Testováno na VD: Emušáci

Rubrika: Testováno na VD, Vývoj a výchova předškoláka

Dalším produktem, který prošel naším redakčním testováním, se stali Emušáci. Možná je znáte, ale pro ty, kteří je neznají vysvětlím. Emušáci jsou knihy a hračky určené k rozvoji emoční inteligence u dětí. 

Autorkami jsou Helena Vlčková, Sylvia Jančiová a Michaela Dostálová. Trio autorek vložilo do knihy své vědomosti, zkušenosti, kreativní nápady a postřehy ze svého profesního i osobního života.

Knihou děti provází žabák Ferda, kterému zdatně pomáhají jeho kamarádky mouchy. Ty jsou každá jinak barevná a každá představuje jinou emoci.

Ferda se snaží s dětmi projít situace a emoce, se kterými se setkávají a třeba je ani neumí pořádně zpracovat a vypořádat se s nimi.

Emušáci jsou rozděleni na 2 věkové kategorie:

Ferda a jeho mouchy

Sada pro děti ve věku 4-10 let nás nejprve ohromila svou velikostí. Součástí je nejen kniha pohádek doplněná o společné aktivity pro rodiče a děti, ale také o velkého plyšového žabáka Ferdu a mucholapku s osmi mouchami. To vše je baleno v krásné krabici, z níž si děti mohou vystřihnou masku žáby. A o tu si mohou nejprve zahrát malou deskovou hru, která je také součástí krabice.

Mezi o emoce, které se děti díky knize naučí správně zvládat, patří:

 • hněv
 • strach
 • osamocení
 • důvěra
 • žárlivost
 • zvědavost
 • smutek
 • radost.

Emoce ovládají každého z nás. Bohužel hlavně děti je někdy nedokáží správně uchopit (no a buďme upřímní, i my dospělí s tím máme občas problém).  Nejprve jsem si nedokázala představit, jak nám s tím může pomoci kniha. Brzy jsem ale zjistila, že rozhodně může, a byla jsem za tu pomoc ráda. (Ježíšku ze Scia, děkuji za úžasný dárek.)

Emušáci se k nám dostali zrovna ve chvíli, kdy mým dvěma dětem nastala velká životní změna. Dosud chodili do školky jen na dopoledne. Právě jsem ale měla nastoupit do nového zaměstnání a děti měly ve školce i spinkat. Bála jsem se, jak to vezme mladší dcerka. U syna jsem si říkala, že je to už velký rozumný kluk a situaci chápe.

Ale chyba lávky. Dcerka tuto změnu zvládla k údivu nás všech naprosto vpohodě, ale syn to nesl velmi špatně. Byl smutný, plakal a dokonce z toho i zvracel. Nešťastní jsme pak byli všichni, i když víme, že jinak to prostě nejde. Velkou pomocí se nám stali Emušáci.

Kniha obsahuje vymyšlené příběhy o jednotlivých emocích. Jsou napsány tak, aby i samo dítě poznalo o jakou emoci jde. A taky, aby si sami dokázali situaci představit. Např. jaké to je, když ho někdo nechce pustit na houpačku. Příběhy jsou psány opravdu krásně a jednoduše. Syn hned hlásil, to je jako….. A dokázal říci, jakou situaci mu to připomíná. Občas je při čtení dokonce velmi smutný.

Ke každému příběhu jsou také otázky, na které dítě může zkusit odpovědět a další aktivity. Za sebe mohu říci, že je lepší si přečíst příběh a pak s ním nějakou dobu pracovat. U nás se o strachu a osamocení mluvilo vždy několik dní.

A musím říci, že syn se se spinkáním ve školce natolik srovnal, že se tam nyní dokonce i těší.

Ferda v tom zase lítá

 • V tomto pokračování pro starší děti se setkáváme s příběhy, které nás seznamují s pocity:vina
 • zrada
 • odvaha
 • láska
 • přátelství
 • stud
 • empatie
 • respekt.

Do práce s touto knihou jsme se pustili se starším synem. Nechala jsem ho vybrat, kterou kapitolu by si rád přečetl a zpracoval jako první. Nemohl se rozhodnout mezi kapitolami ODVAHA a STUD. Syn je spíše samotářský a stydlivý typ.

Příběh o odvaze nás zaměstnal na docela dlouhou dobu. Dlouho jsme debatovali o tom, co ta odvaha vlastně je, jak se stát odvážným, nebát se. Uvědomili jsme si, že ruku v ruce s odvahou jde právě stud. A tak jsme tak nějak pracovali s oběma příběhy, oběma pocity naráz. A i tady si troufám říci, že naše snaha přináší první ovoce.

Ne, nevyřešíte tyto pocity a „problémy“ naráz, je to běh na delší trať. A my v ní budeme i dál pokračovat. Jak děti, tak i my, rodiče. Protože i pro nás jsou Emušáci velkou inspirací a dozvídáme se, a také si uvědomujeme, nové věci a snažíme se je využít.

Podtrženo, sečteno

Emušáci jsou skvělou pomůckou ke zvládání pocitů a emocí, které my dospělí bereme jako samozřejmé. Děti si s nimi ale mnohdy neumí poradit a je fajn jim s tím pomoci. Ale jak, říkáte si možná. Právě Emušáci vám v tom pomohou. Za nás tedy rozhodně doporučujeme.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist