Umí se, podle vás, děti chovat slušně?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Tak přesně takto znělo téma, ke kterému jste se mohli vyjadřovat v další sponzorované diskuzi nazvané Děti a slušné chování.

Hodně z vás zastává názor, že základ chování je položený v rodině. Nepochybně na tom něco bude. Jak se chovají nejbližší dětem, tak i sami děti tzv. okoukávají a pak se následně podle nich i chovají k ostatním.

Hodně mě potěšilo, že většina dětí se chová slušně, velmi výstižný byl v tomto směru i názor anabell

Mám čerstvou zkušenost o chování dětí z příkladu rodičů teď na druhý svátek vánoční přišli známí s dětmi a můj malý syn mi pomáhal v kuchyni. Oni se divili, že se tak snaží, když je kluk a říkali, že je to ženská práce. On v klidu odpověděl: “ne to není pravda, tatínek taky pomáhá mamince, aby toho na ní nebylo moc“. Byla jsem na něj hrdá

A co si například myslí o chování dnešní generace dětí zástupce z řad pedagogů?

Těžko říct… Nemyslím si, že by platilo “ta dnešní mládež“. Přece už po generace byla ta dnešní mládež horší než ta předchozí. Aspoň v očích starších. Učím na ZŠ a nevidím to tak tragicky. Co je hodně jiné, jsou rodiče (někteří-dřív si tak rodiče nevyskakovali). S těmi je horší pořízení než s dětmi. A často když máme hodně problémové dítě a pak přijdou rodiče, už se vůbec tomu dítěti nedivíme… Takže v podstatě to, co tady psali ostatní – dítě je obrazem svých rodičů.

Zbynula

A jak trefně napsala Pavluschka, děti jsou vlastně pořád stejné, jen ty názory se liší…

Děti jsou pořád stejné, za první republiky i v dnešní době, jen doba je trochu jiná a i děti se tomu musí přizpůsobit. Proto se asi starší generaci zdá, že ti mladí jsou ale nevychování – jen jsou vychovaní trochu jinak.
Nic není jednobarevné, vždycky je více pohledů.

O tom, že základ slušného chování je v rodině, ostatně hovoří i uznávaný mistr etikety, pan Ladislav Špaček…

Jednoho dne přišla domů maminka s velkou zprávou: Příští týden se koná zápis do první třídy. Viktorka zapištěla radostí. Půjde do velké školy! Pak se ale zalekla: „A co to je, ten zápis? Co tam budeme dělat?“ Maminka Viktorce vysvětlila, že si s ní budou paní učitelky povídat a taky ji trochu vyzkoušejí, co už umí. „Už umím písmenka a počítat,“ chlubila se Viktorka.

Dědeček se vložil do jejich rozhovoru: „To asi nebude tak důležité, to se budete učit až ve škole, spíš je bude zajímat, jak umíš mluvit, jestli znáš nějakou básničku a písničku, jestli víš, kde bydlíš, jestli umíš pozdravit a jak jsi ukázněná.“

„Jak ukázněná?“

„Ve škole už si nebudete hrát jako ve školce, tam si můžete lehnout na zem, vykřikovat, to všechno se už ve škole nemůže dělat.

Tam se sedí v lavicích, a když budeš chtít něco říct, musíš se přihlásit, takhle zvednout ruku. Pak tě paní učitelka vyvolá a můžeš mluvit. To byste se nic nenaučili, kdybyste křičeli jeden přes druhého.“
(Ukázka z knihy Dědečku, vyprávěj)


Protože se jednalo o sponzorovanou diskuzi, mohli jste si zároveň i zasoutěžit. Tentokrát moje poděkování míří do nakladatelství Mladá fronta, které do diskuze věnovalo tyto nádherné knížky:

Dědečku, vyprávěj

Dedecku_vypravej_CD_titulkaKnížka Dědečku, vyprávěj je určena dětem od tří let, vypráví o světě etikety pohledem malého děvčátka a jejího trpělivého a laskavého dědečka. Děti se naučí základům chování ve společenských situacích, které jsou přiměřené jejich věku a zkušenostem. Dozvědí se, jak se máme chovat v rodině, na ulici, ve školce, na návštěvě, u stolu, v divadle, v restauraci i v hotelu.

Vyprávění moudrého dědečka je protkáno pohádkovými příběhy, které v dětech pěstují ohleduplnost, obětavost, lásku ke světu kolem nich. Kniha jim položí základy, na nichž pak budou stavět, až budou starší a budou je potkávat nové zkušenosti. Knížka je bohatá na obrázky, proto si ji mohou děti po prvním přečtení s dospělými „číst“ i samy. Na konci knihy je série otázek ke každé kapitole, aby si dospělí s dětmi mohli o tématech kapitol ještě vyprávět.

Dědečku, ještě vyprávěj

Dedecku_jeste_vypravej_titulkaTitul je volným pokračováním úspěšné knihy pro děti Dědečku, vyprávěj. Malá Viktorka naslouchá pohádkám a příběhům, které ji učí základům etikety a pomáhají jí utvářet si pohled na svět kolem sebe.

S dědečkem prožívá různé příhody společné dětem jejího věku a učí se, jak se zachovat v různých situacích, které život přináší.

Stejně jako první díl i tuto knížku provází CD, na kterém autor namluvil celý text knihy. Děti si tak mohou při poslechu zvukového CD knížku „číst“ samy podle obrázků.


Tři z vás měli tedy možnost vyhrát za své reakce balíčky knížek sestávající se z těchto dvou titulů. A kdo to byl? To se samozřejmě dozvíte opět ve vyhodnocených soutěžích.

Výhercům gratuluji a všem ostatním děkuji za jejich reakce.
A těším se zase někdy příště!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist