PVD: Připravujeme se na zápis – Šikovný předškolák

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Předškolní vzdělávání

Díky projektu Předškolákem s VD se mi naskytla možnost otestovat publikaci Šikovný předškolák – příprava na zápis, která je pro našeho syna, připravujícího se momentálně k lednovému zápisu, opravdu velmi aktuální.

Publikace Šikovný předškolák – příprava na zápis je zpracována formou pracovního sešitu. Na 64 stranách čeká na děti velké množství zábavných úkolů, jejichž cílem je, jak již z názvu vyplývá, pomoci dětem s přípravou na zápis.sikovny_pedskolak_titulka

Nalezneme zde dva typu úkolů: první typ zaměřený na nácvik soustředěnosti a udržení pozornosti a druhý pak na rozvoj jemné motoriky a grafomotoriky. Oceňuji v prvé řadě pestrost úkolů, nápaditost autorů.

Líbí se mi dále, že u každého úkolu je označeno, na kterou z těchto oblastí se zaměřuje.

A jak jsme řešili?

Tentokrát jsem nechala na synovi, které úkoly zvolí na rozjezd. Vůbec mě nepřekvapilo, že se jako první s iniciativou sobě vlastní 😉 vrhnul na úkoly zaměřené na nácvik pozornosti. Takové patří totiž k jeho oblíbeným, vždy je vyhledával a měl je v mžiku vyřešené. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Abych byla konkrétní, začal hledáním rozdílů (jako úplně první mu padnul do oka obrázek na str.7, který je vyobrazený na titulní stránce, a následně další a další), pokračoval vybíráním, který obrázek se liší od ostatních. Dále ho upoutaly úkoly, kde měl pomoci trpaslíkovi najít cestu domů, dále úkoly nazvané Komu patří pejsci, Kdo chytil největší rybu a takhle bych mohla pokračovat dál a dál:-)

Úkoly byly pro nás zábava, synovi přinesly spousty radosti a snad i dodaly sebevědomí..

Čekali jsme, že cvičení zaměřené na rozvoj grafomotoriky a uvolňování ruky syn odsune úplně na vedlejší kolej, jako téměř pokaždé. K našemu údivu se do mnoha z nich pustil s chutí- zaujal jej úkol, kde měl obtahovat slepičce vajíčka. A krásný sněhulák ho úplně navnadil na vánoce a sníh, rychle mu domaloval sněhové závěje, aby prý náhodou neroztál.

sikovny_pedskolak3sikovny_pedskolak1

Přestože nedodělal vše, dalo by se říci, že ve výsledku se syn popasoval statečně i úspěšně i s úkoly tohoto typu.

Já oceňuji velkou nabídku a krásné ilustrace, které možná byly důvodem synova nadšení a momentu překvapení pro nás rodiče. Určitě se k těm nedodělaným zakrátko vrátíme.

Za sebe musím říct, že celkové zpracování se mi moc zamlouvá a synovi vyhovuje. Všechny úkoly jsou doplněny nádhernými obrázky, které děti jistě nabudí a s radostí řeší další a další úkoly:-)
Mohu jen potvrdit, že syna upoutal již samotný obal. Neustále opakoval: Ta knížka je fakt dobrá, tu chci:-)

sikovny_pedskolak2sikovny_pedskolak4sikovny_pedskolak5

Po důkladném seznámení se s publikací jsem názoru, že publikace dětem poskytne opravdu hodně a hlavně pomůže s přípravou do školy zábavnou formou, bez jakéhokoli drilování. A vlastně nejen dětem. I rodiče získávají zpětnou vazbu, ve které oblasti jsou jejich dítka pevné v kramflecích a kterou oblast naopak nadále více procvičovat.

Na závěr musím konstatovat, že úkoly jsou:

 • velice zajímavě dělané,
 • adekvátní určené věkové skupině 5 let a více (tudíž nepřetěžují ani nejsou příliš jednoduché),
 • doplněné krásnými četnými ilustracemi.

…A pro fajnšmekry: úkolů zde nalezneme opravdu mnoho (takže je vážně z čeho vybírat)…

Přestože se mi do rukou dostalo několik knih, které si kladou za cíl připravit budoucí prvňáčky k zápisu, tak vzhledem k výše uvedeným aspektům si troufám tvrdit, že tato publikace byla, je a jistě i bude pro mě jednou z nejlepších. Tímto všem vřele doporučuji a děkuji, že jsem měla příležitost ji otestovat.

Článek byl zařazen do projektu Předškolákem s VD, v němž můžete prožívat s dětmi ve věku 2,5 – 6 let jejich radosti a zážitky, sledovat aktivity, které pro ně vymýšlíme a prohlížet si obrázky všeho, co vytvořili ve speciální fotogalerii.

FRAGMENT_logo claim1_2barvylogo_nestlingue_AJ_bila_RGB – male

Activacek_logo_text

Napsal/a: jana231

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • meggi41

  Preji vsem u zapisu,at je to pohoda a kdo ma odklad,at je spokojeny take 😉

 • Marinada
  Marinada

  Jani, nejdřív Ti moc moc děkuju, úplně jsi mi tou pochvalou vyrazila dech!
  A s tím zápisem neboj – určitě to zvládnete. Ony jsou ty učitelky pro budoucí prvnáčky (většinou) opravdu šikovné a „vtáhnou“ děti do děje, že ti vyjukaní předškoláci na všechno ostatní zapomenou a do zápisu dají všechno 🙂 Nakonec bude určitě syn pyšný, že už do školy bude moct chodit!

 • jana231

  Marinádo, jsem ráda, že se ti líbí, od tebe je to pro mě obzvlášť čest. Já zas pokaždé obdivuju ty tvoje pohotové a vtipné komentáře a říkám si, jak ona to ta holka dělá?
  Se zápisem to nebude jednoduchý. Syn má jakési období vzdoru nebo jak to nazvat a na plné čáře všechno bojkotuje. Zjistil, že jeho dva největší kámoši jdou až za rok (ten jeden možná až za dva) a on se bez nich nehne. Děti, které jdou letos a chodily by s ním do třídy, jsou na jiné lodi a on je 2.nejmladší, on s nima nechce, tak to asi budeme muset řešit přes poradnu.

 • Ivča a Domča

  gabulko, jdeš s dítětem na zápis – víš-li, že budeš žádat odklad, je dobrý to předem říct, dítě tam nemusí nijak „zkoušet“.Samozřejmě nemusíš říkat vůbec nic, nechat dítě projít zápisem. Pak tuším do května musíš odevzdat do školy odklad potvrzený psycholog-pedag.poradnou a podepasný dr.lékařem. Takhle jsem to měli před rokem my.Tam jde o to, že ze zákona je povinnost dítě zapsat do školy, i kdyby mělo odklad.

 • gabulka73
  gabulka73

  Pro odklad se musí dodat potvrzení od lékaře již na zápis? Já myslela,že na zápisu případně zažádám o odklad,poradíte?

 • Lien

  Také musíme letos k zápisu, pro mě to teď znamená obíhávat doktory na potvrzení odkladu a tuším, že tam možná pak ani nebudeme muset být fyzicky přítomné.

 • gabulka73
  gabulka73

  Zápis již se kvapem blíží i u nás:)

 • Taky nás čeká zápis, ale jsme v pohodě, malá patří ke klidným a chytrým dětem, úkoly ji vždy bavily, už sama od sebe čete, píše tiskacím, má připravenou básničku a aktovka už odpočívá pod stromečkem a čeká – tak proč se nervovat 🙂

 • Marinada
  Marinada

  Jani, Tvoje recenze se mi moc líbí. Přeji příjemný zápis.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist