Kam s dítětem… Do boxu!

Rubrika: Porod

131363_baby_and_nursDenně se na nás valí spoustu tragických zpráv, z nichž se velká část týká dětí. Jejich týrání, zneužívání, útěky z domova a dokonce i tragické zprávy o novorozencích, kteří se narodili jen proto, aby zemřeli…

Každý rok se najde čtyři až pět mrtvých novorozenců. Ale podle odhadů je prý nechtěných dětí zabitých vlastními matkami až desetkrát více. Většina z nich se ovšem nikdy neobjeví. A tak naši lékaři přišli s novinkou – BABYBOX.
Díky „babyboxu“ možná ubude hrůzostrašných příběhů o miminech zahrabaných na skládce nebo schovaných doma v mrazáku.

Co je to „babybox“ ? Schránka, do které mohou matky anonymně odložit své nechtěné novorozené dítě. Schránka se nachází v Praze v areálu GynCentra a je neustále přístupná, aby byla matkám odkládajícím dítě zajištěna naprostá anonymita.

Kromě „babyboxu“, u nás od září minulého roku existuje možnost tzv. utajených porodů. Žena porodí v porodnici, její jméno figuruje jen v tajné složce na ministerstvu zdravotnictví a dítě nemá v rodném listě uvedenou ani matku, ani otce. Háček je v tom, že ne každá žena této varianty – na rozdíl od „babyboxu“ – – může využít. Šanci na utajený porod mají jen ženy s trvalým pobytem v České republice a svobodné ženy.

Využití „babyboxu“ má své výhody i pro ženy, protože odložení dítěte do „babyboxu“ není trestným činem, zatímco odložení dítěte někde v čekárně či na chodníku je již minimálně trestným činem opuštění svěřené osoby. Za zabití novorozence je trestní sazba osm let a v případě, že se zjistí, že důvodem zabití nebylo jen rozrušení z porodu, ale že to byl plánovaný čin, hrozí dokonce paragraf za vraždu.

Doufejme tedy, že ženy, které se ocitnou v tam tíživé životní situaci, že jsou schopny své dítě odložit, této možnosti využijí a dají těmto malým človíčkům šanci na život.

Napsal/a: Xixao

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • bokul

  I baby box u nas uz zachranil jedno ditko – malou Lucinku. Clovek by si rekl, proc v Usti nad Orlici je baby box. Kdyz najednou zjistite, ze diky tomu byl zachranen zivot, je to pocit dobry – lepe nez kdyby male bezbranne ditko prislo o sanci zit. A verim, ze lide, kteri takto nalezen deti predavaji nahradnim rodicum, delaji dobrou praci.

 • JanaOss

  někdo sice babyboxy zavrhuje, stejně jako církev, ale spíš by i církev měla tomuto nápadu svůj hlas, protože jsou proti vraždám a myslím, že díky těmto zařízením nebylo zavražděno dost dětí. Kdyby v každém městě ročně zachránili jediné dítě, i to je hodně. Je to několik nezmařených životů. A v dnešní stále těžší době se najde hodně mladých dívek, nebo i starších žen, které si nemohou dovolit ani potrat ani vychovávat dítě a je pořád lepší dát ho sem, aby mohlo dostat do několika týdnů do nové rodiny, než jej zabít nebo pak dát do děcáku, odkut se nemůže dostat, protože je pořád právně vázané na někoho z rodičů.

 • kkateřina

  Ano baby boxy je určitě dobrá věc.Ale ještě lepší by bylo předcházet rození nechtěných dětí.Mnoho takových jsou děti například prostitutek,žen v těžké životní situaci atd.Proto si myslím,že by se jim mělo leckdy pomoci ještě než se stane něco takového.Pro některé takové ženy je tu třeba nadace rozkoš bez rizika,která se v rámci možnosti o tyhle ženy popř.i těhotné,stará.

 • Anonymní

  babyboxy jsou dobrá věc,jen si myslím,že jich je v naší republice málo…

 • Konečně, že už jsou babyboxy i u nás. Není to vlastně tak převratná novinka obdoba babyboxů byla už ve středověku. U větších klášterů byly vyklápěcí vaničky a zvon. Jeptišky po zazvonění miminko vyzvedly a postaraly se o něj. Teď už jen upravit zákony, aby mimčo mohlo jít z boxu rovnou do nové rodiny, a nemuselo čekat v ústavu.

 • Myslím, že to je dobrá věc a plno miminek tak dostane šanci k životu a někomu udělá jednou třeba radost-myslím někomu, kdo miminkomít nemůže…Jako matka nechápu ten bezcitný přístup matek-vražedkyň! Nemám pro ně vhodné pojmenování…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist