Za divokým lovcem, bílou paní a loupežníky na Kokořín

Rubrika: Cestování

kokorin1Každý hrad v sobě skrývá nějakou legendu. Hrad, na který vás zvu v této pozvánce, býval svého času svým způsobem nejen nedobytný, ale především do dnes ukrývá nevyřešené pověsti. Pokud se tedy chcete dozvědět něco víc o lovci doprovázeného smečkou ohnivých psů či dívce, kterou lze údajně spatřit na ochozech, pak zamiřte do romantického kraje, který učaroval i K. H. Máchovi. Vítejte na Kokoříně.

Kokořín není žádným velkým a rozlehlým hradem, přesto nabízí svým návštěvníkům příjemné chvilky, které mohou strávit mezi jeho zdmi. Kromě hradu se nabízí k návštěvě i okolní výletní místa, například do skalních obydlí, kde se ještě po polovině dvacátého století bydlelo a samozřejmě i nádherné vyhlídky – právě ty učarovaly jednomu z našich největších básníků.

kokorin_prichod_cestaPokud se rozhodnete navštívit toto krásné místo, pak se připravte na cestu vedoucí do kopce z rozcestí stejnojmenné obce, dlouhou přes půl kilometru. Naštěstí i v létě a horkém počasí půjdete ve stínu stromů zdejšího okolního lesa, tudíž se tato pouť stane i příjemnou procházkou. Každopádně dolů se vám pak půjde přece jen o trochu lépe.

Nedobytný hrad ze skály

Kokořín byl vystavěn na pískovcové skále, jejíž okraje kdysi omývalo moře druhohor. Následkem toho byl také vznik útvarů nejpodivnějších tvarů, které dnes můžeme vidět v okolí hradu jako jeskyně, kdysi obývané. A to nejen obyčejnými lidmi, ale třeba i loupeživými nájezdníky.

Kokořín byl kdysi skutečně hradem téměř nedobytným, jeho vstup byl zabezpečen pouze jediným vchodem s padacím mostem, nikterak širokým, takže se do hradu nedostal ani pořádný vůz.
kokorin_padaci_mostPokud bychom chtěli vědět, kdy byl přesně založen, budeme asi jen spekulovat. Každopádně víme, že první zmínky hovoří o Hynkovi Berkovi z Dubé, který jej údajně nechal postavit někdy v polovině 14. století. Písemné materiály hovoří o prvním majiteli až z poloviny století 15., kdy se píše o dalším majiteli, Aleši Škopkovi z Dubé.
Na hradě se vystřídalo několik majitelů, v 16. století byl zapsán jako „pustý a neobyvatelný“ a to dcerou Hynka Beřkovského ze Šebířova, dalšího majitele.

V 17. století hrad vlastnil i Rudolf II, byl ale opětovně prodáván a zase kupován jinými majiteli, včetně Valdštejnů. Za vlády Habsburků, po třicetileté válce, byl dokonce Kokořín zapsán jako hrad prokletý a bylo rozhodnuto zákonem, že se nesmí opravovat.

Posledními majiteli před vyvlastněním komunisty (pozemková reforma v roce 1950)byl rod Špačků, kteří jej dostali zpět až v roce 2006. Na hrad se ale nevrátil původní majetek, exponáty, ty zabavil stát v rámci „propůjčení“. I když zde rodina Špačkových nebydlí, přesto umožňuje každému návštěvníkovi, aby se pokochal jeho krásou.

Máchův Kokořín

Slavný básník byl, jak je známo, velkým romantikem, a proto není divu, že mu učaroval i kraj Kokořínska. Nedaleko hradu (pár desítek metrů) naleznete Máchovu vyhlídku, rozhodně jí doporučuji k návštěvě, je odtud nádherný výhled, stvořený doslova pro romantické duše.
Z návštěv Máchy na hradě se dochovaly také nejméně dva obrázky s kresbami této památky, dokonce se dá dočíst, že zde Mácha napsal část svých slavných „Cikánů“.

Pověsti Kokořína

kokorin5Jestliže se na hrad vypravíte, pak si nezapomeňte vyslechnout alespoň jednu z legend, které dělají každý hrad tajemným.

Tak například tu o divokém lovci na černém koni, který je doprovázen smečkou ohnivým psů a každý večer po setmění jezdí okolo Kokořína. Proč sem jezdí, jsem se sice nedozvěděla, snad za bílou paní, která obchází hradní věž…
Další legendou je ta o Petrovských loupežnících, kteří se stali nezvanými pány hradu v sedmnáctém století. Byli ale údajně vypátráni poté, co jim ze zajetí utekla jedna jejich oběť, dcera zdejšího mlynáře. Lidé se vypravili na hrad, našli tajný vchod a loupežníky do jednoho zabili.

Co uvidíte

kokorin2Hrad Kokořín nabízí svým návštěvníkům dva prohlídkové okruhy.

První je s průvodcem a výkladem a vy navštívíte například starý palác, jehož počátky spadají na začátek dvacátého století, kdy byl vystavěn při rozsáhlé rekonstrukci. Dále uvidíte erbovní síň a Rytířský sál. Cestu nazpátek pak absolvujete po ochozu na obranné zdi.

Druhý okruh je bez průvodce a nabízí výstup na téměř čtyřicet metrů vysokou obrannou věž, odkud je nádherný výhled do okolní krajiny.

Oba okruhy zvládnou i menší děti, a to včetně výstupu na obrannou věž. I prohlídka s průvodcem není nudná, naopak je zajímavě podaná a tak se rozhodně nikdo nudit nebude.

Na závěr se pak můžete podívat do hradního sklepení, kde se v současnosti nalézá výstava o historii Kokořínska. Nahlédnout můžete přes mříže i do hradní kaple.
Pod hradem pak nezapomeňte shlédnout hradní studnu a vězení – bohužel jen zdálky, blíže vás nepustí.

kokorin_sklepeni_vystavakokorin_sklepy

Otevírací doba a vstupné

Kokořín můžete navštívit v letních měsících mimo pondělí denně od 9,00 do 17,00 hodin, v září je vstup pouze do 16,00 hodin. V měsících říjen a duben pak pouze o víkendech od 9,00 do 16,00 hodin. Po ostatní měsíce je hrad uzavřen.

Dospělí zaplatí za prohlídku prvního okruhu 70 Kč, děti 6-15let 30Kč. Druhý okruh vás vyjde na 20Kč, děti na 10 Kč. Ti nejmenší, do 6ti let, mají vstup zdarma.

Jak na hrad

Jak jsem se zmiňovala, na Kokořín se dostanete výšlapem do kopce, z rozcestí v obci hned u parkoviště.

kokorin3Můžete samozřejmě přijet i horní cestou – pokud ale pojedete autem, pak jej stejně budete muset zanechat dole ve vesnici. Přijdete-li pěšky, pak vás čeká daleko kratší cesta.

Dá se sem autem přijet směrem z dálnice na Mělník, odbočte na exitu 18 – je to daleko kratší cesta, než při odbočce směrem z Prahy hned na druhém exitu. Pak jeďte podle ukazatelů na hrad (je jich zde dostatek), v obci Kokořínský Důl pak odbočte před závorami doprava a dále rovně, až k hradu.

Můžete samozřejmě přijet i ze směru od Mladé Boleslavi, pak pojedete přes město Mšeno, na obec Ráj a Kokořínský Důl.

Pokud se rozhodnete pro vlak, pak se jedná o vcelku dlouhou cestu. Nejbližší zastávkou je Kanina, vlak jede směrem Mělník – Mladá Boleslav, ale budete muset dojít přibližně šest kilometrů pěšky. Nebo vystupte v Mšenu a dojdete pěšky asi pět kilometrů po zelené značce.

Autobusem se nejlépe dopravíte z Mělníka, odkud jezdí hned několik spojů, některé i do obce Kokořín, jiné třeba do Kokořínského Dolu. Nebo můžete vyrazit z města Mšeno a jít pěšky asi pět kilometrů na Kokořín po zelené turistické značce.

Dobré jídlo po prohlídce

Když sejdete z hradu na první parkoviště pod ním, pak je nedaleko restaurace Pobuda (asi 100 metrů, ukazatele vás nasměrují). Můžete posedět venku pod slunečníky, nebo i vevnitř. My jsme si dali pouze občerstvení v podobě studených nápojů, ale spokojeni jsme byli jak s obsluhou, cenami, tak i čistotou. Nebo se můžete vydat asi kilometr po silnici, směrem na Kokořínský Důl, po pravé straně silnice narazíte na restauraci U Sportovce, kde si můžete pochutnat i na dobrotách z domácí udírny. Nemají tady ale velkou nabídku teplých jídel, dětská nenajdete vůbec.

Poznámky

Jak jsem se zmiňovala, hrad můžete v klidu navštívit i s malými dětmi. Pokud máte malé dítko v kočárku, i tak nebudete výjimkou. Je tady spousta místa k sezení v přírodě a vaše dítě bude na čerstvém vzduchu – my viděli cestou i na hradě kočárků s miminky hned několik.

kokorin_vchod_padaci_most1Problémem snad může být pár metrů cesty před padacím mostem, jakožto vchodem do hradu, který je tvořen spletí kořenů starého stromu. I tak si maminky poradily a nechali své silácké tatínky, aby vozítka s děckem přenesli.

Kočárky pak můžete nechat na nádvoří, kola do hradu nesmí, ty je nutné „zaparkovat“ před vchodem do hradu.

Na hradě můžete fotografovat dle libosti, posedět na lavičkách a v případě potřeba využít i doslova „hradní prevét“. Nečekala jsem, ale byl udržovaný v naprosté čistotě, snad lépe než podobná místa v některých restauracích.

V pokladně pak máte možnost zakoupit suvenýry v nejrůznější podobě. Děti obdrží na požádání razítko do cestovatelského deníčku, k mání jsou zde i turistické známky a turistické vizitky. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Kokořínských Pokliček, pak si vizitku zakupte zde – na Pokličkách není prodejní místo.

Poštovní schránka je umístěna na nádvoří hradu.

Nám se výlet na tento hrad líbil, především uchvátí okolní příroda a tak se návštěva hradu stane zároveň velmi příjemnou procházkou s posezením v lesích, plná romantiky s památkou jako vystřiženou z pohádky.

Další informace naleznete na www.hrad-kokorin.cz nebo na www.kokorin-kokorinsko.cz


Článek byl zařazen do soutěže Soutěž o knihy s tipy na prima výlety, do které můžete až do 29. sprna 2010 poslat svůj příspěvek i vy.
Ceny do soutěže věnovaly Akce-Novinky.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist