První třídou s VD – předvánoční čas

Rubrika: Základní školy

Posledních pár dní zbývá do Štědrého dne. Děti se na Ježíška už určitě moc těší a tak mě zajímá, zda se u toho těšení také ještě dokáží soustředit na práci ve školních lavicích…

Cokynalda – Verunka

Poslední dny se nesou v duchu Vánoc a ty se kvapem blíží a je to cítit všude:-) Verunka a její spolužáci dostali za úkol vyrobit doma balíčky z papíru a dát do nich cokoliv:-) Každý má udělat 10 balíčků a ty si pak mezi sebou budou děti ve třídě vyměňovat – budou mít malého Ježíška:-)
A pokroky ve škole? .-) Ve slabikáři jsme dnes četli písmenko Y a dostali jsme novou písanku, kde už se budou učit psát i velká písmena. V matematice jsme pořád u čísla 8:-)
Ve střadu byl ve škole den branné výchovy či jak se to vlastně jmenuje:-) Na školu je napojen plavecký bazén, takže se v něm vystřídali všechny třídy, jak plavci, tak i neplavci a zbytek výuky se nesl v duchu silničního provozu, kde se děti učili rozeznávat nejdůležitější značky, zahráli si pexeso zaměřené na zdravovědu a učili se telefonní čísla záchranných služeb:-)
No a příští týden naposledy v tomto roce:-(((( Ale těšíme se na stromeček, takže hurááááááááá:-)

Ksalavova – Kačenka

Je další týden za námi a před námi poslední školní týden tohoto roku. V poslední době je vše hektické s přípravami na vánoce.
Děti si ve škole vybrali kamaráda či kamarádku, kterému přinesou dárek pod stromeček.Ve škole měli také vánoční dílny, kde vytvořili vánoční svícen z jablíčka a vánoční závěsy do oken. Moc se jim to povedlo.Také donesli výsledné známky za druhé čtvrtletí, a jsem spokojeni. Následující týden budou mít ve škole odpočinkový. Budou mít besídku, půjdou do kina a podobně. Doma jsou vánoční přípravy v plném proudu. Děti pomáhají s pečením cukroví, ale uklízet pokojíček je moc nebaví.Pozdravuji všechny maminky.

EE – Viktoria Ela

V uplynulém týdnu se Viki naučila další písmenko – Y y, docela jsme se nasmáli ve slabikáři nad: „…Sam má Lapa, Jola má Lupa…“ – stále se nám ti dva psi pletli…:-)) V písance psali o, v matematice sčítání a odčítání do 7.
Hned po Mikuláši začala p. uč. „rozdávat“ pera a naše Viki byla mezi prvními šťastlivci, kterým bylo dovoleno psát perem. Byla moc ráda, i když posléze přišla na to, že se pero jaksi nedá gumovat a co se jenou napíše, to už tak zůstane…p. uč. jim dovolila, že když se na to někdy necítí, mohou klidně i nadále použít tužku, což ji docela uklidnilo. P. uč. také náhodou objevila Viktorčin cvičný sešit, pochválila ji za to, takže Viki teď trénuje ráda a s perem to docela jde.
Ve škole také měli návštěvu z ekocentra s programem o Vánocích. Děti poznávaly vánoční zvyky a učily se chápat Vánoce jako svátky a ne jako komerční záležitost a vyrobily si svíčku z včelího vosku. Mé pečení perníkových čertů nezůstalo bez odezvy – moc se všem líbily a chutnaly, takže mě p. uč. poprosila, zda bych nepřišla pomoct do školy péct perníčky se všemi dětmi. Ráda. Domluvily jsme se tedy na pátek – stejně už budou děti nervózní z Vánoc, na škole je pěkná vybavená kuchyňka, tak ať si to děcka užijí! Aspoň snad lépe poznám Viktorčiny spolužáky 🙂

Ludlinka – Terezka

Zdravím všechny v krásném adventním čase. Minulý týden jsem nenapsala, nějak jsem nestíhala.
Terezka byla ve škola do středy, ve čtvrtek měli mít  Mikuláše, ale Terezce nebylo nějak dobře.
V pondělí nástup do školy, ale jen do středy, pro změnu vysoké horečky a ty přetrvávájí dodnes.
Takže jsme ve škole přišli i o Mikuláše, ale i tento týden o vánoční jarmark ve škole, obě jsme se
moc těšili. O víkendě jsme plánovali výlet do Olomouce, načerpat trochu vánoční atmosféry, nějak
mi tento rok chybí, ale kvůli Terezce to nepůjde.
Ve škole přibylo písmenko T  a v matematice 6.
Terezka už si začíná sama číst, je to úžasné. Ve výtvarné výchově vyráběli svícny a vánoční ozdoby.
Pomeranč s hřebíčkem a jablíčko- svícen.
Zdravíme všechny Terezka s ludlinkou

Nuninka – Nathaniel

Další týden utekl jako voda. Děti za sebou mají rosvědcování vánočního stromečku, kde se říkaly básničky, zpívalo se a hrálo na různé hudební nástroje. Dětem se vystoupení moc povedlo. A tak ho ještě jednou předvedli v domě seniorů a za odměnu dostali nějaké dobrůtky.
Ve škole jedou stále na plné obrátky. Písmenek už umí spoustu. Ve psaní píši slabiky ma-me-mi atd… Začali používat mazací tabulku na procvičování a psaní rychlých diktátů. Naty přinesl první 1 ze psaní :-), tak už to snad bude lepší a lepší. V matematice počítají až do 10 + a také -.
V družině začal hrát dámu. Paní učitelka jim napsala seznam, kdo hrál s kým a výsledek. Naty už dokonce 2x vyhrál a to dámu začal hrát až teď v dužině. A dneska málem porazil čtvrťáka. 🙂
Mám trochu špatné svědomí, že prohrál možná kvůli tomu, že jsem ho po půl hodině čekání začala honit aby už dohrál.
Ale jak se zdá, dáma ho baví, tak si jí možná pořídíme i domů. To by bylo za tento týden asi všechno. 🙂

Pvosa – Simonka

Jelikož se blíží nejkrásnější svátky v roce, tak Simonka se školou navštívily ve středu zámek v Chlumci nad Cidlinou, kde se konají vánoční prohlídky pro MŠ a ZŠ.
Motto je „Vánoce u nás  a ve světě“ – děti si prohlédly a dozvěděly jaké jsou svátky v Rusku, Itálii, Austrálii a Americe. Asi málokdo ví, že třeba v Itáli, nerozdává dárky Ježíšek ani Santa Claus, ale čarodějnice Befana.

pvosa 16

A pro změnu v pátek šly na pohádku do školky. Pohádku „Radujme se, veselme se“ hrála Jarmila Vlčková (někteří si jí možná budou pamatovat ze seriálu na televizi Prima). Pohádka byla o narození Ježíška se spoustou vánočních písniček, které si rády zazpívaly i děti.
Jinak ale v učení pilně pokračují a ve slabikáři už jsou na 21. straně (už prošly T,J,N) . I v počítání postoupily a už počítají do 7. Od pondělí Simonka píšou perem a musím jí pochválit, píše moc pěkně.

pvosa 16. 2JPG

Také tento týden Simonka oslavila svátek a tak jsme se dělaly s nepečeným cukrovíčkem ve tvarech dinosaurů a srdíček (formičky) pro kamarády do školy. Snad jim chutnalo.
Příští týden nás čeká vánoční besídka pro rodiče a přátelé, na kterou se moc těšíme.

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • Králíček4

  Peťko,právě,že Dominik dodělává vše co dělají ve škole,takže ve finále je to několik stran denně,matematika velká a i malá,psaní třeba 2 strany,do toho čtení,prvouka a někdy i angličtina.Takže opravdu trávíme víc jak půl dne než uděláme na ten den co máme.Do toho jsem finišovala s cukrovím a tak prostě veselo,taková normální rodinka 😀

 • Marinada

  Nuninko, tak to je hrozná škoda. U nás mají děti pospojované lavice, ozdobený stromeček a tenhle týden už je takový volnější, i když se pořád učí, ale je to jiné – dcera se do školy každý den strašně těší. V pátek mají taky besídku. Jim se hodně měnili učitelé, ale tohle zavedla paní učitelka v 1.třídě a děti si to každý rok vyjednají s dalšími kantory a nikdy nikdo nebyl proti, tak je určitě dobře, že jdeš do školy – možná jen učitelka neví…

  Všem marodům přeji rychlé uzdravení – je škoda, že o tu vánoční atmosféru ve třídě přijdou…

 • Peťko, u Natyho ve škole není nic 🙁 . Ale schválně se ještě zítra učitelky zeptám. Protože je divné, aby tohle Vánoční období šlo ve škole úplně mimo ně.
  Markétka má v pátek besídku a ani se neučí. Budou si také rozdávat dárečky atd. No a když Naty slyší co všechno ve škole dělají, tak je z toho nešťastný, protože u nich nic.

 • miney777

  Já tento týden též nepsala – nebylo co – Týna byla nemocná (nemoc „hlava-ruce-nohy – http://www.lekari-online.cz/kozni-lekarstvi/diskuze/puchyrky-na-rukou-nohou-a-v-ustech/nemoc-ruce-nohy-usta-i81769 ) takže nebylo co, psát – zítra už jde do školy, dnes jsme měli besídku – krásné to měly dětičky naše… 🙂

 • Peťka

  Pvoso, ty to máš tedy vychytané! Zkusím si taky nastavit upomínku. To by mě nenapadlo, díky za tip. 🙂

  Nuninko, ani v pátek nebudou mít děti nějakou besídku?

 • pvosa

  Peťko, já to chápu…kdybych neměla upomínku na mobilu, tak tu můj příspěvek také není :-).

 • Tak jak tak čtu, všude se to ve třídách nese ve Vánočním duchu.
  a u Natyho nic 🙁 jediné co v jejich třídě připomíná vánoce, je perníkový adventní stromeček a i ten si ještě ani nerozsvítily. A svíčky mají. 🙁 Žádné ozdoby, stromeček nic.
  Bylo jenom rozsvědcování stromečku venku (celá škola) a to je všechno. Když se Natyho zeptám jestli se alespoň učí nějaké vánoční písničky nebo koledy tak že ne. Ani si o Vánocích nepovídají.
  Tak mi příjde, že jejich paní učitelka na to dost kašle. A Naty je z toho celkem smutný.
  Abych teda nebyla tak zlá. 1-2 třída byla na vánočním tvoření na zámku. To mívají děti každý rok.

 • Peťka

  Danasi, to vůbec nevadí že jsi zapomněla. Jsem ráda, že jsi napsala pod článek.
  Nebudeš věřit, ale i já jsem na prvňáčky málem zapomněla! V sobotu jsem výletovala a v neděli nestíhala dohánět resty. Měla jsem takový divný pocit, říkám si, co jsem sakra zapomněla a hle článek do prvňáčků. To by bylo, kdyby nebylo, že? 🙂

  Králíčku, děkuji za napsání. A jak domácí výuku zvládáte? Dominik musí nutně dodělat vše, co dělají děti ve třídě, nebo dostává jen pár úkolů na každý den?

  Pvoso, já doufám, že to byl jen maličký výpadek a v novém roce pojedeme zase vesele dál s plnou třídou! 🙂

 • danasi

  Já se všem omlouvám, ale o víkendu nebyl čas na psaní. Spíše bylo tolik práce, že jsem se včera večer zastavila a řekla si: doparoma ono je pondělí a já zapomněla napsat do prvňáčků.
  Manžel totiž dojel domů po 14 dnech a protože koupil dětem nový dárek společný, musel se upravit celý obyvák. Takže jsem vystěhovávala, malovalo se, manžel vyráběl nový nábytek a já uklízela a čančala. Do toho pečení cukroví a nějak utekl víkend a to jsem dělala 16 hodin denně, abych vše stihla.

 • Králíček4

  Pvoso,děkujeme a také všem přeji krásné vánoční svátky a rozzářené dětské očička 🙂

 • pvosa

  Tak ať je Dominik brzy zdráv a užije si vánoční svátky :-).

 • Králíček4

  My se omlouváme,ale nějak jsem nestíhala napsat,ono ani nebylo taky co.Dominik byl zase nemocný a sobota a neděle měl laringitídové záchvaty a tak jsme dále doma a máme domácí výuku.Jen doufám,že se do konce roku uzdravíme.

 • pvosa

  Koukám, že naše řady před vánocem nějak prořídli :-).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist