ŠVD: Jaro je tu!

Rubrika: Vzdělání

Velikonoce nám už definitivně ohlásily příchod jara a my si pomalu uvědomujeme, že konec školního roku je už v dohledu. Děti čekají výlety, ale taky závěrečné písemky a zkoušení. A nám rodičům začíná mnohdy náročná logistika sladění letních prázdnin, přihlášek na tábory a plánů na dovolené.

Ostatně cestování si už v březnu užila EE návštěvou Londýna. A také Hanka, která se vypravila za exotikou a dokonce si na cestu sama vydělala na brigádě. Na lyžařském pobytu byly i holky od Jarmuschky a také Filípek na škole v přírodě. Při čtení příspěvků jsem se tak namotivovala, že bych odjela na dovolenou třeba hned! Ale zpět do školních lavic…

Jak se dařilo našich školákům v březnu a co je u nich nového?

EE: Viky – 3. Třída

Tak březen nám taky tak rychle utekl…Nejdřív jsem se ulejvala já – byla jsem na týden v Londýně (poprvé – vánoční dárek od nejstaršího syna J). Protože zrovna ten týden měla Viki svátek, tak jsme to oslavili až po mém návratu a protože už je to holka šikovná, našla v kalendáři, že do týdne má svátek ještě jeden (má dvě křestní jména) no a slavit se prý musí každý zvlášť! Tak jsme slavili…Také jela se školou do opravdového většího divadla – no to byly přípravy!!! Vyparádila se jako by šla na korunovaci. Ale p.uč. pak mailem chválila, že všichni byli slavnostně oblečeni a zvládli veškerou etiketu. Pak se Viki ale zase nějak rozmarodila, i když nic vážného, ale už 3 týdny má silný kašel, až jí tečou slzy z očí a zdá se mi, že je to stále stejné…Tak jsme museli hodně dohánět, měli nervy s hlídáním, často musela být sama…tedy s tabletem a tak to šlo, protože jinak ho má jen na příděl. Velikonoce jsme si užily čistě v rodinném kruhu (asi 16 lidí) – všichni u nás, tak jsem byla nakonec ráda, že už jsou pryč!

Halina: Hanka – VŠ

Březen je za námi. Naše vysokoškolačka pokračuje ve studiu. Za tento měsíc jsme ji doma viděli jen jednou jedinkrát – přijela na dva dny na velikonoce. 🙂 Jednak měla dost práce do školy, jednak jí vyšly směny v práci a hlavně si stihla dát jedenáctidenní dovolenou na Srí Lance. Tatínek, který tam jezdí pracovně, jí nabídl už v létě, že jí zaplatí ubytování v hotelu se snídaní, když ona si našetří na ten zbytek – letenka, peníze na ostatní jídlo tam, na výlety apod. Tak chodila celé léto na brigády i při studiu na VŠ a potřebné penízky našetřila a užila si nádherné dny. A prý začíná šetřit na příští rok. Přijela s podobnými pocity jako já před pěti lety, když jsem tuto nádhernou zemi navštívila – odpočinula si v nádherném prostředí, vykoupala se v čistém oceánu (i když je bouřlivější), užila si pohostinnosti a přátelství místních lidiček, nádhernou přírodu. Moc jí to přeju. 😀

Jarmuschka: Any & Lu – 5. Třída

Jak už jsem psala v únorovém příspěvku – Any se účastnila lyžařského kurzu pátých tříd, Lu chodila do třídy. Jejich třídní zaskakovala ve čtvrtém ročníku, tak s sebou měla i své nelyživší žáky. Pak následovaly jarní prázdniny (letos jsme končili, příští rok začínáme hned po pololetních prázdninách). DDM opět pořádalo zimní lyžařský tábor. Any byla už loni, tak neváhala. A podařilo se nám přesvědčit i Lu – obě přijely nadšené. Plán na příští sezonu – půjčit výbavu dlouhodobě a využít každé možnosti.

Jedna novinka – holkám jedno odpoledne odpadla výuka v ZUŠ. Vyšlo to zrovna na den, kdy já mám dlouhou pracovní dobu. Bylo zbytečné, aby se placatily a nudily u mě v kanceláři. Takže dostaly na výběr – buď půjdou k babičce, kde si je později vyzvednu; nebo pojedou poprvé samy domů busem – to vyhrálo. Trošku komplikace je, že naše obec leží opačným směrem a náš autobus nejezdí z centra města jako spousta jiných, ale z autobusového nádraží na druhé straně města. Holky kupodivu nechtěly pro přesun na zastávku využít MHD, ale šly pěšky. Už z domu mi dle instrukcí poslaly SMS, že jsou v pořádku doma. A byly. Další krok k osamostatnění…

Ve škole holky zahajovaly s prezentací – loni zpracovávaly města ČR, letos okolní státy. Holky začínaly se Slovenskem. Chystaly si to opravdu samy, já jen udělala závěrečné korektury.

Známky průběžně sleduji v elektronické žákovské knížce, víc se dozvím na konzultačních hodinách začátkem dubna.

Keenspeed: Eli – 1. Třída

Březen proběhl v poklidu. Eliáš 14 dní promarodil, takže jsme doháněli školu doma. Před Velikonocemi jsme oslavili jeho 7. narozeniny, hlavní dárek byl skateboard a chrániče. Měl z něj velkou radost. Po oslavě jel k dědovi a spolu s ním absolvoval velikonoční koledu. Jen stále opakuje, jak ho škola nebaví. Tak nevím, jsem z toho trochu zklamaná. Víkend byl pěkný slunečný, tak přeju všem, ať nám počasí vydrží.

Knizkova8: Verunka – 1. Třída

Březen jsme měli celkem klidný. Až na problém s jedním chlapečkem ve třídě. Verunka na něj byla dost ošklivá, ale nakonec jsou z nich kamarádi. Ve škole byli v divadle a Verča byla nadšená.
Velikonoce si děcka užily ,Verunka s bráškou přinesly plný košík sladkostí a 15 vajíček + 1 polystyrenové . Chodil s nimi táta.

Králíček4: Dominik – 3. Třída

Tento měsíc byl i ve škole ve jménu ukončení zimy a jarních svátků velikonoc.Děti ve škole dělali Morenu a byli ji pouštět po potoku i se učili básničku pro tuhle příležitost.

Velikonoce jako takové, chození na mrskut nedržíme. Ozdobíme sice vajíčka, upečeme beránka, ale Domča mrskat děvčata nechodí, nějak nebylo proč. Sladkosti nesmí a vejce nejí. Ale letos po Velikonocích prohlásil, že za rok půjde. Tak se mám i já na co těšit, protože prý všechno sním já 🙂

Kyller: Tomášek – 2. Třída

Měsíc utekl jako voda a přesto byl plný důležitých věcí. Ve škole se konala recitační soutěž. Nejprve třídní kolo, poté i školní. Tomášek si vybral básničku O medvědovi, od Hanky Jelínkové. Sice nepostoupil, ale důležitá je účast. 🙂 Přinesl také informaci, že koncem června pojedou na 4-denní ozdravný pobyt. Rozhodl se ale, že jet nechce. Oproti tomu, na předvelikonoční odpolední výlet se školní družinou do Skanzenu v Přerově nad Labem jel a moc si to užil. Tvořili také velikonoční překvapení pro rodiče – zasadili osení, ozdobili vajíčka a dřevěné zápichy vajíčko a králíčka.

Co se učení týče, už je čeká násobilka. V češtině se zase učí, kde napsat v-f, p-b apod. Přijde mi, že se vše učí nějak dřív, než tomu bylo u nás. Naštěstí mu učení jde zatím dobře, nosí jen samé jedničky a sem tam nějakou dvojku, která je spíš z nepozornosti.

Ve třídě se také objevila šikana, Tomášek z toho byl dost nešťastný, ale snad se vše podařilo vyřešit hned zezačátku a už to bude bez problému. Bohužel se to netýkalo pouze školy, ale také kroužku, kam chodil. Takže je momentálně ve fázi, kdy si vybírá novou mimoškolní aktivitu.

Jelikož v akvárku od Ježíška kluci přišli o své minižabičky, rozhodli se, že místo nich si pořídí malé oranžové miniráčky. Takže teď mají nové „mazlíčky“ a s velkou oblibou koukají do akvárka.

Matysun: Matýsek – 1. Třída

Tak naše nejaktuálnější novinka je, že Maty vyhrál druhé místo v recitační soutěži prvních tříd na jejich škole. Mám radost už z toho, že se sám přihlásil, prostě že projevil zájem. matysunNové taky je, že už chodí do školy každý den sám, k tomu jsem teda byla „dohnána“ faktem, že on prostě MUSÍ být ráno v družině první o půl sedmé a to jsem fakt nezvládala stíhat – vždycky přímo vyšiloval, když to nestíhal, tak jsem ho začala pouštět samotného. Osvědčilo se a chtěl by teda chodit sám i ze školy, ale neumí si sám odemknout dveře, tak to ještě nejde. Zatím aspoň zkoušíme, že ho o půl páté pustí a on dojde a někdo ho čeká před panelákem. Jsem ráda, že je tak samostatný, bude se to hodit na léto na prázdniny na tábory 🙂

Týden už má vyzkoušený z jarních prázdnin a zvládl to, tak i za to jsem moc ráda.

Velikonoce u nás moc teda nedržíme, manžel dělá v obchodě a vždy v pondělí bývá v práci, takže s klukama nemůže chodit koledovat. Tak jsem si „o výprask“ musela dokonce říct sama 🙂
Jinak se Matymu ve škole daří dobře, se psaním pořád bojujeme, ale na to už jsme si zvykli.

Nuninka: Naty – 3. třída, Markéta – 7. třída, Nuninka – 2. ročník dálkové studium SŠ

Březen, za kamna vlezem, duben ještě tam budem. Ale díky krásnému oteplení to tak snad nebude a raději vylezeme ven. 🙂
V březnu se neudálo vůbec nic zajímavého. Mám takový dojem, že se u mých školáků ve škole vůbec nic neděje. Jenom samé učení.
U dcery snad ani není co psát. Kromě učení, nebylo nic zajímavého. Žádné divadlo, výlet, zábava. prostě proplouvá každým dnem a zase se blíží k 3/4letí.
Jediná vyjímka byla ta, že 1.4 měli do školy přijít v nějakém kostýmu. Fotku bohužel nemám, ale jako čarodejnice prý byla dobrá. 🙂
Syn. Tak tady by to bylo na dlouho. Neustále řešíme zapomínání a spory s paní učitelkou. Bohužel to už je v takové fázi, kdy mívám 1x za 14 dnů telefonát od paní učitelky, aby si zase na něco postěžovala.
Už jsem z toho nešťastná. Doma jsem už vyzkoušela všechno, promluvit si, domluvit, vysvětlit, pohrozit, zakázat. Ale naprosto bez úspěchu. Nic z něho nedostanu, nepřizná se, raději zapírá a lže. Blbá je paní učitelka. To je jediné, co řekne. Bohužel si s ní nerozumí. Ve vyučování se nudí, protože všechno zvládá rychleji než ostatní. Domů dostává navíc úkoly, jednotažky a ještě nějaké doplňování slov. Je to podobné jako morzeovka, tečky a čárky. Místo toho pak má doplnit slova. Např: -. (máma) – je krátká slabika, . dlouhá…. atd.
Já se už těším na konec roku. Začíná toho být dost. Blíží se předehrávky a já začínám stresovat. Ostatní je v pohodě. Také nás začínají stresovat maturitou, která bude až příští rok. Hodně času strávím hrou na klávesy a přípravou metodických listů + přípravy do práce.
Ale něco veselejšího, Velikonoce byly letos naprosto v klidu. Tatínek s kluky obešel sousedy a babičku. A já teď nevím kam všechno schovat před mravenci. Všechno mám v krabičkách, ale ty malé potvory se lehce prokoušou i obalem. Letos se nám povedlo krásné skládané vajíčko, jenom nemůžu najít fotku. Tak alespoň malá venkovní dekorace. 🙂

  nuninka3 nuninka

Pavluschka: Filip – 2. třída waldorfské ZŠ

Filip se minulý měsíc učil v podstatě pouze jeden týden. Další dva byl na ozdravném pobytu. Ten dopadl nad očekávání dobře. Děti i paní učitelka přijely nadšení. Všichni plní dojmů a nových poznatků. Filipovo hodnocení: „ Bylo tam hezky, ani jsem nevěděl, co je za den, pořád jsme něco dělali. Ale ti lidi divně mluví, není jim rozumět.“ (pozn. Byli na Valašsku (-: )) Už ozdravný pobyt, ale i poslední březnový týden, se nesl v duchu příprav na Velikonoce. Samotné Velikonoční prázdniny jsme si užili výletově – stihli jsme slibovaný výlet do Prahy, jeden sportovní den, jeden den strávený v přírodě a Velikonoční pondělí patřilo pomlázce a tomu pobýt s rodinou. Děti si u jedné z babiček našly zajíčky. U široké rodiny si Filip vykoledoval 4 kg sladkostí a vajíček.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poslední březnový den měli děti ve škole zpestřený oslavou Dne učitelů. Učitelé měli „volno“ a děti učili žáci 9. třídy. Všichni byli spokojení.

Jinak nastal obrat v hodnocení Filipa paní učitelkou. Už v době ozdravného pobytu jej velmi chválila a do této chvíle dostal ještě další 4 pochvaly… Takže to s tím chováním nebude tak hrozné… Ufffff! Všem učitelům přeji opožděně hodně nápadů a samé šikovné žáky!

Článek vznikl v rámci projektu Školákem s VD.

Příspěvky neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist