Pomoc, tady máma v domácnosti, vysvoboďte mě!

Rubrika: Tipy pro rodinu

782284_mother_and_sonRuku na srdce: My mámy se den co den srdnatě probíjíme džunglí domácnosti, jsme obklopeny divokou a řvoucí zvěří, zápasíme s hrůzu nahánějícími hromadami špinavého nádobí, prodíráme se haldami odporně páchnoucích ponožek a zablácených triček. Nemůžeme občas natáhnout ruce k nebi a pateticky zvolat: „Pomóóóc, tady máma v domácnosti, vysvoboďte mě!!!“

Až příště začnete propadat zoufalství z běžného rodinného chaosu, vzpomeňte si na tuto prostinkou větu. Třeba se jí zasmějte. Nebo uveďte myšlenku ve skutek a zařvěte ji z plných plic. Uvidíte, co na to řeknou vaši tyránci. (Poznámka na okraj: Pokud jste otec v domácnosti, musíte pochopitelně zařvat: „Pomóóóc, tady táta v domácnosti, vysvoboďte mě!!!“)

„Rodič v domácnosti naléhavě žádá o změnu profese“

Desatero první pomoci

1. Pořádně se usmějte – kdekoliv spatříte svůj odraz v zrcadle, řekněte nahlas: „Sýýýr!“a vydatně se na sebe zakřeňte! Vzpruží to náladu! Pokud už k tomu nenacházíte síly, strčte si do koutků úst ukazováčky a pěkně je roztáhněte směrem k uším.
2. Rozmazlete se sluncem – stává se, že ledové sevření zimy nechce povolit a o vás se pokouší zimní deprese. Neváhejte a dopřejte si trochu sluníčka, v případě nouze zamiřte do solária. I pouhých šest minut slunečního jasu vám prozáří duši.
3. Přečtěte si časopis – pro mě je absolutní luxus si jen tak v klidu sednout a listovat časopisem.
4. Zazpívejte si pěkně nahlas a divošsky si zakřepčete – většinou vás při tom nikdo nepozoruje a dušička se zatetelí blahem.
5. Zacvičte si – často stačí pár protahovacích cvičení jednou týdně. Děti se k vám také rády přidají. Jednu dobu jsme zavedli po nedělní snídani chvilku domácí gymnastiky. Jindy ji vystřídal svižný jogging v kombinaci s protahovacími cvičeními. Jen si představte nás čtyři v jednotné uniformě teplákových souprav, jak upalujeme kolem našeho bloku! Švanda k popukání!
6. Změňte trošku byt – něco vylepšete nebo tomu dejte úplně novou tvář a netrapte se, jestli je to nutné, nebo ne. I maličkost člověka rozveselí a uspokojení z dobře vykonané práce vás bude minimálně dva týdny hezky hřát u srdce.
7. Nechejte se hýčkat – zajděte si ke kadeřnici, objednejte se na kosmetiku, relaxujte s pleťovou maskou anebo jen poproste svého muže či kamarádku, aby vám namasírovali záda.
8. Pokláboste si po telefonu – samozřejmě s nejlepší kámoškou. Než zvednete telefon, je nezbytné vysvětlit dětem: „Maminka teď potřebuje půlhodinku klid. Zvládnete to, šikulové? Půlhodinka je tak dlouho, dokud nedohraje cédéčko.“
9. Zařaďte jeden den bez vaření – prostě jednou celé rodince objednejte pizzu.
10. Vyrazte na nákupy – povolte si rozšířit šatník o nový hadřík. Mnozí tomu sice říkají „nákupy z frustrace“, ale co si budeme nalhávat, když se projdete před zrcadlem v novém tričku, nálada rázem poskočí nahoru.

Jedná se o ukázku z knihy Lžička plná cukru.
Vydalo nakladatelství Práh, 2010.

Napsal/a: Sabine Bohlmannová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Ahoj Pat, Skype je super jen se někdy zasekává. Já mám na rychlou komunikaci ráda Facebok. Při psaní víc přemýšlím a občas hodím řeč i s lidmi o kterých bych to nikdy neřekla. Kniha mě nadchla, ale kdy číst? A obyčejné nákupy kdy hlídá tatínek a i přestože je doma“ po nás potopa“ prostě miluju. Vzpomínám, kdy jsem od kojence odcházela venčit psa a vychutnávala si chvilku bez kočárku a bez otesánka. U nás občas zabrala výměna rolí. Manžel je mlsný a když přišel s návrhem na uvaření či upečení, měla jsem potíže nemluvit mu do toho. Ale výsledek stál za to.

  • PAT

    Tak tohle destero už udržuji taknějak 8let co jsem doma s malouškama. Před měsícem jsme zjistily, že přibude ještě do třetice jeden prcek. Takže mě čekají skoro 4 další roky doma, protože jsem v 10 týdnu a na rizikovým. Ale to tancování, pizza, postupné změny v domáctnosti jsou fakt super zpestření. To klábosení po telefonu je horší. Pevnou mi všichni zrušily a mobil vyjde draho. Ale existuje něco jako skajp – pro mě novinka a španělská vesnice. I když telefon + vaření + zadání nějakého úkolu pro děti jde dohromady a vše se průběžně kontroluje.
    Někdy je to fakt na hlavu postavený, ale neměnila bych. Vidím jak ty děti rostou a co vše za tu dobu zvládly a to je k nezaplacení. A nejhezčí je prohlížení fotek, u toho se zažije spoustu legrace.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist