Až bude vaše děťátko na světě…

Rubrika: Porod

Žádný odborník v rodinných otázkách dosud nevymyslel seznam rodinných povinností pro manžela a manželku, když se jim narodí dítě. Nezáleží na tom, jaký systém si zvolíte, rozhodující je, abyste se rozumně dohodli a rozdělili si rodinné povinnosti přiměřeným dílem.

Mnohá šestinedělka přichází z porodnice do svého domova unavena a někdy i oslabena vlivem hormonálních změn, které v jejím těle probíhají. I když je na čas zbavena úkolů ze zaměstnání, nemůže sama stačit zvládnout všechny nové povinnosti, které s sebou přináší mateřství: kojení, noční vstávání k dítěti, přebalování dítěte, praní plen ap.
Někteří manželé jsou pro převzetí otcovských povinností vychováni svou původní rodinou. Viděli, jak jejich otec v určitých situacích matce pomáhal. Anebo je už maminka vedla k tomu, aby pomáhali při domácích pracích. Mnohým mužům se však takové výchovy nedostalo. Nemohu vědět, mezi které z nich patříte. Vám proto adresuji následující řádky.

V poslední době se mužova role v rodině značně změnila. Neplatí již pravidla, která platila ještě nedávno. Dnešní žena má většinou povinnost věnovat se nejenom rodině, ale i zaměstnání. Avšak praní prádla, nákup potravin, příprava jídel i další domácí práce zaberou značnou část jejího volného času. Když pak ještě přijde dítě a přibudou další povinnosti, je třeba, aby pomohl manžel.

Žádný odborník v rodinných otázkách dosud nevymyslel seznam rodinných povinností pro manžela a manželku, když se jim narodí dítě. Někteří manželé přenechávají lehčí práce své ženě, těžší vykonávají sami, jiní si rozdělují rodinné úkoly podle svých časových možností. V některých rodinách si vyhrazují určitý systém mužských a ženských prací, manželka se stará o kojence a přípravu stravy, manžel obstarává nákupy, uklízí byt, pere ap. Nezáleží na tom, jaký systém si zvolíte, rozhodující je, abyste se rozumně dohodli a rozdělili si rodinné povinnosti přiměřeným dílem.
Příchod dítěte však nemění jenom organizaci rodinných povinností, ovlivňuje významně i psychologickou strukturu rodiny. Těhotenství i příchod dítěte totiž znamenají obrovskou změnu v životě ženy ve vztahu k manželovi. A tak někdy od žen slýcháme, že začaly milovat manžela opravdovou láskou teprve po narození dítěte, že společně počaté dítě lásku k manželovi prohloubilo a naplnilo.

Známe však i případy opačné. Záleží velice na tom, jaký vztah zaujme manžel ke změnám, které s sebou příchod dítěte přináší. Většinou reaguje hůře muž, který byl rodiči a svou manželkou do té doby hýčkán a byl hlavní sférou jejich zájmu. Když se pak narodí dítě, potřebuje především ono veškerou péči, která vyžaduje mnoho času. A pak se náhle nedostává času na manžela. Není divu, že manželka dává přednost dítěti před mužem. Vždyť ji k tomu nutí mateřský pud. Nedovede-li manžel v této situaci najít správnou střední cestu, bývá rozčarovaný, stýská se mu po manželčiných něžnostech i její péči. Nese změnu v jejím chování jako křivdu.
Někteří muži mi dokonce vypravovali, že se po narození dítěte cítí doma jako cizinci. Je prý jim dáváno najevo, že všude překážejí, a tak se zdržují v práci.

To, že se žena přimkne k dítěti a citově se odcizí manželovi, však nemusí způsobit jenom dítě. Může to zavinit sám muž. Existují totiž křivdy, na něž ženy nedovedou zapomenout. Patří mezi ně i manželská nevěra v době ženina těhotenství nebo v prvních týdnech po porodu, tedy v období, kdy se žena v důsledku svých tělesných i duševních změn nemůže bránit. Právě v této době očekává naopak zvýšení manželovy náklonnosti, něžnosti a ohleduplnosti.
To si každý manžel musí včas uvědomit. Dopustí-li se těžkého provinění, bývá již na jakékoli pokání pozdě. Ženy o takovém ublížení nerady mluví a muž pak ani netuší, že si sám zavinil to, že se vztah manželky k němu změnil.

Naštěstí je dost manželů, kteří jsou na příchod dítěte dobře duševně připraveni. Vědí, že dítě bude pokračováním jich samých, jejich plánů a tužeb, jejich rodu.

Rozumný manžel si je vědom toho, že pocit štěstí z příchodu dítěte bude zpočátku spojen s některými povinnostmi, například bude potřeba řešit nově vzniklou finanční situaci rodiny.
Bude-li dítě rušit noční odpočinek a bude-li třeba občas k němu vstávat, i to budiž považováno za starost a povinnost obou manželů.

Považujte dítě, které do vaší rodiny přijde, za nejbezpečnější pouto, které bude váš rodinný svazek spojovat třeba i v těch nejkritičtějších rodinných situacích. To, co do dítěte vložíte, se vám jednou vrátí i s úroky!

Jedná se o ukázku z knihy Plánované rodičovství. Vydalo nakladatelství Grada Publishing.

Napsal/a: Stanislav Trča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Lien

  Zajímavý článek, bohužel jsem v jednom odstavci našla přesný popis svého muže.

 • bokul

  Zajímavý článek.

  Snad jen mohu přidat zkušenost s 3 muži (2 z nich jsou mí bratři a ten třetí je můj manžel).Nevím, uzda na to ma vliv znameni zverokruhu, ale muj manzel a mladsi bratr maji k detem vylozene blizky – řekla bych hrejivy vztah a vzdy se snazi s detmi pomoci (i kdyz vyjimky potvrzuji pravidlo) – jsou oba VÁHY.

  Na druhou stranu muj starsi bratr v peci o dite je preci jen jiny – byl vychovavan stejne jako muj druhy bratr, ba se mu rodice i vice venovali, ale vztah k jeho diteti tolik vrely neni.

  Kazdopadne je to o hledani cesty, kazdy nejsme stejny. Preji kazde z nas, maminek, abychom doma meli dobre muze a partnery v jednom.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist