Pomoc, která baví …

Rubrika: Pomoc

… aneb jak děti z dětských domovů pomáhaly od května do října kamarádům i místní komunitě  v rámci projektu NadaceTerezy Maxové dětem, Oriflame a Spolu dětem o.p.s. Bav se a pomáhej s Oriflame

Společným jmenovatelem projektu BAV SE A POMÁHEJ S ORIFLAME, bylo skloubit zábavu s učením a pomocí okolní komunitě. Děti z dětských domovů měly možnost uskutečnit projekty, které pomáhají vrstevníkům i seniorům  ke kvalitnějšímu životu. V rámci toho se učily spoustu praktických dovedností a poznávaly, jaké to je – mít nejen dobrou myšlenku, ale co je třeba udělat pro to, aby se úspěšně zrealizovala. Projekt probíhal od května do října 2011.

V rámci tohoto projektu například děti z dětského domova v Jemnici uspořádaly koncert na podporu dětského domova na Ukrajině. V dětském domově v Sedloňově se děti postaraly o rozmnožení včel v okolní přírodě, aby bylo více úrody.  Děti ze znojemského dětského domova postavily kotce v útulku pro opuštěné psy ve Znojmě-Příměticích.

Tyto ekologické a sociální aktivity jim dovolily naučit se pracovat v týmech a získat praktické dovednosti užitečné pro život. Než se děti pustily do jednotlivých projektů, dostaly všechny potřebné informace a návody v rámci speciálního školení. Samozřejmostí byla i finanční podpora na nákup nezbytných věcí pro realizaci jednotlivých aktivit, která je v souladu s pravidly projektu a nepřesáhne 30.000,-Kč na jeden projekt. Smyslem projektu bylo také pomoci jim uvědomit si, že mají sílu a schopnosti přinést pozitivní inspirace svému okolí a obohatit život svůj i jiných lidí – stačí jen chtít.

 

Projekt BAV SE A POMÁHEJ S ORIFLAME si vzal, mimo výše zmíněného, za cíl pomoci dětem, aby se po skončení ústavní výchovy mohly lépe zapojit do samostatného života. Projekt může být uskutečněn díky finanční podpoře společnosti Oriflame, která s nadací spolupracuje už deset let a prostřednictvím charitativního projektu Oriflame dětem předala na konto nadace více než 10 milionů korun. Projekt Bav se a pomáhej s Oriflame patří ke stěžejním charitativním projektům společnosti. Plynulý chod projektu zajišťuje obecně prospěšná společnost Spolu dětem o.p.s.

 

Příklady vybraných projektů

KONCERT ÚSMĚV UKRAJINSKÝM DĚTEM

Projekt BAV SE A POMÁHEJ S ORIFLAME symbolicky začal 1. června na Den dětí, kdy se konala akce zorganizovaná dětmi z Dětského domova Jemnice – Koncert Úsměv ukrajinským dětem.

Koncert se konal v jemnickém kině a zorganizovaly ho děti z dětského domova v Jemnici pro své ukrajinské kamarády, děti z dětského domova v Mukačevu. Jedním z hlavních organizátorů koncertu byl Gracian Svačina. Na koncertě vystoupily děti z jemnického dětského domova, ale i ze spřátelených domovů, například vystoupil František Šimčík z Dětského domova Lipová, který se proslavil v show Česko Slovensko má talent, kluci a holky z dětského domova z Mikulova, Kroměříže a dalších šesti domovů. Výtěžek koncertu 56 300Kč putuje na vzdělávací pomůcky do školy, která je součást domova v Mukačevu, nebo sociální zařízení v domově. Koncert moderovala Tereza Kostková.

DĚTI VE ZNOJMĚ BUDOVALY KOTCE V ÚTULKU PRO OPUŠTĚNÉ PSY ZE ZNOJMA PŘÍMĚTIC

Tento útulek patří k prvním, které vznikly v naší republice a podmínky, v nichž  opuštění psi žijí, nejsou dobré. Děti se rozhodly postavit pod odborný dohledem zděné kotce pro psy. I tento projekt podporuje hlavní cíl akce, protože děti musí projekt vymyslet, dojednat se všemi zúčastněnými stranami a samozřejmě společně přiložit ruku k dílu. A v čem vidí samy děti přínos projektu?  Jana a Hanka z dětského domova, které se také na stavění kotců podílejí k tomu říkají: Bavilo nás to a dělaly jsme to s radostí, protože těm psům to skutečně pomůže a mi jsme rády, že jsme mohly pomoci.

DĚTI Z DĚTSKÉHO DOMOVA V SEDLOŇOVĚ V PODHŮŘÍ ORLICKÝCH HOR PEČOVALY O VČELY

Protože v podhůří Orlických hor, konkrétně v okolí Sedloňova včelstev ubývá, děti se zaměřily na jejich chov.  Cílem projektu je stabilizace chovu včelstev, podpora a udržení biodiverzity krajiny v okolí obce.  Díky projektu by se mohla i zvýšit a zlepšit úroda, protože včely opylují hmyzosnubné rostliny na okolních pozemcích a porostech. V neposlední řadě děti podporují touto činností zachování rovnováhy v přírodě. Děti v rámci projektu čeká i sladká odměna v podobě zdraví prospěšného medu a z vosku mohou vyrobit svíčky, kterými podarují své kamarády. I tento projekt neformálním způsobem učí děti týmové spolupráci a praktickým dovednostem užitečným pro život.

Projekt souzní s klíčovými hodnotami, které společnost Oriflame vyznává, a to je úcta k lidem a k přírodě. Naše kosmetické poradkyně se bez nároku na zisk  zapojily do prodeje dárkových předmětů a hraček z kolekce Oriflame dětem, ze kterých je projekt Bav se a pomáhej financován, velmi si toho vážíme. Stejně tak jsme vděční našim zákazníkům, kteří podpořili  náš projekt na podporu znevýhodněným dětem koupí některého z dárků kolekce, která čítá již dvacet  položek,“ říká Ivona Živná, advertising manager, ze společnosti Oriflame a dodává „letos navíc o výběru projektů naše kosmetické poradkyně a zákaznice spolurozhodovaly.

Posláním nadace je, aby se co nejvíce dětí z ústavů vrátilo do rodinného prostředí. Nepodaří-li se to, pak podporujeme projekty, které je připravují na samostatný život a  přispívají ke kvalitě jejich života v dospělosti, po opuštění  dětského domova. Jsme rádi, že společnost Oriflame tuto naši vizi sdílí a pomáhá nám ji uskutečnit, “ říká ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem, Terezie Sverdlinová.

„Projekt umožňuje mladým lidem z dětských domovů uskutečnit zajímavé nápady prospěšné jejich blízkému okolí. Podporuje jejich dobrovolnickou činnost a propojuje je s místní komunitou. Dává jim příležitost ukázat, že i oni dokážou pomoci a nejsou jen ti, kteří pomoc potřebují. Velice děkujeme společnosti Oriflame a Nadaci Terezy Maxové dětem za jeho podporu, “ říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Spolu dětem, Naďa Dittmannová.


Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist