Kauza domácí kompot coby laboratoř asertivity

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

ovoceRozhodnout se pro zavařování není jen tak. Nejprve je třeba zvážit, kde a jak získáme ovoce, recepty, vybavení pro práci, čas, potažmo i úložné prostory. Byť s mírným optimismem, přece jen přihlížíme i k tomu, zda budou pro zavařeniny konzumenti…

Jsou rodiny, kde broskvový kompot a meruňkový džem mizí jako sníh na slunci, leč zavařené švestky zůstávají řadu let nepovšimnuty. K tomu všemu přihlížíme. Naše jednání je tím ovlivněno. Pokud chybí dvacet víček na zavařovací sklenice, nikoho ani nenapadne koupit místo toho druhý zavařovací hrnec. Postup je dán. Inovace do jisté míry možné jsou, ale obvykle jich mnoho není. Pokud se pro některou rozhodneme, jde většinou o postup ověřený, doporučený a nepříčící se zdravému selskému rozumu. Hospodyně zvolí místo cukru umělé sladidlo, ale určitě nepoužije olej na opalování se zdůvodněním, že tovar přece nechce připálit. Nepřidá ani živočišné uhlí se zdůvodněním, že manžel se pro každou hloupost hned nafoukne.

V řadě běžných pokusů dosáhnout jiného cíle ovšem jednáme jako „šílený kuchař“. Chceme kvalitní zavařené broskve, a pořídíme si švestky a vepřové sádlo na vyškvaření. Smícháme vše dohromady, okořeníme pískem a divíme se, že výsledek není poživatelný.

Že je to nesmysl? Ne tak docela. Chceme, dejme tomu, prožít klidný večer a odpočinout si, neboť zítra nás čeká perný den. Čteme-li tyto řádkys klidným nadhledem, jistě dokážeme krok za krokem říct nebo i napsat, co je pro to třeba udělat. Spoléháme při tom raději na sebe a vycházíme z možností, jež máme, podobně jako výše zmíněný mistr kuchař. Neděláme to, co nechceme, nepořizujeme si, co nemůžeme potřebovat, a už vůbec ne to, co působí proti našemu cíli. Pro ctitele polopatických sdělení lze dodat, že ten, kdo chce prožít klidný večer, nevynadá ostatním členům rodiny hned po příchodu z práce. Nebude ostatní kárat, vyčítat jim a klid si nebude zajišťovat puštěním všech domácích zvukometů takříkajíc na plné pecky. Tuší-li, že jeho potomek nepatří ve škole k nejlepším žákům, a popuzuje-li ho to, nezačne klidný večer kontrolou žákovské knížky. Má na paměti, co chce.

Nelze směšovat různé cíle. Klidný večer je něco jiného než spravedlivé rozdělení práce v domácnosti nebo ujasnění si vztahů a vazeb ke tchyni. Naše asertivita se neprojevuje jen tím, že máme na paměti cíl (tj. rostlinku, kterou zasadíme a o niž budeme pečovat), ale i tím, že cíl si zvolíme sami. Nejsme otroky „rodiče v nás“, který podrážděně nabádavým hlasem připomíná: „To jsi celý(á) ty! Klidný večer, povalovat se, poslouchat jazz a brejlit do nehorázně drahých časopisů. Místo toho by bylo potřeba uklízet, vychovávat děti, ujasňovat si povinnosti a vztahy s partnerem, šetřit na dovolenou a učit se anglicky. Klidně si dopřej ten svůj klidný večer, ale až budeš mít všechno hotovo, až na něj bude opravdu čas. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra a dobře se ti povede. Že se ti dobře nevede? Ale to se, holenku, nediv! Jak se může dobře dařit osobě, která má podstatné nedostatky snad ve všech možných sférách života? No řekni sám (sama)!

Je vůbec ve tvém životě něco, co by bylo dokonale zvládnuté? Není, styď se! A nediv se, že tě pak nemá nikdo rád…“

Po podobné psychické automasáži lze na kýžený klidný večer zapomenout. Naopak nelze vyloučit, že ve chvíli, kdy kolem druhé hodiny ranní konečně usneme, sen se zvedne. Budeme v něm maturanty a nic nebudeme umět. Vzbudíme se mokří jako myš.

Takhle tedy ne.

Jedná se o ukázku z knihy Asertivita v manželství a rodině.
Vydalo nakladatelství Grada, 2011.

Napsal/a: PhDr. Tomáš Novák

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist