Testováno na VD: Emušáci

Rubrika: Testováno na VD, Vývoj a výchova předškoláka

Dalším produktem, který prošel naším redakčním testováním, se stali Emušáci. Možná je znáte, ale pro ty, kteří je neznají vysvětlím. Emušáci jsou knihy a hračky určené k rozvoji emoční inteligence u dětí. 

Autorkami jsou Helena Vlčková, Sylvia Jančiová a Michaela Dostálová. Trio autorek vložilo do knihy své vědomosti, zkušenosti, kreativní nápady a postřehy ze svého profesního i osobního života.

Knihou děti provází žabák Ferda, kterému zdatně pomáhají jeho kamarádky mouchy. Ty jsou každá jinak barevná a každá představuje jinou emoci.

Ferda se snaží s dětmi projít situace a emoce, se kterými se setkávají a třeba je ani neumí pořádně zpracovat a vypořádat se s nimi.

Emušáci jsou rozděleni na 2 věkové kategorie:

Ferda a jeho mouchy

Sada pro děti ve věku 4-10 let nás nejprve ohromila svou velikostí. Součástí je nejen kniha pohádek doplněná o společné aktivity pro rodiče a děti, ale také o velkého plyšového žabáka Ferdu a mucholapku s osmi mouchami. To vše je baleno v krásné krabici, z níž si děti mohou vystřihnou masku žáby. A o tu si mohou nejprve zahrát malou deskovou hru, která je také součástí krabice.

Mezi o emoce, které se děti díky knize naučí správně zvládat, patří:

 • hněv
 • strach
 • osamocení
 • důvěra
 • žárlivost
 • zvědavost
 • smutek
 • radost.

Emoce ovládají každého z nás. Bohužel hlavně děti je někdy nedokáží správně uchopit (no a buďme upřímní, i my dospělí s tím máme občas problém).  Nejprve jsem si nedokázala představit, jak nám s tím může pomoci kniha. Brzy jsem ale zjistila, že rozhodně může, a byla jsem za tu pomoc ráda. (Ježíšku ze Scia, děkuji za úžasný dárek.)

Emušáci se k nám dostali zrovna ve chvíli, kdy mým dvěma dětem nastala velká životní změna. Dosud chodili do školky jen na dopoledne. Právě jsem ale měla nastoupit do nového zaměstnání a děti měly ve školce i spinkat. Bála jsem se, jak to vezme mladší dcerka. U syna jsem si říkala, že je to už velký rozumný kluk a situaci chápe.

Ale chyba lávky. Dcerka tuto změnu zvládla k údivu nás všech naprosto vpohodě, ale syn to nesl velmi špatně. Byl smutný, plakal a dokonce z toho i zvracel. Nešťastní jsme pak byli všichni, i když víme, že jinak to prostě nejde. Velkou pomocí se nám stali Emušáci.

Kniha obsahuje vymyšlené příběhy o jednotlivých emocích. Jsou napsány tak, aby i samo dítě poznalo o jakou emoci jde. A taky, aby si sami dokázali situaci představit. Např. jaké to je, když ho někdo nechce pustit na houpačku. Příběhy jsou psány opravdu krásně a jednoduše. Syn hned hlásil, to je jako….. A dokázal říci, jakou situaci mu to připomíná. Občas je při čtení dokonce velmi smutný.

Ke každému příběhu jsou také otázky, na které dítě může zkusit odpovědět a další aktivity. Za sebe mohu říci, že je lepší si přečíst příběh a pak s ním nějakou dobu pracovat. U nás se o strachu a osamocení mluvilo vždy několik dní.

A musím říci, že syn se se spinkáním ve školce natolik srovnal, že se tam nyní dokonce i těší.

Ferda v tom zase lítá

 • V tomto pokračování pro starší děti se setkáváme s příběhy, které nás seznamují s pocity:vina
 • zrada
 • odvaha
 • láska
 • přátelství
 • stud
 • empatie
 • respekt.

Do práce s touto knihou jsme se pustili se starším synem. Nechala jsem ho vybrat, kterou kapitolu by si rád přečetl a zpracoval jako první. Nemohl se rozhodnout mezi kapitolami ODVAHA a STUD. Syn je spíše samotářský a stydlivý typ.

Příběh o odvaze nás zaměstnal na docela dlouhou dobu. Dlouho jsme debatovali o tom, co ta odvaha vlastně je, jak se stát odvážným, nebát se. Uvědomili jsme si, že ruku v ruce s odvahou jde právě stud. A tak jsme tak nějak pracovali s oběma příběhy, oběma pocity naráz. A i tady si troufám říci, že naše snaha přináší první ovoce.

Ne, nevyřešíte tyto pocity a „problémy“ naráz, je to běh na delší trať. A my v ní budeme i dál pokračovat. Jak děti, tak i my, rodiče. Protože i pro nás jsou Emušáci velkou inspirací a dozvídáme se, a také si uvědomujeme, nové věci a snažíme se je využít.

Podtrženo, sečteno

Emušáci jsou skvělou pomůckou ke zvládání pocitů a emocí, které my dospělí bereme jako samozřejmé. Děti si s nimi ale mnohdy neumí poradit a je fajn jim s tím pomoci. Ale jak, říkáte si možná. Právě Emušáci vám v tom pomohou. Za nás tedy rozhodně doporučujeme.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Držte si klobouky, do kin přichází Toy Story 4!

Přiznejte se. Kdo se už nemohl dočkat dalšího pokračování Příběhu hraček? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Právě dnes

Čtu dál →

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během Keto diety

Keto dieta je systém stravování, který je založen na nízké konzumaci sacharidů. Stejně jako ostatní stravovací směry, je třeba

Čtu dál →

[Soutěž] Správná pětka na ostrově pokladů

Prázdniny se za chviličku přehoupnou do své druhé poloviny a my pro vás máme pár tipů, jak si zpříjemnit

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist