Obraz muže očima ženy, jak je předaný dítěti

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

643478_father_and_daughter_3Nejde o žádnou gender specifiku. Pokud je s dítětem výrazně více žena, zprostředkovává mu určitou sumu poznatků o jeho otci. Pokud by na rodičovské dovolené byl s dítětem otec, byl by pro dítě informačním zdrojem on…

Ne, že by šlo o komplexní a promyšlený informační systém. Jde o směs mimoslovních projevů, typu gest a povzdychnutí, více méně náhodných výroků, komentářů a glos. Čtenáři českých seriózních novin se v době bezprostředně po rozvodu manželů Paroubkových mohli dočíst, že jejich jezevčík pána „sice přivítá“, ale jinak se k němu chová na rozdíl od minulosti značně rezervovaně. Příliš si s ním opět na rozdíl od dřívějška nechce hrát a drží se v blízkosti paní. Tisk nelenil a uveřejnil i rozvodové smlouvy, jimiž končilo manželství zmíněného politika. Jezevčík připadl paní. Nevíme, zda opuštěná manželka se svým psem probírá peripetie rodinného života. I kdyby tak činila, slova její Andy nedokáže pochopit. Má ovšem schopnost vcítění, s paní komunikuje mimoslovně. Ostatně jde o záležitost zcela běžnou. Není třeba, aby majitelé psa patřili mezi celebrity. Srovnatelný příběh jsem v poradně slyšel i o kočkách, a to se o nich traduje, že jsou „samy pro sebe“.

To, co v rámci své schopnosti empatie dokáže pes, je dostupné i pro dítě. To vnímá matčino rozpoložení mnohdy i beze slov. Nicméně i tam, kde padnou slova, bývá otcův obraz přinejmenším ambivalentní. Výroky typu „zase na to zapomeneš“, „kolikrát ti musím říkat, abys už konečně vynesl koš“, „musím zavolat opraváře, s tím si táta neporadí“, „věčně je v práci, na nic pak nemá čas“, bývají podbarveny negativní emocí. Když se k těmto banalitám všedního dne přidruží ještě finanční problémy a problémy se žárlivostí, pak bývá emoce velmi silná. A to jsme ještě nevzpomněli české výchovné tradice soustředěné v trestu s odkladem v podobě výhrůžky: „Počkej, až přijde táta domů, ten si to s tebou vyřídí…!“ Situace takto soustavně stigmatizovaného člověka není záviděníhodná.

„Cizí brýle“ nebo přesněji informační filtr komplikovaný empatií je dnes zřejmě výraznější než býval v minulosti. Dítko mohlo v minulosti sledovat jednání otce víc a v rozmanitějších situacích, než je tomu dnes. I k otci velmi a zřejmě ne zcela spravedlivě kritický Franz Kafka v zde již citovaném slavném „Dopisu otci“ připouští, jak otce v jeho „království“, jímž byl obchod, obdivoval. Dnes by skutečně jen stěží mohl kterýkoliv syn pozorovat otce v podobném, pro něj snadno přístupném prostoru.

Jedná se o ukázku z knihy Vztah otce a syna
(autor: PhDr. Tomáš Novák, vydala Grada Publishing, 2008)

Napsal/a: PhDr. Tomáš Novák

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Lien

    To je velmi zajímavý článek, s jehož obsahem souhlasím. Je pro mě ale těžké, vždy smýšlet o manželovi pozitivně a vyvarovat se nejen gest, slovních výroků, což bych i zvládla, ale především myšlenek. A ty, myslím, dítě vnímá také. Je to opravdu tvrdý oříšek, mezilidské vztahy, rodina, výchova.

  • Jendulka

    Myslím, že matka by neměla otce pomlouvat, ale ani se přetvařovat- to také dítě vycítí. Pro nás typický model, kdy dítě je celé dny jen s matkou, která mu většinou ani nedá dostatek volnosti v dobré víře, že se mu věnuje, hraje si s ním apod. (což je také dobře, ale nic se nemá přehánět), tento model není ideální. Ono se snadno řekne, že by měl otec trávit více času s dětmi, ale jak na to, když prostě musí zabezpečit rodinu. Jistě to lze a celkem jednoduše – je přece možné, že otec ukáže dítěti svou práci, vezme ho do práce, nebo ho tam vezme matka a „dává pozor“, aby měl otec dostatek prostoru na práci. Pak dostane otec šanci být viděn i z jiného pohledu, než že není schopen opravit kapající kohoutek. Například uvidí, jak za ním přijde podřízený, jak na něj reaguje s úctou, jak otec telefonuje v cizí řeči, jak přednáší před skupinou lidí, jak umí vyrobit truhlu atd.
    Ono to jde. A většinou ani okolí nic nenamítá (pokud to děláme s dostatečným pozitivním přesvědčením). A když už ne do práce oficielní, tak alespon do jiné práce – pustit si dítě k tělu a příliš se o něj nebát – ono vám nebude strkat prsty do cirkulárky, když vidí, jak to umí uříznout dřevo, ledaže by bylo masochista :o))

  • Zajímavý pohled na věc:-) myslím,že nejlepším řešením je umožnit otci a dítěti aby spolu trávili čas. Je to určitě lepší než podávat dítěti zkreslený obrázek ať už otce věčně nepřítomného a pracujícího,neschopného si udělat čas pro rodinu,což je častá bolest dneška. a nebo předkládat dítěti obrázek milujícího,úspěšného otce,který se dře aby dítko mělo vše nač si vzpomene. Tak jako tak to pro malinké dítě nemá příliš odlišný význam-pokud tam otec fyzicky není je to špatně. K

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist