Něžný dotek rodičů

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Není to móda, kterou brzy nahradí jiný miminkovský šlágr. Masáže miminek jsou dlouhodobou investicí do citového života dítěte. A také do jeho zdraví…

Spoluzakladatel moderní české pediatrie profesor Josef Švejcar to řekl zcela jasně: „Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí, který tím dostává, mu zůstává po celý život. Podnikavost a smělost je u těchto dětí nápadná ve srovnání s těmi, jimž se této citlivé podpory nedostalo.“ Mnoho rodičů se dnes učí masírovat svoje děti. Někteří to dělají intuitivně. Další si nastudují odborné materiály. A poslední skupina se přihlásí do specializovaných kurzů. Všichni ale děti masírují s jediným záměrem. Aby z nich vyrostli šťastní a zdraví lidé.

Do světa v chromovaných vozících

Většina dnešních maminek se narodila do citově nehostinného prostředí. Žádné přiložení k prsu po příchodu na svět. Žádná zlatá hodinka, kterou si matka a dítě mají bezprostředně po porodu užívat v těsném objetí. Místo neomezeného kontaktu s matčiným tělem chromované vozíky, ve kterých se miminka přivážela na pravidelné kojení. Rodiče se s dětmi nemazlili ani doma. Ještě by si na to mohly zvyknout a kdo by je pak věčně odháněl, když mají rodiče tolik jiné práce. Věřilo se.

Důsledky? Citové strádání v pozdějším životě. Problémy s navázáním plnohodnotného partnerského vztahu. A také možná nezvládnutá výchova vlastních dětí. Asi se nedá říct, že nedostatek mazlení a doteků je příčinou všech pozdějších problémů. Vědecké výzkumy ale potvrzují, že absence fyzického kontaktu v dětství má na život v dospělosti velký vliv. Antropologové například zjistili, že přírodní národy, které své děti nepřetržitě nosí, vydatně hladí a masírují, nevedou tolik válek. Dospělí totiž nejsou tak agresivní.

Dotek je kromě jídla nebo spánku základní potřebou dítěte. A vlastně i dospělých lidí. Mnoho žen se stěžuje, že jim partneři nevěnují dostatečnou dotekovou pozornost. A jsou proto nešťastné. Věnujte svým dětem dar doteku. Je to lepší investice do života než finanční pojištění nebo spoření už od kolébky.

V čem jsou výhody masáže?

* Masáž má vliv na správnou funkci svalové, dýchací, oběhové, nervové, trávicí a lymfatické soustavy.
* Podporuje obranyschopnost dítěte. Snižuje výskyt infekčních nemocí.
* Urychluje se myelinizace nervových vláken. Myelin je látka, která nervová vlákna obaluje, chrání je a pomáhá přenášet impulzy z mozku do těla a opačně. Masáž hned od narození rozvíjí nervovou soustavu.
* Odstraní se nebo zmenší problémy s dětskou kolikou, plynatostí či zácpou.
* Dítě, kterého se často dotýkáte, lépe a klidněji spí.
* Získá pocit jistoty, bezpečí a lásky. Ví, že ho rodiče milují.
* Naučí se vnímat správně svoje tělo a jeho hranice. Bude s vámi lépe komunikovat.
* U dítěte se rychleji rozvíjí smyslové vnímání.
* Zmírňují se obtíže při lehkých mozkových dysfunkcích, neklidu, hyperaktivitě, epilepsii a Downově syndromu.

Děti a my, 2/2009
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Gabriela Bachárová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Krásný článeček – a velmi pravdivý.
    Jsme přesně ta generace – nakojit a položit, aby děti nebyly rozmazlené. Se svými syny se hodně mazlím odmalinka a myslím, že jsou to šťastné a spokojené dětičky….

  • Horempádem

    Je na tom velký kus pravdy. Jsem také maminkou malé holčičky. Na specializované kurzy jsme sice nechodily, ani jsem nestudovala žádnou literaturu, ale s malou jsme se mazlily a mazlíme, kdy to jde. Když byla maličká, tak se vždy během dne našla chvilka na příjemnou masáž, i když třeba jen ve spojitosti s procedurou po koupeli nebo prostě jen proto, že jsem jí natírala tělíčko ochranným krémem. Vrněla při tom jako kotě. Co se týče chování…přímo v šátku na těle jsem ji nenosila, ale pravidelným několikadenním rytuálem bylo její usínání na mé hrudi. Nejlepším uspávacím prostředkem byl tlukot mého srdce. A můžu s klidem říci, že nikdy potom nebyl problém, že by bez toho nemohla v noci usnout. Nedělalo to dobře jen jí, ale i já jsem se v těchto chvílích cítila blaženě z její přítomnosti. Když byla větší, vždy tu byla a je pro ni otevřená náruč, ať už prostě jen pro běžné pomazlení, utišení bolístky, nebo když je smutná. Pořád jí říkáme, jak jí máme rádi a co pro nás znamená. A co je největší odměnou? Když z ničeho nic přiběhne, obejme mne okolo krku, vlepí jednu sladkou pusinku na tvář a zašeptá „mám tě moc ráda maminko“. A pro to to všechno dělám…doteků a pomazlení není nikdy dost

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist