3 předpoklady pro úspěšný nástup do 1. třídy

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Vývoj a výchova předškoláka, Vzdělávací tipy

Zápisy do 1. tříd proběhnou letos až v dubnu a září je je ještě daleko, přesto není brzy začít se zajímat o to, jak budoucímu prvňáčkovi připravit co nejpohodovější vstup do školy. Už teď mu ho totiž můžete významně usnadnit.

Na co byste se měli se svým předškolákem zaměřit?

Úspěšný start školní kariéry stojí na 3 základních kamenech. Čím dříve je odhalíte, tím pevnější základy s nimi dokážete postavit a tím větší je šance, že se sen o radostném zahájení školní docházky nezboří jako domeček z karet.

Které to jsou?

1. Pozitivní přístup

Základem úspěchu je kladný vztah ke škole. V ideálním případě by se dítě mělo do školy těšit. Když už není bezmezně nadšené, rozhodně by se nemělo školy bát. Jak známo strach je špatný pomocník a rádce a ve škole to platí dvojnásob. Prvňáček může jen těžko podávat skvělé výkony, když se nebude cítit v novém prostředí dobře.

„Však počkej ve škole! Tam už se s tebou nikdo mazat nebude!“ „No, ona si tě paní učitelka už srovná.“ „Uvidíš v září, to už nebude žádná sranda.“ Výroky tohoto typu si teď možná ulevíte, když vám předškolák brnká na nervy, ale to je tak všechno. Nejenže tím v danou chvíli nic nevyřešíte, navíc si zaděláváte na větší problémy do budoucna.

Těšili byste se snad někam, kde si vás srovnají, nikdo se s vámi nebude mazat a není tam žádná sranda?

V žádné případě proto dítě školou nestrašte!

Neznamená to, že byste se měli nad školou rozplývat od rána do večera a namlouvat dětem, že je to jen zábava, ohromná legrace a spousta nových kamarádů. Ale i s budoucími povinnostmi je můžete seznámit v pozitivním duchu a na školu je naladit.

Pokud nevíte, jak na to, začněte tím, že nebudete školou a paní učitelkou vyhrožovat. Případné obavy zkuste probrat radši s odborníkem, než s kamarádkou u kávy, když si vedle vás hrají děti.

2. Školní zralost

Aby se dítě ve škole cítilo opravdu dobře a mohlo ze sebe vydat to nejlepší, musí být na školní docházku zralé. Přesněji „zralé tak akorát“. Problém totiž nenastává jen tehdy, kdy dítě do školy nastupuje dříve, než by bylo pro něj vhodné. Potíže se dají očekávat i po neopodstatněném odkladu.

V prvním případě „nezralý prvňáček“ nebude učivo zvládat, ve druhém se bude „přezrálý školák“ ve škole začátku nudit. Radost ze školních úspěchů se tak nejspíš konat nebude. Místo toho budete s prvním dřít, aby zvládl to, co ostatní, a s druhým řešit kázeňské problémy.

Rodiči, rozhodni to!

Posoudit školní zralost, když nemáte pedagogickou praxi ani srovnání s vrstevníky, je přinejmenším oříšek. Stává se, že učitelka ve školce doporučí opak toho, co psycholog v PPP. Na koho dát? Učitelka vidí dítě pravidelně a v kolektivu, odborník na to má zase svoje testy. Pak se do toho ještě zamíchá dojem ze zápisu, moudré rady z okolí a babo, raď…

Praktickým pomocníkem bude v takových případech e-book 5 důvodů proč (ne)dávat dítěti odklad, který si můžete zdarma stáhnout na webu Škola zvesela.

Připravily ho dvě zkušené učitelky Jaromíra Bednářová a Jana Chamrádová. Najdete v něm vhodné i nevhodné důvody pro odklad školní docházky i praktické rady, kdy, kde, co a jak zařídit. V e-booku jsou zapracované i novinky, které se týkají zápisů od tohoto roku.

3. Vhodná příprava

I zralé dítě, které se do 1. třídy těší, je potřeba na školu připravit. V rámci přípravy se procvičují tyto oblasti:

 • zraková pozornost a paměť
 • sluchová pozornost a sluchové vnímání
 • správná výslovnost
 • matematické představy (ne sčítání a odčítání)
 • grafomotorika (kreslení a správné držení tužky)
 • jazykové dovednosti (slovní zásoba a vyjadřování)
 • sebeobsluha
 • fonematický sluch

Čím lépe bude dítě v těchto oblastech připravené, tím snazší start ho ve škole čeká.

Částečně tato příprava probíhá ve školkách, kde ale bohužel vzhledem k vysokému počtu dětí různých věkových skupin není moc prostoru pro individuální přístup. Pečliví rodiče tento nedostatek pak řeší různými pracovními sešity a přípravnými kurzy.

Předškolní kroužky a přípravky ale neprobíhají všude a ne každému vyhovuje jejich časový harmonogram. U pracovních sešitů z knihkupectví laik moc nepozná, které jsou kvalitní a smysluplné. Navíc jsou většinou všechny hodně podobné a dítě brzy přestanou bavit. Bez praktických zkušeností nepoznáte, na co je potřeba se opravdu zaměřit a co je ztráta času.

Proto ve Škole zvesela vznikl kurz Rozárčina přípravka. V něm vás zkušené učitelky prvňáčků během 8 týdnů provedou všemi 8 výše uvedenými tématy.

Protože jde o online kurz, nemusíte nikam jezdit ani plánovat, jak to zapasovat mezi další povinnosti. Prostě až budete mít doma chvilku klidu, sednete k počítači a jste ve středu dění.

Na každý den je pro děti připravený úkol na procvičení dané oblasti. V pátek k nim dostanete další tipy na procvičování a zábavné hry. K tomu všemu jsou připraveny pracovní listy, které si ani nebudete muset tisknout, a originální bonusy pro děti. Ale to už si všechno můžete přečíst přímo na webu Školy zvesela.

PS: Pozor, do kurz začíná už 27. února. Přihlásit se do něj můžete už jen do čtvrtka 23. 2. 2017.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Kyller

  Utíká to strašně rychle. Od září bychom měli mít školáky dva. 🙂 Taky mě Rozárka zaujala.

 • Petra Vymětalová

  Jo, Rozárka a paní učitelky ze Školy zvesela to s dětmi fakt umí. Podle ukázek, co jsem zatím viděla, vypadá kurz víc než dobře.

  Jen teda zírám, že už budeš mít za chvilku dva školáky, to tak utíká…

 • Kyller

  Rozárčina přípravka vypadá hodně zajímavě. Pouvažujeme o ní. Jednoho předškoláčka zrovna máme doma. Děkuji za tip!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist