Recenze: Proč nekveteš?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Na úvod nutno podotknout, že velikánské nadšení dětí se dostavilo ještě dříve, než jsem samotnou knihu vůbec stačila otevřít. Ptáte se proč? Stačilo se podívat na nádherný obrázek na obalu. Ale tím to zdaleka nekončí…

K obrovské radosti zejména mladší dcery je úplně každá stránka knihy oživena opravdu zdařilými obrázky. Ilustrace jsou doplněné krátkým textem. Já sama vnímám takový způsob jako obrovské plus, oceňuji, jak moc rozvíjí představivost dětí.

Knížku, která nese název Proč nekveteš, jsem testovala se čtyřletou Michalkou a 6,5 letým Milánkem. Jedná se o knižní novinku, kterou vydalo nakladatelství Albatros letošního roku. Je z pera Kataríny Macurové, která je nejen autorkou, ale i ilustrátorkou knihy.
A jak probíhalo naše testování? Úplně v prvním okamžiku, jakmile děti knížku spatřily, všechno šlo stranou a ony se dožadovaly ji okamžitě prozkoumat. A tak jsme neotáleli a vrhli se na testování. Kniha je určená pro děti od 3 let. Věkové zařazení podle mého názoru odpovídá. Moje děti si testování opravdu užívaly. Každý si na knize našel to své. Syn byl zvědavý, co se bude v knize odehrávat. Dcera se více zastavovala u obrázků, z kterých byla nadšená, ale i tak musím konstatovat, že s pochopením textu neměla sebemenší problém.
Medvídek si ji opravdu získal. Jak správně tušíte, on je tím hlavním hrdinou knihy. Jednoho dne objeví na své zahrádce zvláštní kytičku, stará se o ní, jak nejlépe dovede, ale ona ne a ne vykvést. Neustále dumá, čím to může být. Co teď s tím? Proč jeho oblíbená kytička nechce vykvést? Zlobí se na něj? Co nebo kdo se za tím skrývá? Jak medvídek přemýšlí krok za krokem, podaří se mu řešit tuhle zapeklitou situaci? Pomůžete medvídkovi přijít na kloub celé záhadě? To vše se dočtete právě na 31 stránkách knihy.

P1070098 P1070095 P1070096

Na knize se mi dále líbí i přehlednost a snadná orientace v textu, text je srozumitelný, věty nejsou příliš dlouhé, ani samotná kniha. Z těchto důvodů jsme knihu přečetli během jednoho podvečera a dokonce nám zbyl i široký prostor pro povídání o kytičkách a přírodě jako takové. Byl daleko větší, než jsem sama předpokládala. Ve výsledku jsem byla moc mile překvapená, kolik zvídavých otázek se vyrojilo z úst mých dětí během čtení a jakým směrem se ubíralo naše povídání po přečtení knihy.
Kromě tohoto já osobně vnímám jako další velké plus, že kniha nenápadně vychovává. Je důležité, aby si děti vybudovaly pozitivní vztah k přírodě, nebyly lhostejní, staraly se o kytičky, neničily je. Kromě toho mají děti možnost si uvědomit, jaké podmínky potřebuje rostlinka k tomu, aby vykvetla a co naopak brání jejímu růstu.

4fe9820e3b4ccf943747476167160324 52fa29cd4f61191bf866e6ccf62fcb6a 71345dacf3f3dce1c8af14e84f8ecb49

Podtrženo sečteno: Kniha velice oslovila nás všechny. Děti dokázaly rozesmát humorné situace – např. jak medvídek nabízí své kytičce ten nejlepší čaj… Mě zase zaujalo všemožné úsilí medvídka, jak pomoci kytičce vykvést, i když se míjí účinkem, nevzdává to a snaží se dál. proc-nekvetes-_id79676.jpgProto bych touto cestou ráda knihu doporučila všem dětem, které mají vztah k přírodě. Díky úžasnému celkovému zpracování knihy si jsem jistá, že se budeme ke knize často a moc rádi vracet.

Knihu Proč nekveteš vydalo nakladatelství Albatros a objednat si ji můžete zde.

Napsal/a: Jana231

Toto taky stojí za přečtení!

Ako láskou a prijatím rozpustiť detský hnev či zlú náladu

Bol piatok trinásteho. Po náročnom týždni s nadšením odchádzam z práce a stretávam sa s Elou a jej otcom (mojím

Čtu dál →

Píšete omluvenky z plavání?

Představte si, že vaše dítě je sportovní anti talent, nebo „koordinační psanec“ neumí ani jezdit na kole, nemá moc vlohy

Čtu dál →

[Soutěž] Bombarďák – Čtvrtek

Bombarďák vydal nové album. A co je nejlepší? Že ho teď 2 z vás můžou vyhrát v naší soutěži

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist