4 tipy, jak správně vybrat i nosit školní aktovku

Rubrika: Základní školy

Blíží se začátek školního roku a mnozí rodiče opět řeší otázku, jak vybrat správnou tašku dětem do školy. Při výběru buďte obezřetní a vedle vzhledu se zajímejte především o zdravotní parametry, bezpečnostní prvky a celkovou funkčnost aktovky nebo baťohu. A samozřejmě dbejte i na to, aby vaše dítě nosilo školní brašnu správným způsobem.

Vybírejte brašnu s nadčasovými obrázky

„Pokud kupujete dítěti aktovku na delší dobu než je jedna sezona, je dobré vybrat takový model, na kterém není aktuální dětský pohádkový idol. Ideální jsou nadčasové obrázky – zvířátka nebo nestárnoucí motiv Mickey Mouse, který je populární již mnoho dekád. Starší děti ocení spíše barevné kombinace než obrázky pohádkových hrdinů,“ říká Michaela Svobodová z prodejny Pompo v OC Park Hostivař.

Zvolte aktovku s bezpečnostními prvky

Jestliže vybíráte tašku pro děti na prvním stupni, měla by vedle atraktivního vzhledu současně splňovat všechny bezpečnostní prvky. „Nesmí chybět zejména reflexní značky odrážející světla aut. Kupujte takovou aktovku, která má i reflexní lemování po svém obvodu i na popruzích. Velice účelné jsou také blikačky a fluorescenční pláštěnky a obecně jakékoli reflexní prvky, které zvýší viditelnosti dítěte za zhoršených meteorologických podmínek.“

Hlídejte váhu školní brašny

Kromě atraktivního designu je důležité, aby taška měla anatomicky tvarovaná záda. Přispěje to k lepšímu držení těla. Aktovka by současně měla mít co nejmenší váhu. „Pro děti na prvním stupni by její hmotnost neměla přesáhnout 10 % jejich tělesné váhy. Těžší předměty, jako jsou knihy, se dávají vždy do kapsičky, která je co nejblíže k zádům. Takto bude váha knih více přenášená na tělo a páteři se alespoň trochu uleví. Dbejte na to, aby si vaše dítě bralo do tašky pouze ty nejnutnější věci, protože děti mají brašnu po celý den, stále ji někam přenášejí, a je tedy důležité, aby vážila co nejméně,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Dbejte na správné nošení aktovky

Obecně platí, že pro nejmenší školou povinné děti se hodí spíše aktovka. Má pevnější konstrukci, je přehlednější pro ukládání věcí a drží tvar. Batohy jsou vhodnější pro starší školáky. „Tašku i baťoh bychom měli správně nosit nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů.“

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Anonymní

    S batohy je to vždycky boj, ale tady souhlasím se semelkou a magdalenou. Je blbost vybírat batoh podle potisku. Určitě je to pro děcka důležité, aby se jim to líbilo a měli chuť to nosit, ale prosívás, nemůžou si přece vymrčet všechno podle toho, jak to vypadá. To by byl teda pěknej holubník.
    My jsme kupovali pro Míšu togalku – a to není kvůli designu http://www.sevt.cz/obchod/skolni-potreby-a-pomucky/skolni-aktovky-a-batohy/skolni-batohy-topgal/ – cena je taky vyšší, ale suprově to sedělo a na omak bylo poznat, že batoh je kvalitní, dobré polstrování, utahovatelné popruhy a to pro nás bylo kritérium k rozhodnutí.

  • Anonymní

    Vybírat aktovku podle potisku? No, to já vám nevím. Můj starší syn si vybral podle potistku, a byl to batoh Hitech přes jedno rameno. Nosil ho dva roky (to jsme ho ještě měli s manželem ve střídavé péči, takže jsme měli hodně jiných starostí) a teďka je vidět, i když to kluk zapírá, že se mi křiví na jednu stranu (teďka je v sedmičce).
    Pro mladší dceru už jsem vybírala rozumově – kupovali jsme topgal, na který jsme našli nejlepší ohlasy. Musím říct, že jsme spokojeni, i Livka je, ale na tenhle návod bych teda nedala.
    Magdalena

  • Semelko, já si nemyslím, že by to mělo být jako hlavní hledisko výběru, jako první na řadě, ten potisk, možná to tak jen v textu vyznělo. Ale pro mě to rozhodně bylo jedno z důležitých hledisek. Protože děti vybírají na prvním místě podle vzhledu, co si budem povídat…
    Takže já jsem zavelela jako první věc, že na aktovce rozhodně nebude žádná Kittyna nebo princezny. Až se s tím dcera smířila, že doplňky si může vybrat i s blbinkama, ale batoh ne, tak jsem podle svých požadavků vybrala asi tři nebo čtyři druhy, ty jsme šly ozkoušet do prodejny a následně jsme o tom asi týden doma vedly debaty ;-), až jedna zvítězila…
    Děti jsou jako maršovské hodiny, teď se jim líbí ten obrázek, za půl roku to bude jiný a bude mi doma naplákat, že chce jinou aktovku… Tak tomu jsem chtěla předejít, je to tak velká investice, že doufám, že aspoň tři třídy s tím odchodí…

  • Peťka

    Co se týká váhy, už v první třídě měla dcera tašku s váhou i víc jak 4kg. Což je 20% její váhy. 🙁
    Ve škole nechávaly děti jen sešity. Těch bylo ale málo. Na každý předmět měly pracovní „knihy“, plus slabikář.
    Někdy měla naše prvňačka těžší aktovku než středoškolačka. 🙂

  • Marinada

    Petro, bohužel to tak je. V 1.a 2.třídě taky nosily jen to, v čem byl úkol, ale ve 3.třídě už to bylo jinak a děti musely na přání učitelky nosit všechno, aby se mohly doma učit (chápu to). Ale dcera se doma učit zatím nepotřebovala, takže když nebyl úkol, tahala to zbytečně tam a zpátky. Váha batohu se hodně lišila podle rozvrhu, někdy ho nesla skoro prázdný, ale dva dny v týdnu měly skoro všechny učící se předměty najednou a pak to bylo opravdu těch 6kg. Kromě čítanky ještě někdy tahala Děti z Bullerbynu (krásná, ale těžká kniha 🙁 )… A netvrdím, že má skoliozu jen z toho, ale má jí najednou během půl roku z nuly v dost velkém rozsahu, tak si myslím, že to tahání batohu taky hodně přispělo…Pořídila jsem jí i takový malý skládací vozíček na batoh, ale byly s tím jen problémy (nevešlo se to pořádně do skříňky a nemohla s tím běhat a taky se u toho vlastně křivila), tak to pak poctivě tahala na zádech.

  • Petra Vymětalová

    Marinado, 6 kg!?? no, nestraš, u naší třeťačky by to bylo přes 25% váhy, to je teda síla… I když jsem teda vybírala na hubeňoura, takže co nejlehčí, tohle by chtěla spíš nějaký nadlehčovací batoh 😉

    U nás prvňáci nosí v aktovkách jen to, v čem mají úkol, takže to bylo v pohodě. Během druhé třídy si postupně měli nosit všechno podle rozvrhu, ale moc těch učebnic neměli. HOrší bylo, když onemocněli nějací spolužáci a Anička nesla úkoly pro ně plus mlíčka a ovoce, když se to sešlo a chyběli oba najednou v „mléčný den“), tak měla tašku taky hodně těžkou. ale bydlíme kousek od školy a většinou jsme chodily domů spolu, takže jsem občas tašku nosila já.

  • Marinada

    Tohle je těžké. Když jsem měla prvňačku, tak jsem byla pyšná, že si nosí aktovku sama na zádech, zatímco třeťákům je nosí maminka. Od 2.třídy má batoh, který odpovídá všem možným normám. 1.a 2.třída byla bez problémů, ale ve 3.třídě najednou tahala dcera některé dny i 6kg batoh, přitom to je 20% její váhy. Nic navíc tam nikdy neměla, jen malé pití a malou svačinu. Už teď se děsím nálože ve 4.třídě. Kdybych s ní do školy a ze školy chodila, batoh bych jí nosila, to ale nejde, takže teď řešíme problém se skoliozou 🙁

  • semelka

    hned první rada mne pobavila – vybírat aktovku v první řadě podle potisku je pro mne nepředstavitelné. Co se týče hmotnosti, pro žáky prvního stupně je hmotnost daná dokonce normou (1,2 kg) jinak nesmí být výrobek označen jako „školní“. Osobně bych přidala kontrolu ohledně konstrukce, aby se postavená na zem a naplněná učebnicemi nepřevrátila. Také dno by mělo být pevnější nejlépe vyztužené. A z praktického hlediska, bych ocenila samostatné „kapsy“ na svačinu a na pití a hlavně omyvatelnost. Rozhodně stačí do vyhledávače zadat „jak vybrat aktovku“ a vyskočí mnoho odkazů a rady jsou o trochu víc užitečnější – kontrola popruhů, zipů či suchých zipů, otevíratelnost klopen….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist