VD poradna: Rodičovský příspěvek 2017

Rubrika: Tipy pro rodinu

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou pobírá rodina na nejmladší dítě v rodině. Celková částka rodičovského příspěvku je maximálně 220.000 Kč a její čerpání si můžete rozložit až do 4 let dítěte. Délka pobírání rodičovského příspěvku a výše měsíční částky je na sobě závislá – čím vyšší měsíční částka příspěvku, tím rychleji vyčerpáme celkovou částku, kterou máme k dispozici.

Kdy se začíná pobírat rodičovský příspěvek?

Pobírání rodičovského příspěvku začíná obvykle po skončení mateřské dovolené. Když maminka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani na nemocenskou v souvislosti s porodem, začíná pobírat rodičovský příspěvek hned po narození dítěte.

Někdy může maminka čerpat dokonce obě částky najednou – když je peněžitá pomoc v mateřství nízká, může si maminka zažádat o dorovnání do obvyklé výše rodičovského příspěvku. V tom případě se jí čerpané částky „doplatku“ odečítají od celkového limitu 220.000 Kč.

Jak se počítá výše příspěvku?

Výši rodičovského příspěvku (a tím i dobu jeho čerpání) si většinou určují rodiče sami, ale jsou zde určitá omezení. Zákonem je omezená maximální výše příspěvku, a to 70 procent z předchozího výdělku. U zaměstnanců se počítá z hrubé mzdy, u podnikatelů ze základu nemocenského pojištění. Můžete si zvolit k výpočtu výdělek toho z rodičů, který je na tom lépe.

Nejvyšší možný příspěvek je 11.500 Kč (i kdybyste měli mzdu 50.000 Kč), z toho vyplývá nejkratší možné čerpání příspěvku 19 měsíců.

Rodičovský příspěvek se vyřizuje u Úřadu práce ČR, tam podáte žádost a doložíte všechny potřebné podklady.

Výjimkou je případ, kdy ani jeden z rodičů neměl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ani na nemocenskou v souvislosti s porodem. Takoví rodiče nemají možnost volby výše a délky pobírání rodičovského příspěvku a automaticky spadají do nejméně výhodné kategorie – rodičovský příspěvek budou mít 7.600 Kč měsíčně po prvních devět měsíců a poté 3.800 Kč měsíčně do čtyř let věku dítěte.

Můžu si výši příspěvku měnit?

Výši příspěvku a délku pobírání můžete každé tři měsíce měnit a tím reagovat na momentální rodinnou situaci. Musíte při tom jen dodržet mantinely, ve kterých se pohybujete. Maximálně 11.500 Kč (pokud na tuto výši dosáhnete díky svému výdělku), minimálně 50 Kč.

(Pozn.: v současné době se pracuje na zákonu, který by tyto limity zjemnil a umožnil čerpat rodičovskou dovolenou ještě rychleji. Bohužel zatím není schválený, předpokládá se platnost nejdříve koncem roku 2017.)

Vhodné je pobírání rodičovského příspěvku maximálně urychlit, když čekáte další miminko. Po narození miminka totiž o rodičovský příspěvek na jeho staršího sourozence přicházíte. A nevadí, že jste třeba nestihli vyčerpat celý limit.

Naopak prodloužení pobírání příspěvku na maximum doporučuji maminkám podnikatelkám. Zásluhou rodičovskému příspěvku bude totiž jejich podnikání vedlejší činnost a díky tomu mohou výrazně ušetřit na odvodech sociálního a zdravotního pojištění. Pokud si nemůžete z důvodu napjatého rodinného rozpočtu dovolit snížit rodičovský příspěvek hned, udělejte tak alespoň před ukončením jeho pobírání.

Můžu si při rodičovském příspěvku přivydělávat?

Ano, při rodičovském příspěvku si můžete libovolně přivydělávat. Můžete mít zaměstnání, můžete podnikat nebo mít jiné příjmy. Jedinou podmínkou je, že musíte zajistit celodenní péči o dítě. A to sebou (pokud pracujete z domova), jiným dospělým člověkem, nebo v jeslích či školce.

Dítě mladší než 2 roky můžete dávat do jeslí v rozsahu maximálně 46 hodin měsíčně. U starších dětí žádné takové omezení není.

Dotaz z VD poradny

Dobrý den chtěla bych se zeptat na jednu věc, momentálně čerpám rodičovskou dovolenou a v září tohoto roku nastupuji na mateřskou. Na úřadě si mohu zažádat o navýšení RP, prosím jak vysoké toto navýšení může být? Na rodičovskou jsem nastoupila v říjnu 2016. Děkuji.

∼ Jitka

Dobrý den. V první řadě si spočítejte, kolik jste na rodičovském příspěvku už dostala vyplaceno. Odečtěte od celkové částky 220.000 Kč a zjistíte, kolik peněz ještě máte k dispozici. Tuto částku vydělte počtem měsíců, které Vám do nástupu na mateřskou ještě zbývají.

Nezapomeňte ale, že nemůžete dostávat rodičovský příspěvek vyšší než 70% Vaší mzdy před rodičovskou. A zároveň nemůžete dostávat více než 11.500 Kč.

Konkrétní maximální částku, která platí přímo pro Vás, zjistíte nejlépe na svém úřadu práce, kde se změna výše příspěvku vyřizuje.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist