Porodní plán

Rubrika: Porod

954379_stationaryVětšina nastávajících maminek je dnes díky přístupu k seriózním informacím (internet, časopisy, TV…) již celkem podrobně informovaná o tom, jak právě jejich těhotenství probíhá – jak miminko roste, vyvíjí se, co už umí… Také většinou víme, jaká vyšetření nás čekají, k čemu jsou potřebná, co můžeme vyžadovat a odmítnout…

Přesto ale dosud není běžné, že si maminka do porodnice vezme svůj porodní plán (dále PP) – popis toho, jak by podle ní mělo být k ní a miminku přistupováno, jaké úkony upřednostňuje, popřípadě odmítá – i když i to se rychle mění.
A právě proto, že sama vím, že PP může mamince trochu pomoci, aby si ujasnila, co je pro ni důležité, a zároveň slouží personálu k rychlému seznámení s představami rodičky, jsem se rozhodla napsat tento článek.

Porodní plán je dobré zahájit představením se – vypadá to dobře 🙂 – uvedením věku, kolikáté těhotenství prožíváme a na konec úvodu je celkem vhodné napsat „cosi“ o tom, že tento PP je psán pro porod bez komplikací.

Další text, který doporučuji vypsat v bodech, záleží v podstatě na tom, co je pro nás důležité – to všechno by mělo být vyjmenované, zda vyžadujete, nevyžadujete, popřípadě vyžadujete po konzultaci ať už je to přítomnost tatínka či jiné osoby, mediků nebo žákyněk (můžete odmítnout i pokud jste předběžně podepsaly souhlas); klystýr, holení – ano X ne; volby polohy pro jednotlivé doby porodní (volný pohyb i při monitorování, využití sprchy, balónu…); možnost pít, jíst (samozřejmě, že ne menu, ale třeba müsli tyčinka nebo čokoláda dodá energii); tlumení bolesti – ano X ne, popřípadě jak; urychlování porodu – ano X ne; epiziotomie (nástřih hráze)- ano X ne X v případě nutnosti po konzultaci; dotepání pupečníku; položení miminka na břicho; jeho odnesení jen pokud to bude nutné; přiložení k prsu; pokud probíhá vše v pořádku; vyžaduji nebo nevyžaduji samovolný porod placenty bez urychlení; být stále se svým miminkem či nebýt, roaming-in; popřípadě požadavek na nadstandardní pokoj.
To jsou asi nejzákladnější body PP, samozřejmě tam můžete zahrnout vše, co vám může porod ulehčit – třeba možnost poslouchat hudbu, aromaterapie, ambulantní porod…

Pokud budete rodit sama, je vlastně PP takový soupis toho, jak by to podle vás mělo být a může vám pomoci se „domáhat“ jeho dodržení, je snazší dát plán personálu a pak sledovat jeho dodržování, než v jednotlivých fázích porodu vykřikovat hesla ;o). A pokud bude s vámi třeba tatínek miminka, tak je to dobré i pro jeho orientaci – ví, co chcete, a může to ohlídat za vás – třeba právě to neodnášení miminka, jeho přiložení, dotepání pupečníku… Je to návod i pro něj ;o))

PP je dobré si napsat dopředu a vzít ho s sebou do porodnice, kterou jste si vyhlédly a zkonzultovat ho, ne všude jsou ochotní nebo schopní vyhovět ve všem, takže vám může pomoci při konečném rozhodování. Tak porodním plánům a svéhlavým maminkám ZDAR a samé příjemné, rychlé a hladké porody a nádherná a zdravá miminka.

Nakonec přikládám svou verzi PP, ale podotýkám, že každá od porodu očekáváme něco jiného, ne každá těhulka musí chtít rodit přirozeně, ne každá se mnou musí souhlasit, takže fakt jen pro představu:

PORODNÍ PLÁN:

Jmenuji se Pomněnka, je mi 23 let a se svým manželem Pomněnkou ( ;o))) ) čekám první miminko. Byla bych ráda, kdyby v případě, že porod bude probíhat normálně, bez komplikací, byl brán ohled na mé níže uvedené představy o jeho průběhu:

 1. U porodu bude po celou dobu se mnou můj manžel.
 2. Chtěla bych mít možnost volného pohybu, využívat sprchu, balón…
 3. Byla bych ráda, kdybych během porodu mohla pít, popřípadě jíst (čokoláda, bonbony…).
 4. Nechci porod urychlovat léky.
 5. Ráda bych se vyhnula lékům proti bolesti, raději využiji změny polohy, masáže, sprchu, pokud bych se bez léků neobešla, chci jejich podání zkonzultovat s lékařem, který mi vysvětlí, jaké mám možnosti. Nechci epidurální analgezii…
 6. Chci nechat pupečník dotepat, až poté ho přestřihnout a darovat pupečníkovou krev, mezi tím chci mít dítě na břiše.
 7. Chci dítě přiložit k prsu nejpozději po jeho vyšetření (váha, míra, očištění…), běhěm kterého s ním bude můj manžel.
 8. Po dobu, kterou strávím po porodu na porodním sále se svým manželem, nechceme mít dítě v inkubátoru (pokud to nebude nutné ze zdravotního hlediska), ale chceme mít možnost si je pochovat, popřípadě přiložit k prsu. Od této chvíle je chci mít stále u sebe, pokud nebudu příliš vyčerpaná. V takovém případě já sama požádám dětskou sestru, jestli by si miminko nemohla nechat pár hodin na novorozeneckém boxu.

Napsal/a: Pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (26 vyjádření)

 • Anonymní

  Máte pravdu Mamcalenco (Lenko?), asi je třeba si jich nevšímat a oni dají pokoj. Asi je to někdo zatrpklý a třeba jen závidí. Chudák.:)
  Snad to horko přežijeme a dočkáme se podzimu.:))) My máme zatím jedno a s druhým si pospíšíme ať se nenudíme.:)))
  Tak se mějte hezky a snad se zítra lépe vyspíte.
  E.K.

 • Anonymní

  Taky se můžu podepsat jako Eva Kohoutová a tvrdit cokoli. A ty se Lenko přestaň cpát všude možně. Prudíš pořád ikdyž nevstáváš v pět. Navíc to nikoho nezajímá.
  Co jste je mi šumák mám na to svůj názor. I na té rodině začali mazat odkazy na jiné servery. Říká se tomu neplacená reklama.

  Lenka Králová

 • mamcalenca

  evi,nemáte vůbec za co,ta,nebo ten anonymní tady prudí ted často!!
  také at vám klučina roste,já mám ještě dvě velké děti,malá má rok..
  anonymní asi žije z těchto reakcí,že?:-))
  a těhulky lituji,tohle vedro už vadí i mě,teplomilce lebedilce:-))
  a jak se říká u nás na brněnsku-anonyme-hukni si-hu,hu:-))
  hezký den,všem,já už vlezu asi do ledničky,naší malé,staré..:-))já malá,stará..:-))

 • Anonymní

  Mamcalenco děkuji za podporu.
  Ať Vám malá hezky roste.
  Eva Kohoutová

 • Anonymní

  Za prvé – já žádný server neprovozuji. Jsem jen matka na MD s 5ti týdenním chlapečkem čtoucí různé stránky včetně této.
  Za druhé – když se mi něco líbí, tak to doporučím i ostatním. Dělají to všichni a všude. Podívejte se třeba na http://www.rodice.cz nebo na http://www.rodina.cz, http://www.beremese.cz atd. (A je sakryš zase ta reklama!):(
  Za třetí – nejsem tak ubohá jako vy a aspoň jsem se podepsala, což vy asi neumíte. Nebo se stydíte za svůj příspěvek? No asi tak.

  Toť vše. Ostatním se omlouvám za příkrost, ale nerada se nechávám neprávem napadat.

  Hezký den všem těhulkám.

  Eva Kohoutová

 • mamcalenca

  a vo co ,zase herdek, jako gou?:-((vždyt je to jen tip na stránky,dělá to zde skoro každá,co je na tom divnýho?
  fakt by mě hrozně zajímalo,kdo je tady takovej negativní a protivnej!mě je taky vedro,malá vstala v 5..a neprudím:-)),paní,pane-anonyme?!!!

 • Anonymní

  To vám to paní Kohoutová fakt není blbý?

 • Anonymní

  Docela dobrý tah. Inzerce jiného serveru, který takhle nahání čtenářky.

 • Anonymní

  Upřímně řečeno, myslím si, že každá inteligentní těhotná, která jde rodit do porodnice s porodním plánem, ví že je možno ho doržet jen v případě, že je vše jak má být a nejde o život. Pochybuji, že by se žena při porodu bránila císařskému řezu za každou cenu i v případě ohrožení miminka, jen proto, že to má v plánu. Pokud mám v plánu, že nechci porod urychlovat, nechci klystýr, chci po porodu miminko hned přiložit bez mytí a měření, není to žádný středověk. Pokud bude nutno nastřihnout hráz a vzít keště, aby se miminko dostalo rychle na svět, je to v zájmu zdraví a tomu se inteligentní žena nebude jistě bránit. Bohužel se opravdu může stát cokoli, ale také nemusí a pak není důvod, aby nevyšli lékaři a PA vstříc rodiččiným přáním. Já osobně jsem použila plán z těchto stránek http://www.ds-soft.info/mimino a v porodnici proběhlo vše bez sebemenšího problému.
  Takže přeji mnoho zdaru při vašich porodech.
  Eva Kohoutová

 • Pomněnka

  Milý anonyme či anonymní z 1.6. 2006

  Tento článek jsem psala z devadesáti procent z toho, co jsem si zapamatovala na předporodním kurzu organizovaném pod záštitou studia APERIO – Společenství pro zdravé rodičovství. Vedla ho velmi zkušená porodní asistentka Ivana Konigsmarková.
  Doplnila jsem ale informace i z časopisů o těhotenství a předpokládám, že o takové Mamince a Betynce si nikdo nemyslí, že píše bludy ohrožující zdraví maminek či miminka.

  Nic z toho, co píšu, nenavádí k hazardování a vynucování si dodržování PP za každou cenu, cituji ze článku: „na konec úvodu je celkem vhodné napsat „cosi“ o tom, že tento PP je psán pro porod bez komplikací.“, z čehož by mělo bý každému jasné, že pokud se stane jedna z uváděných 1000+1 věcí, jde PP stranou….

  A závěrem – ne každá maminka se bohužel setkala s milým a ochotným personálem, ba některé si připadaly jako zboží, jednalo se „o nich bez nich“, takže si fakt stojím za tím, že PP nemůže nikomu ublížit, maximálně pomoci…

 • Anonymní

  Vazene maminky, porodnici i porodni asistenky maji nejvetsi zajem na tom, aby porod probehl hladce, bez problemu pro maminku i dite. proto nejsou porodním planum nakloneni, zvlaste pak tem, ktere jsou vylozene NEBEZPECNE. byt Vami, nechal bych si radeji poradit asistentkou nebo lekarem, muzete jim duverovat, vzdy delaji vse proto, aby vsechno dopadlo dobre. Bohuzel se totiz zda, ze kdyz mamina prijde do porodnice, je uplne normalni, ze odejde zdrava se zdravym mimcem. Ale behem porodu se muze stat 1000+1 vec. Extremni porodni plan je vlastne „stredoveky“ porod a vsichni vime, jaka byla umrtnost.

  Tak prosimm dejte spise na lekare, nez na „dobre rady“ odkudsi…

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Myslím, že je moc důležité, co napsala Stepanka – že když si sestavujete PP, tak si už sami pro sebe ujasníte, co chcete a co ne. Už to může být pro rodiče (a nejen v případě PP a nejen pro rodiče všeobecně) důležité.
  Ono se říká myšlenka – slovo – čin… Tím se hodně zmůže (a pomůže) – ale to už je na jinou debatu…
  ;o)

 • Stepanka

  Ahoj maminky, já šla s porodním plánem v říjnu 2005 rodit do Havlíčkova Brodu a musím konstatovat, že to vůbec nebylo od věci.
  Na co si teď vzpomenu a bylo fajn:
  1)Když jsme ho s manželem sestavovali, spoustu věcí jsme si sami ujasnili. Vyslověně jsme v něm psali, že je pro ideální průběh porodu a pokud něco nebude dobře a personál porodnice nám vysvětlí, proč daný zásah má být, budeme s ním souhlasit.
  2)Měli jsme ho s sebou při prohlídce porodnice a ptali se asistentky, která nás provázela, zda jsou věci, co chceme, možné. (Na kurz jsme chodili jinam.)
  3)Do porodnice jsem dojela sama a než manžel dorazil, nemusela jsem pracně asistence, co mě přijímala spoustu věcí vysvětlovat, stačilo říct, že jsou v plánu. Ale třeba mi pan doktor vysvětlil, že porod zatím jde dost rychle a že by podle něj byl lepší klasický klistýr než Yal, co jsem chtěla, a proč a já klidně po jeho rozumném vysvětlení souhlasila, stejně jako s propíchnutím plodové vody po pár hodinách s vydutým a nepraskajícím plodovým vakem :o).
  3) Kdo si PP plán pořádně přečetl a řídil se jím do detailu byly porodní asistentky (střídala se nám u porodu směna, ale celou dobu s námi byla moc šikovná studentka VOŠ. Přesně jsem si vzpomněla na kurz, kde nám porodní asistentka říkala: „A nejhorší jsou mladý doktoři, ty chtěj mít všechno tak, jak je to učili ve škole.“ :o). Přijal mě rozumný „starší“ pan doktor (asi 37:o)) a když později bylo blbě, zase ho zavolali, ale mezi tím k nám chodil mladší pan doktor (pod 30 :o)??), který si PP evidentně nepřečetl a vždycky něco chtěl nařídit a asistentky mu říkaly: „Jestli bude mamka souhlasit, v PP má …“ :o). Nakonec jsme porodili sice na porodnickém křesle, ale přirozeně a bez nástřihu. Ustávaly mi stahy (cha, cha, po vysvětleném léku na změknutí porodních cest …) a při těch zbývajících miminku klesaly ozvy a vypadalo to na sekci, ale myslím, že díky porodnímu plánu a mé tvrdohlavosti, že to ještě zkusíme, to nakonec šlo :o). I když bylo miminko malinké, dostala jsem ho na bříško a prohlídnuté mi ho ještě tatínek přinesl k prsu a bylo s námi aspoň chvíli a pak ho dokonce manžel mohl donést až do inkubátoru na oddělení nedonošenečků :o). Já tam za ním pak taky kdykoliv mohla a jen to šlo, přeložili mě z porodnice na dětské k malé – přesně podle našich přání.
  4) Musím brodskou porodnici i „nedonošence“ pochválit, fakt to tam bylo strašně fajn, mají předsi „baby friendly hospital“. Ale i tam občas něco běží rutinně: o to, že chcete být s miminkem u všech vyšetřeních se musíte sakra starat. Najednou přijede sanitářka a naloží tři děti do kočárku, že jedou na UZ bříška. A maminka křepce vyskočí od oběda, protože chce u všeho být a paní se diví pročpak :o).
  Takže hodně štěstí s PP i miminky :o).

  3)

 • Ahojky, jak víte já rodila nedávno v Motole. Porodní plán jsem měla a musím říct, že jsem byla dost překvapená jak se ho drželi. A to i v situacích, které obvykle tak nedělají. Např. mi malou dali po porodu na chvilku na břicho – pohladit, na chvilku jen proto, že se malá trochu napila a tak jí museli trošku odsát.
  V Motole pak dávaj mičo do inkubátoru, a to proto, že porodní sál je klimatizovaný (22°C) a mimčům je tam zima (mě byla taky). Ale dají ho v inkubátoru hned k mamče a můžete na něl šahat a hladit ho. Teda pokud nemáte dítě jako mi, které se durdilo, že na něj táhne :o).

 • ja jen pridam svou zkusenost ze zahranici, tedy sve spolulezici, maminka byla prijata s PP, a sama to komentovala, ze maji urcite jeji jmeno nekde napsane pro vystrahu s cislem pokoje…. chtela mit mimco porad u sebe /dobre, nekoupat ho u sestricek, jako ostatni, nenechat ho jit na prohlidku, prohlidka musela jit k nam do pokoje, kontrola sluchu atd. matka musela byt vpustena mezi ostatni miminka, coz nechteli, aby to ostatni maminky neokoukaly/…jen jsem chtela rict, ze i kdyz vlastne souhlasili s jejim planem, byli dost prekvapeni, ze se ho chtela drzet…

 • Pomněnka

  Mrťajsku, prot právě radím PP předem zkonzultovat ve vybrané porodnici a domluvit kompromis…

  Kicul a anonymní – ani by tomu člověk nevěřil, že? Holt by asi některým doktorům vyhovovala slepá poslušnost, jak to bylo kdysi – brr :o/

  Káčo, díky. Já jsem nakonec postupující porod neměla, ale i tak se dalo tím PP víceméně řídit – takže i když to nejde podle představ, tak je dobré mít to sepsané..

 • Marťajsek

  Pamatuji si jak jme na předporodních kurzech probírali porodní plány,a z vyprávění porodní asistenky jsem nějak vycítila,že z porodních plánů nejsou zrovna nadšeni.Řekla bych,že velmi záleží na mamince jak k tomu plánu bude přistupovat,někdy bohužel nejde vyhovět všem požadavkům,může nastat nějaká komplikace,každá nemocnice má stanovené určité standarty oš.péče podle níž by měli postupovat a pokud je to v por.plánu jinak,záleží na mamince jak moc bude trvat na tom,aby vše postupovalo podle porodního plánu.Najdou se totiž i takové rodičky,které tvrdohlavě trvají aby se postupovalo dle porodního plánu a nehledí na to co je prospěšné pro ně a hlavně pro miminko.Prostě nic nejde naplánovat,na papíře to vypadá hezky ale skutečnost je někdy(bohužel)opravdu jiná.

 • Naprosto souhlasím s anonymní. Moje kamarádka si před rokem přinesla do naší porodnice (středně velké město ve středních Čechách) svůj prodní plán. Porodníci se ho drželi tak na půl, ale stala se na celých pět dní terčem posměchu všech doktorů, co tam chodili na vizitu. „Jo, tak to jste vy s tím porodním plánem…“ Prostě na to nejsou u nás zvyklí. Taky bych radila porodnici, kde to už aspoň jednou viděli :-))

 • Hezký informativní článek – vzhledem k tomu, že ať chceme nebo ne ,tak je porod většinou alespoň zpočátku taková „lehce chaotická“ záležitost (pro rodičku i její rodinný doprovod), takže i v případě, že žádný prodní plán odevzdávat nebudeme, je dobré si někdy ke konci těhotenství v klidu sesumírovat něco na tento způsob a uvědomit si, co bychom během porodu rády a co určitě ne…jenom ještě při pohledu na porodní plán z druhého – lékařského-břehu bych ráda zdůraznila jeden fakt z úvodního odstavce vzorového Pomněnčina plánu – toto je opravdu pro případ nekomplikovaného a dobře postupujícího porodu, v případě, že by něco nebylo tak jak by mělo, je opravdu dobré dát na rady porodníků..takže všem přeji úspěšné porody dle porodních plánů:-)…

 • Anonymní

  Je to hezky přehledně napsané!
  Já sama jsem u svého prvního porodu takovýto plán neměla, a i kdybych ho měla, tak asi v té menší porodnici, kde jsem rodila moc neuspěji… Porodila jsem sice „klasicky“ v pohodě, ale některé postupy mi trochu vadily.
  Možná je fakt dobré jít do porodnice, kde jsou podobné plány samozřejmostí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist