Máme doma „atopátko“

Rubrika: Onemocnění a léčba

Po diagnóze “ atopický ekzém“ nám bylo, jako když nás praští přes nos. Ráda bych vám nastínila průběh onemocnění z pohledu maminky. Odborné články již zde byly napsány a jsou velmi povedené.

U atopie je to tak, že i když dítěti ekzém „zmizí“, je stále v něm a může se objevit třeba spolu se stresovou situací, alergií na jídlo, prach…

Myslím, že co zde píši, asi už většina rodičů s „atopátkem“ ví, ale třeba někomu alespoň nějaká informace užitečná bude.

První setkání s atopickým ekzémem

Maličkému se objevil ekzém asi okolo 3. měsíce věku. Tváře, ruce a nožky měl červené a hrubé. Na hrudníku měl asi 5 takových ostrůvků. Do té doby zcela čisťounké miminko, žádné loupání hlavičky, nic. Já s manželem jsme nikdy kožní problémy neměli, proto mně to opravdu vyrazilo dech. Jsou samozřejmě daleko závažnější choroby, ale i tak jsem věděla, že to bude běh na dlouhou trať. A jako každý rodič chci, aby bylo mé dítě zdravé.

Dětská lékařka nám doporučila návštěvu kožní lékařky. Obrátili jsme se na ordinaci dr. Pellarové v Brně.

Už při tel. objednání na kožní nám sestřička  doporučila do návštěvy:

  • koupat minimálně, příp. jen 2 min.
  • mazat lékařskou, dětskou bílou vazelínou
  • v nutnosti použití mýdla, použít tzv. syndet
  • samozřejmě používat oblečení ze 100% bavlny
  • hlídat, aby se dítě zbytečně nepotilo

V ordinaci po vyřčení ortele přibyla další opatření:

  • dodržovat vše uvedené výše (podezřelá je i voda na koupání!!!)
  • masti nám doktorka předepsala ( H mast a Ichtamolovou do ložisek)
  • prát prádlo v Lovele, místo aviváže ocet a přidat máchání
  • sledovat jídelníček

Jelikož jsem do 7. měsíce kojila plně a dál do 15. měsíce, znamenalo to  psát si deníček co jím – i sebemenší bonbon. Po zavedení příkrmů jsem sledovala oba naše jídelníčky a poctivě vedla deníček.

  • omezit: rajčata, kakao (čokoláda), ostré koření, citrusy, … (to se týkalo první návštěvy, kdy jsem hlídala jen sebe)

Musím říct, že paní doktorka je velice příjemná a opravdu má bohaté zkušenosti. Ptala jsem se na tolik propagované solné jeskyně. Na to mi sdělila, ať si tam jdu jen tak relaxovat sama. Našetříme na moře a za 2-3 roky vezmeme prcka tam. Veškeré mnou pokládané dotazy mi byly perfektně zodpovězeny. Navíc není pí. doktorka ani sestřička celá v bílém, takže pro děti to není zase až tak stresující.

Co jsem se dočetla:

Tolik doporučovaný olivový olej je skvělý, ale na vnitřní užití. Pro pleť je údajně daleko vhodnější slunečnicový. Sestra mi poradila žehlit i rub oblečení.

Další kontrola na kožním:

Zlepšení, doporučeno vyzkoušet ovesnou koupel s přídavkem slunečnicového oleje. Předepsána promašťující mast.
Pro nás podezřelé potraviny (dle deníku): rajčata, hořčice, skořice, grilovací koření, barviva.

Stav po cca 4 – 5 měsících léčby:

  • zhoršení bylo jen v průběhu prořezávání zubů (= stresová situace)
  • jídla jsem přestala zapisovat v 9 měsících (jak moje, tak maličkého), úplné vymizení ekzému
  • promazávala jsem 2x denně (po vypotřebování H-masti jsem změnila na promašťující a stále dokola jsem je střídala)
  • koupala jsem malého obden v ovesné koupeli a sl. oleji
  • jeden alergen (např. rajče) nemusí udělat nic, ale jak jich je více, tak to může způsobit paseku,  proto jsem si třeba rajče dala, ale hlídala jsem, aby k tomu nepřišlo něco z ostatního. Vypozorovala jsem, že opravdu i když „přefiltrováno“ přes mateřské mléko, tak hořčice a i malé množství gril. koření malému hodně vadily.
  • žehlení, praní jsem stále dodržovala
  • co se týče opět jídla, tak do 1. roku nám bylo doporučeno hypoalergenní mléko. Stále jsem kojila, takže jsem ho používala jen do večerní kaše.

Současný stav (maličkému budou 2 roky):

  • Nekojím, dostává už normální, umělé mléko.
  • Jídlo mu hlídám pečlivě. Troufám si i zkoušet reakci na některé potraviny, ale velmi opatrně.
  • Maličký byl asi před měsícem na očkování (spalničky…). Týden na to se mu objevil ekzém, ale opět po asi měsíci promazávání Ichtamolem je čistý.
  • Ovesné koupele provádíme už jen zřídka. Stále promazávám, pokud je klidový stav, tak 1x denně, při zhoršení opět nasadím léčbu Ichtamolem a promazávám 2x.
  • Na zimu doporučuje pí. doktorka Vitamínovou mast na obličej.
  • Veškeré masti kupujeme v lékárně v Brně v Bílém domě (jsou i volně prodejné, takže nemusím nutně pokaždé pro recept).
  • Praní a žehlení stále dodržuji, jen občas, pokud jde o svrchnější oblečení, tak nepřidávám máchání.
  • Co malému vadí opravdu hodně, je pocení. Snažím se oblékat méně, ale zase aby nenastydl. Někdy je to dost složité, to mi asi odsouhlasíte všichni. Jeden podzimní den máme přes 20 stupňů a další je na bundu a deku přes kočár.

Naštěstí jsme se obešli bez kortikoidů a při svědění to nebyla zase až taková katastrofa, abychom museli nasazovat rukavice.
Pokud i vás potkala atopie, nezoufejte, trpělivost a pečlivost se vyplatí. Tato „nemoc“ je u každého individuální, proto samozřejmě co funguje nám, nemusí fungovat někomu jinému.

Minianketa – homeopatika na léčbu atopického ekzému

Četla jsem pár článků, že s pomocí homeopatik se dá atopie z organizmu vystrnadit a chtěla bych to zkusit. „Klasičtí“ lékaři mi to možná budou mít za zlé, ale ráda bych poprosila vás, co máte zkušenosti s homeopatiky, o příspěvek do diskuze. Váš názor mě zajímá a je velmi hodnotný.

Děkuji!!! MarieB

Napsal/a: MarieB

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • MarieB

    Ahoj Lussy,
    je svatá pravda, že promašťování se ti opravdu 100x vrátí. Nepolevuji, ani když má malý klidovou fázi. Mažu každý večer a když se mi jen trošku něco nezdá, tak vícekrát denně. Není to sice povzbudivá diagnóza, ale ani nejhorší ;-). Vše co popisuješ znám, jen citrusi šli ještě u mě přes kojení a nesměla jsem je smíchat s něčím jiným. Taky bacha na med, skořici, grilovací koření (směs jakéhokoliv koření)…ale to už víš, jsi šikulka a maličkého si vypipleš :-).
    Jsem ráda, že ses ozvala. Malýmu teď leze předposlední stolička, tak jsem také mazala o 106 a teď je zase chvilku klid ;-).MarieB

  • Lussy

    Tak se opět vracím. V prosinci dr. řekl, že to ekzém není, že to je jen suchá kůže, ať to hodně mastíme. Jenže během měsíce a kousek je z toho na jednom koleni rudý olupující se flek o průměru 1,5 cm. Dnes jsem s malým byla u Dr. protože má od pátku horečky a ten hned jak to viděl, tak řekl, že to je ekzém.
    Ať to třeba 10x denně promašťuju modrou indulonou, že kortikoidy nedává rád. No ty ani nechci a budu dělat všechno pro to, aby jsme se toho zbavili.
    Zhruba od roku mu dávám citrusy, úplně miluje mandarinky, tak si myslím, že by to zhoršení mohlo být z nich. Anebo k roku dostal dětskou kosmetiku a já tu jeho osvědčenou (HIPP) změnila na tu novou.
    Tak zatím alespoň nakoupím punčochy ze 100 % bavlny a budem mastit a mastit. A budu psát co snědl.

  • MarieB

    Lussy,pevně doufám, že to bude „jen“ nějaká reakce na ATB i když popis na AE sedí, snad to dr.vyhodnotí jinak ;-). Určitě dej vědět, malej teď bere též ATB (před měsícem měl 2 roky a má 1. ATB) a je z toho (od moči) zarudlý. MarieB

  • Lussy

    Marie,
    vzpomněla jsem si dnes na tvůj článek.
    Syn (1 rok přesně) bere antibiotika a najednu mu začly červenat a hrubnout tvářičky, a na loktech a kolenou má maličké (asi 4 mm) velké flíčky suché kůže.
    Jídelníček má pořád stejný, žádná změna v ničem nenastala, jen ta ATB. Zítra jdeme na roční prohlídku, tak to pediatrovi řeknu a uvidíme…

  • MarieB

    Samozřejmě, že AE není nějaká šílená diagnóza. Díky vašemu příspěvku nad tím dost přemýšlím a je fakt, že sice po vynechání alergeních potravin se AE synovi zlepšil, ale myslím, že opravdu psychika tady umí nadělat hodně velkou paseku. Jak jsem psala, tak malý se teď už osype jen při prořezávání zubů a navíc už občas baští čokoládu, jídla ochucená hořčící (roštěnka…) a v pohodě, takže stres je hodně velký lajdák.Děkuji za kontakt, napíšu.MarieB

  • Anonymní

    MarieB. – Nemyslím si, že se dá podobná věc posuzovat jako lepší-horší, já si říkám, že malá vidí, slyší, chodí, mluví, je chytrá, takže máme vlastně strašný štěstí. Taky jsem měla různé diety, ale prostě nic nefungovalo. Připadala jsem si jak idiot, když se mě MUDr. vytrvale ptala, a já odpovídala, že už jím asi jen 5 zaručeně nealergenních potravin (když jsem plně kojila), piju vodu, oblíkáme miminko do nealergenních věcí, nepotí se…blablabla – a nic, dítko se zlepšuje zhoršuje minutu od minuty (nejhorší to bylo vždycky v čekárně kožařky – tam jsem byla ve stresu, co zase bude). Když byl dceři rok a půl, bylo to nejhorší, tenkrát to bylo vážně na psychiatra (nepustila se mě, stačilo vstát ze židle a dostávala záchvaty, jako bych ji opouštěla navždy, řvala bez zjevného důvodu třeba 2 hodiny v kuse, nic nepomáhalo, v noci jsme vstávali i 12x). Nechala jsem ji týden u své sestřenice… po 3 dnech mi poslali fotku. Dcera byla čistá. Tenkrát jsem pochopila, že to je v hlavě. Cca po půl roce jsme experiment opakovali (samozřejmě doma vydržela čistá asi 2 dny, pak znovu to samé) – a se stejným výsledkem. Od té doby jsem skálopevně přesvědčená, že AE (minimálně ten „náš“) je záležitost psychiky a něčeho mezi námi v rodině (přitom maximálně pohodové vztahy na všech frontách). S tím mi současná medicína nepomůže, proto jsme na homeopatikách.Pokud chcete vidět, jak zabírají, napište mi prosím svůj mail na hrabos.r@seznam.cz a já vám pošlu pár fotek. Radka

  • MarieB

    Anonymní:Je mi jasné, že oproti „vašem“ projevům ekzému jsme my měli procházku růžovým sadem, jídlo se dá jednoduše upravit, ale s psychikou je to horší.Vám držím také pěsti, jistě jste na dobré cestě ;-). S pozdravem MarieB

  • Anonymní

    Mám skoro 4 letou dceru s AE. To dítě, které je na fotkách u článku, považuji za nádherné, čisté. Fotky, které mám já, raději neotevírám, brečím u nich i po letech. To, co chci napsat, je moje zkušenost a netvrdím, že je to jen ta jedna jediná pravda. I když se naše dcera osypala v 1. měsíci svého věku, je to reakce na moje psychické stavy – na můj stres nebo pohodu. Je na mě jako na mámu hodně fixovaná (s věkem je to lepší a lepší). Homeopatika zkoušíme, hodně nám pomohly (na rozdíl od MUDr. Kožařky, která řekla, že pokud nebudu dítě mazat kortikoidy, dá jí je do kapaček. V ten moment nás tam viděla naposledy). Je to ale o tom, že homeopatika beru i já (možná hlavně já – a na našeho homeopata, který je zároveň. MUDr. pediatr, nedám dopustit) a že jsem si musela ujasnit priority. Z mé zkušenosti: dcera je velmi „zaťatá“ a jakýkoliv nesouhlas s jejím chováním okamžitě filtruje přes kůži. Jakékoliv moje napětí (i nevyslovené) se během několika hodin objeví v podobě AE na její kůži. Když nám chce ukázat, zač je toho loket, rozškrábe se do kapající krve (během 10 hodin má kůži čistou, zdravou – kdo neviděl, neuvěří). V posledních týdnech se to zlepšuje (myslím, že je to věkem) – teď má záchvaty vzteku, ale už je neprovází rozdrbání celého těla, ale verbální pokřiky, jak jsme na ni zlí a jak s námi nemluví atd. Jsem šťastná, protože s touhle reakcí si dokážu poradit. S krvavým dítětem moc ne. Já osobně nemám žádnou zkušenost s tím, že by AE zhoršovalo prádlo, prací prostředky, jídlo atd., ale vždycky můj stres a její pocit, že já (a tatínek) se nechováme tak, jak bychom podle jejích představ měli. Držím palce.

  • Anonymní

    Moje dcera také měla ekzém, ale né v takovém rozsahu jako píšete. Promašťování pomáhalo, ale nejvíce pomohl prášek SA8 premium. Když žena zkoušela jiný, tak hned do 1-2 ekzém naskočil. Tak doporučuji koupit pořádný prášek na praní + 1-2 máchání navíc.

  • Anonymní

    Moje malá má taky atopický ekzém. Zkoušeli jsme toho spousty a skoro nic nefungovalo. Jednou za rok se snažíme jezdit k moři, kde se ekzém skoro ztratí, ale po návratu se znovu zhorší. Před nedávnem jsme ji koupili pyžámko a legínky, které jsou ze speciální vláken obsahující mořské řasy a stříbro a ekzém se evidentně uklidňuje. Malá dokonce celou noc klidně spí…vypadá to, že konečně něco funguje! Všem bych doporučila i toto spodní prádlo.

  • MarieB

    Děkuji. Držím vám pěsti, ať kolotoč zvládnete bez větší újmy.Určitě je to náročné a člověk to zvládne, jen se pak musí postavit na nohy zase on. Mám dospělouk kamarádku která má i teď dle mého názoru šíleně suchou pokožku, což je vidět i na první pohled.Tak se toho děsím, aby to malý neměl v takové míře v dopělosti. Po napsání tohoto článku se také ekzém objevil (buď teplejší oblékání, nebo reakce na rajský protlak v jídle 🙁 ). Mějte se hezky a snad se nám někdo se zkušenostmi s homeopatiky ozve ;-). MarieB

  • Anonymní

    Díky za skvělý článek. Moje 7 měsíční dcera atopickým ekzémem netrpí (zatím), ale já ano a bojím se, aby to po mě nezdědila.
    Zrovna se mi ekzém objevil (ve vlasové pokožce) a strašně to svědí… je to nejspíš stresem, protože poslední 3 týdny skáču doma jak šílená nejen kolem mimča, ale i kolem partnera, který je po operaci zad, takže je to trochu náročnější období.
    Každopádně mě taky velmi zajímá, jestli má někdo zkušenost s homeopatiky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist