Rozcvička pro Hrocha neboli Cvičení pro rozvoj motoriky jazyka a rtů

Rubrika: Předškolní vzdělávání

comipovismateji_perex2V článku Poslední rok ve školce s Matějem a zvířátky jsem vám představila velmi užitečnou knížku nejen pro rodiče předškoláků Co mi povíš, Matěji? a slíbila z ní také ukázky. V tomto článku tedy najdete jednoduchá cvičení ze zářijové kapitoly.


Nejdříve ale pár slov na vysvětlenou od autorky knihy, Markéty Hrubínové:

Všechna cvičení (zde jsou uvedena jen některá z mnoha možných a používaných) pro motoriku jazyka a rtů mají svou důležitost. Uvolní mluvidla pro případnou další náročnější práci s řečí. Mohou pomoci a často pomáhají zaktivovat ta místa, která potřebujeme pro cílenou práci s mluvidly.
Z důvodu zpětné optické kontroly je důležité cvičení před zrcadlem. Dítě potřebuje vidět, co se mu v ústech přesně děje. Někdy se stává, že dítě na pokyn o umístění jazyka reaguje přesně naopak. To se děje proto, že jeho psychomotorické schopnosti jsou v tomto věku ještě příliš flexibilní a „neusazené“.
Dítěti můžeme pomoci jemným trpělivým navedením a opakováním. Jako přínos se osvědčuje, když rodiče tato cvičení dělají s dětmi před zrcadlem také.
Rodič tak nepracuje pouze na teoretické rovině, ale je sám vtažen do hry a má možnost se více na dítě napojit, být s ním v určité rovnocennosti a třeba i zjistit, že cvičení nejsou až tak snadná, což je podle mě jednoznačný přínos. Pro dítě má velký význam, že rodič je s ním „na jedné lodi“ a neomezuje se jen na zadávání úkolů a „hlídání“, kolikrát dítě dané cvičení provedlo. Přitom počet opakování je velmi důležitý, dítě díky němu dohlédne, kolikrát ještě bude cvičit a kdy se bude končit. Ostatně na to, kolikrát a jak dlouho s dítětem cvičit, se ptá většina rodičů docházejících do ordinace logopeda.
Vzhledem k tomu, že se nedá dát obecná rada nebo doporučení, je dobré počet opakování konzultovat s logopedem, který s dítětem pracuje. Není dobré překračovat početní rámec, mást a přidávat. Navíc musíme respektovat „vnitřní biologické hodiny“, které v sobě má každý z nás, tedy i naše dítě. Ze zkušenosti vím, že efekt mají ta cvičení, při nichž toto individuální vnitřní nastavení respektujeme.
Jako dobrá se mi osvědčila všechna cvičení, kde svou úlohu hrají chuťové vjemy, třeba nabízené cvičení s pudinkem. Dítě může olizovat horní ret, na kterém má nalepenou nějakou lahůdku, a většinu děti baví i žvýkání žvýkačky; můžeme také spojit několik žvýkaček dohromady a udělat z nich velkou kouli, poté ji jazykem rozpůlit a zkoušet dělat bubliny. Děti bude jistě bavit i lízání zmrzliny tak, aby se hýbal jen jazyk (jazyk je výtah, který jezdí nahoru po kopečku zmrzliny).

A teď už vybírám i pár konkrétních příkladů, jak jazýčky rozhýbat:
Jazyk jako panáček
• Stoupni nebo se posaď před zrcadlo.
• Otevři co nejvíc pusu, tak abys do ní dobře viděl(a), chvíli setrvej s otevřenou pusou.
• A teď v otevřené puse zdvihni špičku jazyka nahoru za horní zoubky, vydrž s jazykem nahoře, pěkně si ho prohlédni, ještě vydrž.
• A teď pořád s otevřenou pusou jazyk dej dolů za dolní zoubky a vydrž, jazyk leží za zoubky, pusa je dokořán otevřená.
Vertikální pohyb s prodlouženou výdrží opakujte tři- až pětkrát, možné je odpočítávat úplně obyčejně na prstech, aby dítě mělo jasnou představu o počtu opakování.
Důležité je fixovat bradu. Hýbe se jenom jazyk po vertikální ose. Má-li dítě tendenci pohyb dotahovat bradou, můžete mu bradu přidržet.

Jazyk jako bagr neboli Hrochův čokoládový pudink
• Na mělkém talíři je pudink nebo krupicová kaše, sedni si před talíř, a teď pozor!
• Od téhle značky na druhou stranu talíře vybagruješ silnici tak, že bude pracovat jen tvůj jazyk, bude dlabat, prohrnovat, jako by na talíři ležel sníh. Hlava se nesmí hýbat. Jazyk je jako lopata…, odhazuje, prohrabává sladkou kaši.
• Když máme silnici z jednoho okraje talíře na druhý, uděláme křižovatku.
• A když máme křižovatku, ještě můžeme silnice propojit.
Toto cvičení motoriky jazyka je dobré zařadit jako změnu stávajících každodenních cvičení. Je obohaceno o chuťový vjem a zapojení více smyslů může pomoci motorice jazyka. I při tomto cvičení je nutné dítěti přidržovat hlavu, nebo se jí alespoň lehce dotýkat. Dítě by mělo hýbat pouze jazykem.

Balonek a komín
• Před zrcadlem nafoukni tváře jako balony.
• A teď tváře-balony vypusť a našpul pusu, udělej komín z pusy.
• A teď ten krásný komín zase proměň v nafouklé tváře.
• Střídej komín, balon, komín, balon, komín, balon, poprvé, podruhé, potřetí…
• A poslední našpulenou pusu můžeš někomu poslat, třeba Bedřišce nebo mamince.
Toto cvičení podporuje celkovou psychomotoriku.

comipovismatejiV knize samozřejmě najdete řadu dalších cvičení, tipy na procvičování konkrétních hlásek. Jak jsem psala v úvodu, tyto ukázky jsou vybrané ze zářijové – tedy první kapitoly. Na procvičení motorika jazyka a rtů zde najdete ještě cvičení nazvaná Jazyk jako ještěrka, Jazyk jako malíř, Dvěře dokořán a Pejsek a komín. Pokud vás zaujala ta, které jsem vybrala, jistě oceníte i ty ostatní.

Kniha vyšla v nakladatelství Portál, na jehož internetových stránkách si ji také můžete objednat.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Zrovna dnes máte šanci knížku pořídit za příznivou cenu v aukci na http://www.akce-novinky.cz/aukce/detail/1262/co-mi-povis-mateji/.

    Babi go go, knížka je vážně moc pěkně udělaná – obrázky se jistě budou líbit dětem, obsah uvítají rodiče 🙂

  • Babi go go
    Babi go go

    Vychovala jsem 4 děti,ale dnes jaké možnosti mají mladé maminky,o tom se nám ani nesnilo.
    Určitě si zasloužíte „borec nakonec“ palec nahoru,určitě koupím,doporučím a použiji u své malé 2leté vnučky.Všechno opakuje a mluví tak rychle,že někdy nestíhám.
    Dík všem,co pro tuto mladou generaci připravují takové lahůdky.
    Přeji hezké dny a ať se Vám práce daří.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist