Nečekaně se z vás stala samoživitelka

Rubrika: Tipy pro rodinu

492413_working_women_4Může se stát, že vás otec dítěte před porodem nebo těsně po něm opustí. Taková situace je nesmírně těžká. Lépe se vám bude snášet, máte-li milující rodiče či jiné příbuzné a aspoň pár hodně dobrých kamarádek; nejméně pár týdnů po porodu budete potřebovat něčí pomoc víc než kdykoli jindy.

Mgr. Eva Kneblová, psycholožka:

Pokud se partneři rozejdou během těhotenství ženy nebo těsně po narození dítěte, dostává se žena do situace výrazně náročné na adaptaci. Musí si současně zvyknout na život bez partnera a život s dítětem. Žena může prožívat pocity rozčarování z nevydařeného vztahu, může být smutná nebo naopak může mít vztek. Je velmi těžké nepřenášet tyto pocity na dítě. Žena v této situaci může sklouznout do dvou extrémů.

Dítě vnímá jako „produkt“ nepovedeného vztahu, vidí v něm jeho otce a více či méně vědomě je odmítá. Druhým, stejně problematickým extrémem je, když se žena na dítě upne jako na jedinou bytost, které může dávat svou lásku. Dítě pak nepřiměřeně opečovává a stává se již zmiňovanou „dokonalou špatnou matkou“.

Dokud se žena nevyrovná s odchodem partnera a nevytvoří si normální zdravé pouto se svým dítětem, neměla by se pouštět do žádných jiných časově náročných aktivit. Možnost úniku od namáhavé a stereotypní péče o dítě by se pak mohla stát jakousi náhražkou za uspokojivý rodinný život. To ale v žádném případě neznamená, že by se měla zříct veškerého mimomateřského vyžití. Každá žena ví, jak je pro pocit osobní spokojenosti důležitá občasná návštěva u kadeřnice, posezení v restauraci či zhlédnutí pěkného filmu v kině. Takové nárazové „dobití baterek“ je téměř životní nutností. Kromě duševní podpory je v tuto chvíli nutná i faktická pomoc ze strany nejbližší rodiny či přátel, tedy občasné pohlídání dítěte.

Je dobré, pokud v sobě žena dokáže zašlápnout pocit příkoří: „Nechal mě samotnou s dítětem a teď si užívá svobody.“
Novou životní situaci je lepší přijmout jako úkol, s nímž je třeba se nějak vyrovnat. Už samotný fakt, že žena sama zvládne domácnost i dítě, může přinášet velký pocit uspokojení. Život bez partnera kromě možné finanční nejistoty a absence citové opory v sobě překvapivě skrývá i některá pozitiva: Žena se může lépe přizpůsobit potřebám dítěte, nemusí běžet ve čtyři z procházky, aby v půl páté mohla manželovi unavenému z práce servírovat večeři, nemusí večer vysvětlovat, proč je tak příšerně unavená, že nemá žádnou chuť na sex. Svůj volný čas může zcela podřídit svým vlastním potřebám. V tomto směru není od věci občas promluvit se „šťastně vdanými“ kamarádkami, které se v partnerském vztahu naopak dostávají do situací, kdy by si to se svobodnou maminkou vyměnily.


Také za těchto okolností je nezbytné začít velmi brzy přemýšlet, co dál. Z výzkumů vyplývá, že ačkoli pro matky samoživitelky je naprosto stěžejní vydělávat si v zaměstnání, jsou zároveň skupinou, která je hodně postižená nezaměstnaností; diskriminace při získávání zaměstnání na ně dopadá více než na ženy žijící s partnerem. Zaměstnavatelé se zřejmě bojí, že samoživitelka bude víc doma s dítětem než v práci.

Jedná se o ukázku z knihy Rodina a práce – jak je sladit a nezbláznit se.
Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

Napsal/a: Michaela Marksová-Tominová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist