Stejně jako by měla být těhotná žena obezřetná při užívání léků v graviditě, s pečlivostí by pak měla konzumovat také bylinky. Pokud si není jistá, je vhodná konzultace například s lékařem. Bylinky, stejně jako léky jsou drogy a mohou být v jejím stavu i velice nebezpečné. Některé bylinky jsou ale naopak v těhotenství velmi vhodné. Zkusme tedy nahlédnout pod pokličku matce přírodě…
Už naše babičky a prababičky dobře věděly, že ve volné přírodě se dají nalézt léky, aniž by obsahovaly nejrůznější chemické přísady, které se používají dnes. V dnešní době opět vzrůstá poptávka lidí po přírodním léčitelství, a tedy i bylinkách, volně rostoucích v přírodě. Jejich léčivé síly se dá bohatě využít při nejrůznějších potížích, ale i jako prevence.
Pokud je ale žena těhotná, měla by se nejdříve dobře seznámit s účinky těchto rostlin. Jen tak bude jistota toho, že její těhotenství žádná bylinka neohrozí, ale naopak jí pomůže. Týká se to i kuchyňských koření, některé z nich by se v těhotenství jíst neměly.
Bylinky se užívají v těhotenství od pradávna, používali je již porodní báby, které znaly dobře jejich účinek. A i v dnešní moderní době je jejich účinek dobře známý a léčivé bylinky se tak hojně stávají součástí nejrůznějších přípravků, jako jsou mastičky, krémy, kosmetické výrobky v těhotenství atd.
Hodně bylinek je využíváno v těhotenství především v době před porodem, protože účinek některých z nich je na stahy hladké svaloviny a tím připravují jednak tělo na porod a také, v době porodu, jej usnadňují.
Pokud bychom chtěli bylinky v době gravidity užívat, je nejvhodnější se nejdříve poradit, buď s lékařem, nebo lékárníkem, popř. s osobou, která bylinkám skutečně rozumí a nesnaží se nám jen vnutit nějaký „produkt“.
Často se také setkáme s názorem, že není dostatek studií k tomu, aby bylo řečeno zcela jasně, že právě daná bylinka je pro použití v těhotenství vhodná. Je to logické, stejně jako u léků se může vycházet pouze z určitých dat, ale není možné provádět výzkumy na těhotných ženách.
Neexistují konkrétní výzkumy, které by prokázaly, zda je či naopak není určitá bylinka vhodná v těhotenství, především pak s přihlédnutím na plod, kdy nejsou známy dostatečné důkazy na jeho vývoj při použití bylinek. Ten je totiž velmi citlivý na jakékoliv zevní vlivy a to platí i pro tyto dary přírody.
Každopádně platí obecné zásady, že v těhotenství není vhodné užívat bylinky dlouhodobě, maximálně v jednom časovém období trvajícím nejdéle 14 dní. Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, jaký účinek daná rostlinka má. Pokud tedy vyvolává stahy hladké svaloviny, pak ji nebudeme konzumovat v prvním trimestru, ale užití si naplánujeme od přibližně 34. – 38. týdne těhotenství, apod.
Bylinky můžeme buď zakoupit ve specializovaných obchodech či lékárnách, vybíráme ale hlavně ty, u kterých máme ověřenou firmu, tedy hlavně co se týká způsobu sběru, uskladnění atd.
Jestliže chcete tedy vyvinout vlastní úsilí, pak tak udělejte pouze, pokud tyto rostliny dobře znáte, například jejich vzhled. Zároveň se při sběru vyhněte cestám podél silnic, spíše se zaměřte na odlehlejší místa uprostřed přírody, například louka nedaleko lesa. Není také vhodné je sbírat na hnojených místech apod. Nesbíráme ani napadané či okousané rostliny (fleky, plíseň). Využít můžeme třeba atlas bylin a rostlin.
Samozřejmě si tyto rostlinky můžeme také sami vypěstovat.
Pamatujte!
I když se někdy můžeme mylně domnívat, že bylinky, jakožto přírodní produkt, jsou pouze léčivé, je to skutečně omyl. Bylinka obsahuje vlastně jed, drogu, která je v přiměřeném množství pro náš organismus neškodná a může pomoci. Ve větším množství nebo při zvýšené citlivosti se naopak stává jedem, jehož účinky mohou být i smrtelné.
Zásady
Bylinky sbíráme nejlépe za suchého počasí, nejvhodnější není ani ráno, protože může být rosa a stejně tak ne po dešti. Ideálně je to doba, kdy se rosa vypařila. Ke sběru použijeme nejlépe nějakou vzdušnou tašku či košík, absolutně nevhodná je igelitová taška, kde lehce dojde k zapaření.
Zároveň je nejprve vhodné se poučit, jaké části rostlin se sbírají. Někdy jsou potřeba květy, jindy stonky či kořeny.
Doma je pak co nejrychleji vyndáme a postupujeme podle návodů, nejčastěji je sušíme. Zde je dobré upozornit, že vhodnější než umělé teplo (radiátor, kamna) je přirozená cesta, byť je o něco delší. Přesto se ale snažíme byliny usušit co nejrychleji, ale ne na přímém slunečním světle.
Pokud rostlinky dobře nasbíráme a usušíme, pak jsou vhodné k použití přibližně jeden rok, poté začínají ztrácet svou léčivou sílu.
Jakým bylinkám dát raději v těhotenství stopku
Obecně platí, že v těhotenství by se žena měla vyhýbat těm bylinám, které mají vliv na prokrvení oblasti malé pánve, stimulují menstruaci, ovlivňují činnost dělohy apod. Tyto rostlinky totiž mohou vyvolat předčasné porodní stahy a způsobit buď potrat, nebo předčasný porod.
Libeček lékařský je sice skvělým kořením do omáček či polévek, v těhotenství ale může způsobit velké škody. Má takovou sílu, že dokáže bez problémů vyvolat předčasné děložní stahy.
Aloe je sice prospěšná nejen na krásu, ale v těhotenství by měla být na zakázané listině, protože významně prokrvuje orgány malé pánve a můžete dojít k potratu, resp. předčasnému porodu. Neměla by se používat ani ve formě aromaterapie.
Bazalka je opět skvělým kořením, ale v graviditě na ní zapomeňte od přibližně 26. týdne.
Z dalších koření, běžně používaných v kuchyni, by měla těhotná žena vynechat majoránku (překrvení pánevních orgánů, omamné účinky), rozmarýn (vyvolává křeče, zvyšuje tlak), šalvěj (může vyvolat potrat), estragon, hřebíček, fenykl, dobromysl, kardamom, tymián apod.
Z dalších bylinek: Bez černý, Medvědice lékařská, Řimbaba, Routa vonná, Vachta trojlistá, Kostival lékařský (poškození jater), Podběl lékařský (dráždí játra), Pelyněk, Pampeliška, Jalovec (dráždí ledviny), Ženšen (nebezpečný pro plod, pozor na něj hlavně v prvních třech měsících gravidity), Vratič obecný (překrvení pánevní oblasti, poškození ledvin), Blín černý (vyvolává potrat), Prvosenka jarní (může poškodit erytrocyty) atd.
Je vhodné upozornit, že pokud bylinka není vhodná v těhotenství, znamená to, že většinou to platí jak pro vnitřní užití (čaje), tak i například pro použití ve formě aromaterapie. Některé z bylinek by se neměly užívat po celou dobu těhotenství, jiné od přibližně 26. týdne.
Napsal/a: Iveta Pešková
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)
Dobrý den, jsem v 7. týdnu, mám ohromný bolesti zubu, včera jsem byla na pohotovosti a přehazovaly si mne jako horkej brambor a nikdo se mnou nic neudělal, tak čekám do zítřka na svého zubaře, ale mám celou nateklou hubu. Včera večer před spaním jsem si udělala odvar z hřebíčku ( 4 kusy na 0,5l) zabralo to, ale ráno mi bylo trochu šoufl. Tak nevím, jestli je hřebíček dobrej nebo není???
já ty jednotlivé bylinky tedy neznám (jejich přesné účinky), ale řekla bych, že v prnvím trimestru nevadí. Některé byliny mohou přispět k rozjetí porodu, tedy se na ně musí dávat pozor ve 3. trimestru, ale v prvním jsou byliny PODLE MĚ ok. Když se to nebude přehánět. Osobně jsem to teda neřešila ani v tom třetím, konzumovala jsem všechno v přiměřených dávkách.
Dobrý den, velice by mě zajímalo, co říkáte na složení čaje v prvním trimestru: řebříček, bez černý, máta, mařinka, puškvorec, jmelí, zeměžluč, drmek a mateřídouška
piju ho 2xdenně s olivovým olejem a medem
moc vám předem děkuji 🙂
Mužů se zeptat na co přesně vadí bez černý? Děkuji
Lestejsko, s mátou je to trochu těžší (někdo říká ano, někdo ne. Je to docela silná bylinka sama o sobě. Nadměrné užívání může vést k poruchám složek krevního obrazu), každopádně v malém množství, resp. slabý odvar max. 1 – 2x denně neuškodí. Máta je mimochodem obsažena v malém množství i v některých čajích určených pro těhotné a kojící ženy.
Lussy, tak hlavně, že je vše v pořádku. Já taky dávám bylinky do všeho možného, teď jsem je tedy omezila,ale chybí mi na chuť:-(
Iveta P.
Nevíte, jak je to s mátou? Slyšela jsem, že taky není dobrá pro miminko v těhotenství, ale nevím nic bližšího. Díky L.
Ivčo,
jí zírám.
Že jsou některé bylinky v těhu tabu jsem věděla, ale že nemůžu třeba libeček, to koukám.
Asi před 3 týdny (to jsem byla v16.tt) jsem udělala hrnec bramboračky, samo že s libečkem. Pak jsem s malou usnula po obědě, kdy jsem se pěkně nacpala a v posteli mě chytly takové křeče, že jsem myslela, že rodím.
No tak už asi vím, že to bylo tím libečkem. Pamatuju si to přesně, protože od té doby jsem tu polívku nedělala, dala jsem si do souvislostí, že něco v té polívce to způsobilo,ale libeček mě nenapadl.
A čerstvou bazalku a majoránku taky strkám do všeho možnýho.
Mobile Sliding Menu