Protistresové zásady

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

rodiceUrčité míře se stresu, snad s výjimkou medových týdnů líbánek (a často ani tam), v partnerském vztahu vyhnout nelze. S nadhledem možno říci „nový partner – nové (jiné) stresy“. Stres, a to mnohdy velmi masivní, přináší i samota, a to přes všechny slasti takzvaného single stylu.

K vyšší toleranci vůči partnerskému stresu přispívají protistresové zásady. Všechny znáte a mnohokrát jste o nich slyšeli. S jejich realizací to už tak snadné není. Problémové manželství je samo o sobě značná zátěž. Dbáme proto, aby ostatní role a z nich vyplývající vztahy či způsob života byly pokud možno bez problémů. Respektujeme omezenost svojí frustrační tolerance.

Hlavně zdraví

Notoricky známé přání má mnoho do sebe. Stres sám o sobě snižuje naši obranyschopnost vůči nemocem. Mnohé z chorob pak mají psychický podklad. Nejeden bolestivý či jinak nepříznivě pociťovaný příznak je důsledkem takzvané somatizace deprese. To jest stavu, kdy deprese vyvolá tělesnou odezvu. V těchto případech je nutno léčit příčinu – depresi.

Podstrojujte Hypnovi

Hypnos, bůh spánku, přicházel se svojí matkou, bohyní noci, každý večer na svět a posílal na všechny živé tvory spánek zbavující útrap a starostí. Dokázal dokonce uspat i nejvyššího z bohů Dia. Od dob antické mytologie se ovšem již poněkud unavil a jeho výkony jsou… dejme tomu střídavé. Naprosto necítí potřebu vyniknout a uspávat vás poté, co jste vypili několik silných černých káv, vykouřili krabičku cigaret na posezení a rozhodli se k vyříkání všech možných a nemožných křivd s partnerem. Podstrojování Hypnovi vypadá zcela jinak. Vyvětraná místnost, lehká jídla, čaj z dobromysli a meduňky, vlažná koupel, pár stránek z léty prověřené a oblíbené knihy, relaxační cvičení. Místo mnohokrát již probraných partnerských hororů v mysli STOP a představa něčeho jiného, hezkého, přitažlivého, klidného.

Holduj sportu, pohybu

Autor těchto řádků je tvorem zcela nesportovním. Leč i on dobře zná onen krásný stav, kdy stačí uplavat pár desítek metrů a člověku se v hlavě honí jiné, klidnější a uvolněné myšlenky. Je jedno, zda kýženého cíle dosáhneme rychlou chůzí, během, plaváním, aerobikem, jízdou na kole, na lyžích nebo dejme tomu na koni či na kajaku. Záleží na možnostech, dovednostech, kondici. Na procházku je možné vzít velkého psa i maličkého psíka. Mimochodem nikdo jiný než váš pes vás nebude vítat s takovou vehemencí. Po příchodu domů je to radost prosvětlující den.

Častým tématem manželských sporů bývá problém „Pohlídá děti, když já půjdu do cvičení nebo ne?“ a s ním související „Pustí mě na cvičení (na volejbal)?“. Odpověď je jasná – partner nemá co „pouštět“, ale pouze umožnit. Samozřejmě je zde riziko pasivní rezistence – „rád ti to umožním a děti pohlídám, pokud budu mít čas…“ a čas se posléze nenajde a když, tak zcela nepravidelně. Řešením je najít někoho, kdo děti pohlídá. Se sousedkou (maminkou či jinou rozumnou osobou) se lze obvykle domluvit snadněji než s manželem. Rituálem bývá zajít „na jedno po tréninku“. Nejčastěji jde o pivo. Zejména u některých mužů platí rovnice jedno = jedno + x (dalších). Hodinka podobného posezení k relaxačnímu vlivu tréninku patří. Jen pozor na onu rovnici. Dvě jsou již dost.

Chvála malých radostí

Pro někoho to je pohled na květiny. Jiný zajde do antikvariátu nebo do secondhandu a probere se novinkami. Chvíle takto vyvzdorované na běžných denních povinnostech jsou coby antistresor k nezaplacení. Sociální podpora nikoli však „potvora“. Přátelská podpora, pomoc, vyslechnutí, pocit určitého zázemí, v němž jsme přijímáni bez nadměrné kritiky, je k nezaplacení… Zejména, když něco podobného doma chybí. Manželé typu, který popisujeme, nebývají něčím podobným nadšeni. Přesněji řečeno – jsou proti. Pozor ovšem na to, že takřka každý člověk sleduje své cíle. Někdy si ani neuvědomuje, jaké. Sebelepší kamarádka si může testovat, co se u vás stane když… Zkouší-li si svůj plánovaný rozvod ve vašem manželství jaksi nanečisto, nebo jsa sama rozvedená, radí každému rozvod. I někteří rodiče chtějí mít „svou holčičku“ zpět doma a pod svojí vlastní, byť třeba vlídnou kuratelou. Odlišit, kdy podpora přechází v „potvoru“, je prostě na nás.

Jedná se o ukázku z knihy Manželství jako trvalý stres.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: PhDr. Tomáš Novák

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist