Milá Lily!

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

1081263_play_time_3Dnes Ti budou dva roky. V jedné chytré knize o výchově dětí jsem se dočetla, že děti ve věku dvou let dopřávají rodičům vítaný a zároveň tolik potřebný krátký oddechový čas mezi obtížnou fází od 18 do 21 měsíců a ještě náročnějším a obtížnějším obdobím od dvou a půl roku, které brzy následuje…

To člověku opravdu dodá odvahu, že? „The terrible two“ nazývají Američané toto údobí, zatímco u nás se hovoří spíše o dětech v tom strašném věku dvou let. Možná Tě bude jednou zajímat, jak „strašná“ a určitě zároveň „kouzelná“ jsi tehdy byla.

Teď už nejsi žádné miminko, nýbrž sebevědomý človíček, s rozvinutou osobností a železnou vůlí. S maximální energií se vždy pokoušíš prosadit své představy. Každý den se podobá souboji v ringu: Ty chceš, abych Ti ke snídani dala čokoládu – já nechci. Já chci, abys po obědě spala – Ty nechceš. Ty chceš proběhnout každou kaluží (samozřejmě s pořádným dupáním) – já nechci. Já Ti chci nazout boty – Ty nechceš, atd.

Samozřejmě se sama sebe ptám, jestli mám právo nutit Ti moji vůli. Proč by to, co chci já, mělo být lepší než to, co chceš Ty? Je to nicméně otázka spíše řečnická. Bylo by hloupé se Tě ptát: „Chceš už konečně na nočník?“ Jasně, že mi odpovíš: „Ne!“ Mnohem chytřejší je se Tě zeptat: „Chceš si s sebou na nočník vzít knížku o Vánocích nebo tu s myškami?“ Toto obtížné rozhodnutí odvede Tvoji pozornost alespoň na moment od skutečnosti, že jsi již na cestě na záchod. Krásným příkladem je také boj o (u) jídlo (a).
Ooohhh, jsou všechny děti tak náročné?

Příležitostně se sama dostaneš do vlastni pasti, když díky svému všeodmítajícímu postoji vůbec nepochopíš, co je v nabídce:

Já: „Chceš sušenku?“
Ty: „ Ne!“
Já: „ Chceš kousek dortu?“
Ty: „ Ne!“
Já: „Dobře, tak ne!“
Ty.: „ Chci!“
Já: „ A co teď?“
Ty: „Dort. Ne! Sušenku. Dort!“ (Zbytek není rozumět, protože brečíš…)

Někdy mi Tě je líto. Všechno co Tě baví je zakázáno a neustále slyšíš: „To nedělej, tohle dělej, nechej to, ruce pryč, dávej pozor!“ Dětský život je opravdu těžký a mám pochopení, když se tomu všemu občas vzpříčíš.

Ty největší „boje“ máme při oblékání, kdy pravidelně tahám za kratší konec. Jídlo a nočník jsou naproti tomu Tvé oblíbené činnosti – pravděpodobně při nich nejsem tak náročná.
Jinak ale děláš zaručeně to, co bys neměla. Když zavolám: „Pojď sem!“, utíkáš pryč. Když jsem Tě oblékla, v mžiku si dokážeš bundu opět svléknout, nebo se zuješ (zatracené suché zipy)! Když jsem Tě právě přebalila, v momentě máš v rukou lepící pásky plínek a hned nato hlásíš: „Bez plínky!“ To je asi to Tvé pověstné sledování vlastních plánů – a těch Ty máš dost!

Většinou stejně křičíš: „ Lily sama!“, a my se smíšenými pocity přihlížíme, jak od umyvadla ke skříni neseš porcelán po prababičce, nebo bez pomoci slézáš ze své vysoké židle. Jsi samostatná, ale co, ať si v budoucnu důvěřuješ.
Moje milá, malá dcerko, vidíš, že to s Tebou není vždycky jednoduché. Přesto jsi kouzelná a roztomilá myška! A od té doby, co jsi začala mluvit, překvapuješ nás denně něčím novým a neustále nám dáváš možnost se smát.
Ráno, oči ještě zavřené, ale Tvá pusa už je zcela vzhůru: „Táááátóóóóó! Kakao!“ zní Tvůj první rozkaz a táta neprodleně startuje. Potom relativně často přerušuješ pití, abys nám mohla přednést další důležitá sdělení. Když dopiješ, vrátíš prázdnou láhev: „Táta vstát, Lily taky!“ A od tohoto okamžiku už nejsi k zastavení a plná elánu se vrháš do dalšího dne.
Když potom na konci tohoto dne uleháš do postele, vezmeš do rukou můj obličej a říkáš: „Mámo, rádi, rádi. Lily zlobí! Máma hodná!“ – jsem beze zbytku šťastná, že Tě máme!

Všechno nejlepší k narozeninám!
Tvoje máma.

Napsal/a: anonymní

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Jééé mně úplně tečou slzičky. To jsou tak důvěrné pocity. Když jsi ten článek psala mojí vyklubané dcerce, bylo právě 17 dní…. Ach jo co nás ještě krásného čeká.

 • Povzbuzující, dojemné, citlivé…krásné. Díky za tenhle článek!

 • Anonymní

  Ac můj bože děkuji! Jsem šťastná, že i někdo další je na tom stejně jako my. je to velmi povzbuzující a dodává mi to víru v to, že tyto boje jednou možná skončí…Milá mamminko, ještě jenou děkuji-.-))

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Já dostala k osmnáctinám od babičky památníček, kam mi celou dobu psala. První rok života velmi podrobně a často, postupem doby méně a méně… Moc prima dárek…
  Psala mi, co dělám, co umím, co jsem řekla, co jsem dokázala – a k tomu své komentáře…

 • Myslím, že tento krásný dopis ke 2. narozennám by měla maminka dát Lily přečíst třeba k 22.narozeninám – kdybych něco takového dostala já, přišlo by mi to jako nejkrásnější dárek:-):-):-)…

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  no, já mám patnáctiletou neteř (kromě spousty jiných neteří a synovců…)…
  ségra mě strašívá… ;oD

 • Alachim, já už to vím a je to děs běs :o)

 • Přesně to je úděl rodičů, to mi se musíme přizpúsobit našim malým ratolestem.Přes den ná nervujou, mi se strašně zlobíme a rozčilujeme, ale pak večer když je uložíme do postýlky a oni konečně zaspí, si uvědomíme jak moc sme rádi, že je máme, a co by sme vlastně dělali, kdyby sme je neměli. Jsou to naša malá zlatíčka.

 • Je to moc hezky napsané a je to trefné, ale přes všechny strasti-no řekněte nejsou tohle krásné starosti, kdo ví co nás čeká za 10 nebo 15 let?! Všechno nejlepší!!!

 • Perfektně a vkusně napasné.Jako bych četla o té naší raubířce.Lili přejeme vše nejlepší k narozeninám a k rodičům jí můžeme jen gratulovat.Hodně štěstí martof

 • Moc hezky napsaný článek!

 • Teda to je krásný článek!!!! Přesně to sedí, to odmlouvání, rozkazy a svéhlavička. doufám, že tohle bude příspěvek měsíce!!!

 • nejen krásně napsané, ale trefné na většinu takto starých dětí.Naše dcera má 3 roky, je úplně stejná už od těch dvou let. a pusa jí jede jak zelinářce na trhu, já vždycky říkám, že je „generál kafemlejnek“ ráda nám poroučí a nedá se ta pusina zastavit, mele a mele….

 • Pomněnka

  Teda, tak až si Lily tohle jednou přečte, tak nejspíš užasne, jaká je máma skvělá pisatelka ;-))
  Moc krásně napsané.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist