo tak nějak – je to už rok zpátky tak mě omluvte – ale bylo to opravdu hóódně málo…….

  • quendolina
    quendolina

    Souhlasím s Vandulou

  • Nemůžu si pomoct, ale mě nevadí, že mám v průkazce napsán výsledek testu HIV. V případě, že by ten test byl pozitivní, asi by mi to vadilo, nepopírám. Ale těhu průkazka se má dostat do rukou hlavně lidem, kteří o těhuli pečují. A v takovém případě by to byla trochu otázka svědomí. Buď to zatajit, ať se každý chrání jak umí, když neumí, jeho problém, nebo to těm lidem čestně říct……a nečekat, až se něco stane.
    A co se týče vaginálního vyšetření – taky mi to nevadí. Teda né že bych se v něm vyžívala, to opravdu ne. Ale necítím se natolik kompetentní, abych doktorce říkala, jak se o mě má starat. Taky si myslím, že pokud se děložní hrdlo začne otvírat předčasně, tak podle břicha se to nepozná. A riskovat komplikace jen kvůli chvilkovému pocitu….?

  • Ráda bych se připojila se svými zkušenostmi v péči o těhotné.Co se týká testu HIV plně souhlasím s Diesonne.Ráda bych ale podotkla,že stav děložního hrdla se podle postavení břicha poznat nedá. Byla jsem těhotná dvakrát a pokaždé bylo bříško jinak položené a v obouch případech jsem se otvírala již od 5.měsíce.Těch hrozících rizik je opravdu mnoho.Ze své zkušenosti bych poradila ,aby se nastávající mamimky zaměřily spíše na výběr gynekologa kterému důvěřují a o jehož kvalitách nepochybují.Správně zvolený lékař potřebu určitých vyšetření mamince vysvětlí a odůvodní.Co se týče železa nepředepisuje se automaticky,ale vždy na základě krevních testů,protože přemíra by mohla i škodit.

  • Pomněnka

    Diesonne, já bych se taky těšila, ale ještě se chci naplno věnovat tomu mému pokladu. A děkujeme za pozdrav.

  • Pomněnka

    Kdo byla poslední anonymka? Diesonne?

    A oprava – APERIO

  • ten anonym jsem ja:-))) ono me to odhlasilo a ja jsem si toho nevsimla….

  • Pomněnka

    Teď nevím, kam jsem dala tu knížku, z které jsem čerpala, ale mám pocit, že rutinní provádění HIV testů WHO považuje za neetické, jejich výsledky zapsat do průkazky také.
    Také podle zjištění WHO je většina novorozenců matek HIV pozitivních po porodu „falešně pozitivní“, mají látky z krve matky. Nákazu během porodu nepovažuje za tak pravděpodobnou, jak se udává, protože po topakování testů několik týdnů po porodu se často ukáže, že dítě je zdravé. To mám z kurzu, z knihy… APERI je zastáncem přirozených porodů a minimalizace nepotřebné lékařské péče. Já s jeho zásadami a zásadami WHO v podstatě souhlasím.

  • Anonymní

    Pomnenka: jsem rada ze jsme se vzajemne pochopily:-)
    Pozdravuj svuj pulrocni poklad, ja se ted budu tesit na dalsi tehotenstvi, zatim na tom pracujeme:-)

  • Pomněnka

    Diesonne, takhle jsem to myslela, asi to nevyznělo jak mělo -to ktomu prvnímu komentáři po mém.

    K HIV : Pokud budu pracovat ve zdravotnictví, je v mém vlastním zájmu ke každému pacientovi přistupovat jako k nemocnému, chráním sama sebe, rizika znám. Vím, o čem mluvím, máme v rodině lékaře, sestry… A jsou to i slova porodní asostentky, která vedla kurs, který jsem absolvovala, má 30 let praxe.
    Navíc: pokud zdravotník ošetřuje raněmého, muže, nebo netěhotnou, tak se nemá kam podívat, já věřím tomu, že zdravotníci jako první, v případě, že je jich třeba, shánějí rukavice – zažila jsem to sma jako svědek nehody, byla na místě sestřička. Vytáhnout rukavice z lékárničky trvá okamžik. A je to i vzájmu pacienta… Prostě vzájemná ochrana.

  • jeste dovetek:
    kolonka HIV tam slouzi vice mene pro ochranu porodnika, ci por, asistentku, protoze virus HIV je prenasen krvi a toho je u klasickeho porodu i cisar. rezu hodne.A ono se pak pristupuje jinak k rodicce , ktera je HIV pozitivni a k jejímu dítěti. A jeste pokud se maminka rozhodne rodit na posledni chvili jinde, tak prave tomu porodniku slouzi teh, prukazka kde ma vse popsane a vyplnuje karticku dle prukazky.ja nevím, ale pokud by jste pracovali ve zdravotnictvi, tak byste i vy chteli byt chraneni pred nemocemi prenasenymi krvi….

  • Mě tedy zapsání info o HIV v průkazce vůbec nevadilo. Myslím si, že je dobře psát takové informace, protože právě v případě úrazu by ten kdo by vás mohl ošetřovat měl právě vědět co ho může čekat. Neberu to, že s tím mají počítat.
    Vůbec mám pocit, že se poslední dobou moc lékařům radí co mají dělat a co ne. Maminky si přečtou informace v různých časopisech, knížkách a pak to chtějí aplikovat na sobě a nechápou, že ne všechny jsme stejné, ne všechno co je dobré pro druhé je dobré i pro nás.

  • pomnenka: ale to je na vine lekar- ten by mel nastavajici mamince rict, co se bude behem 9 mesicu dit, kolikrat si ji bude volat na kontrolu a ktere odbery krve ji cekaji, vis a taky je to trochu na tech maminkach samotnych , jsou tehotne a na nic se neptaji, To je jim jedno co se bude dit, jake vysetreni budou absolbovat do porodu? Ja nevim ,ale kdyz jdu na vysetreni tak se vzdy zeptam, na co je, a jestli je nutne……kor kdyz jsem tehotna…..Vis ja jsem zdr, sestra a nekdy me zarazi jak maminky -tehulky- dokazi byt apatycke k tomu vsemu a nejenom tehulky, ale i ostatni lidicky. Nezeptaji se ,lekare uz vubec,jenom aby neobtezovali a pak jim to vrta hlavou a ptaji se nas a ukazuji nam vysledky testu a ptaji se co to znamena….No a pak se nemuzes divit, ze teh. prukazka ktera slouzi jen pro os.gyne a porodnika se dostane do rukou dalsim lidem, protoze maminky nevi co to znamena a ptaji se a ukazuji vysledky jinym .To vim bohuzel ze sve praxe.

  • Pomněnka

    Holky, tohle není o mé zkušenosti s prenatální radou, spíš jsem se chtěla s nastávajícíma maminkama podělit o něco, co se nedmusí dozvědět z časopisů. Dost lidí slepě důvěřuje lékařům, nebo se prostě bojí zeptat.

    Diesonne: Ty víš, jestli ti tví lékaři a asistentky měli HIV test negativní, nebo pozitivní? Oni ti výsledky ukázali? O tom to je, o „nás“ těhulích to ví každý, kdo se mihne kolem průkazky (za dobu těhotenství je to celkem dost lidí, to jistě nepopřeš), ale my to o svých lékařích nemáme právo zjistit. Psala jsem to taky proto, že některé maminky třeba ani nevědí, na co jim krev berou – Any třeba píše, že ani nemá přehled o absolvovaných testech.

  • ahoj, no myslim, ze kazdy gynekolog je jiny, ja mela vag. vysetreni zhruba 2x pri tehotenstvi, Zelezo mi nikdo nenutil,a co se tyce HIV testu, tak na karticce sice byl vysledek,ale ta karticka slouzi pro lekare,a porodni asistentky ne pro pomocny personal, ktery do ni nema co koukat. Tak jako slouzi pro lekare a porodni asistentky vysledky krevnich zkousek a jednotlivych vysetreni pri tehotenstvi…Takze ma zkusenost s prenatalni poradnou je hodnocena velmi kladne

  • Ahoj Pomněnko,sice nejsem těhulka-doma máme už dva malé raubíře,ale zarazilo mě jak se gynekologická péče může lišit.Co se týče vaginálního vyšetření,tak mě můj gynekolog takhle vyšetřoval jen jedinkrát a to na poslední poradně,která byla asi týden před termínem.Ultrazvuk dělal pokaždé,vždy miminko měřil a kontroloval srdíčko,ledviny…O tom testu na HIV ani nevím,krev mi brala sestřička u doktora,takže ani nemám přehled jaké rozbory se z ní dělají.A železo jsem dostala jen při druhém těhotenství,kdy mi zjistili chudokrevnost.Tak to je má zkušenost s prenatální poradnou.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist