Dopis a fotky od Tracey a jejího tatínka

Rubrika: Pomoc

tracey_perex-150x150S hrůzou jsem začátkem týdne zjistila, že vám pořád dlužím článek s dopisy a fotkami od Tracey, které mi poslala Lenčáč už před měsícem. Moc se omlouvám a honem napravuji…
Zároveň si dovolím připomenout, že k 23.5.2010 musíme uhradit celoroční školné pro Sandru.
Teď už ale k dopisům, které dostala Lenčáč od Tracey. První z nich psala sama Tracey, druhý je od jejího tatínka, který v Keni působí jako učitel.

Drahá Lenko,
zdravím Tebe i Tvého manžela a všechny nové „mamky a taťky“. Je mi líto, že se Tvoje rodina octla v těžké situaci. Modlím se se svojí rodinou, aby vaše problémy jednoho dne skončily.

Ještě jednou moc děkuji, že jste našli další přátele, kteří mohou mně a mé rodině pomoci, přestože teď ve vaší rodině prožíváte těžkou situaci.

S radostí Ti píšu, že jsme 26. listopadu 2009 zavřeli školu kvůli prosincovým prázdninám. Postoupila jsem do osmého ročníku, který je posledním ročníkem základní školy.V listopadu příštího roku budu dělat závěrečné státní zkoušky. A v roce 2011 začnu chodit na střední školu do 1. ročníku. Začínám se plně připravovat na státní zkoušky, které budou v listopadu 2010. Slibuji, že projdu s vlajícími prapory.

Opravdu mám zájem o vyšší vzdělání, proto jsem už říkala, že v roce 2011 začnu chodit na střední školu do 1. ročníku, kterým začíná vyšší vzdělávání. V Keni máme dvě etapy vyššího vzdělání – střední školu a po ní následuje univerzita. Obojí trvá 4 roky. Zde bude zapotřebí mnoho peněz. Jsem si jistá, že s vaší pomocí zvládnu dokončit obě tyto etapy ve vyšším vzdělání. Mým snem je, že se jednoho dne stanu doktorkou nebo sestřičkou.

Tento dopis dojde až po Vánocích, ale ráda bych vás informovala, že mám ráda cestování, hledání nových přátel a čtení. Cítím se velmi štastná, když jezdím na kole a plavu. Lenko a (jméno manžela), nemůžu vám říct, že chci, aby jste mi poslali to nebo tamto, ale byla bych velmi štastná, kdybyste mi poslali oblečení, boty, čokoládu a bonbony. Já si vždy cením všeho, co mi pošlete. Děkuji vám, že mi platíte zdravotní péči. Mám být očkovaná někdy v srpnu. Náš koordinátor také říká, že kdykoliv budu nemocná, budu zdarma ošetřena.

traceym Lenko a (jméno manžela), mému bratrovi Teddy Jackovi se dobře daří. Začal chodit do školy a odvádí skvělou práci. Už je dost velký, běhá tu kolem dělá velký rámus. Žijeme v malém domě. Náš táta stále uvažuje o vystavění většího domu, kde bychom s bratrem měli vlastní pokoj, abychom se mohli učit. Pořád ale nemá dost peněz na stavbu velkého domu. To byl vždy otcův a matčin sen. Jednoho dne moji rodiče promění tento sen ve skutečnost.

Pozdravuj všechny členy své rodiny i moje nové přátele. Modlíme se, aby těžká situace, která vás postihla, brzy skončila. Přejeme vám krásné a veselé Vánoce a štastný Nový rok a taky jsme vám poslali pohled.
S láskou

Tracey s rodinou

A následuje dopis od Traceyina tatínka:
Drahá Lenko,

toto píše Traceyin otec. Jak je ve vaší zemi? U nás v Keni je fajn. Co dělá (jméno manžela) a malý andílek (jméno dcery)? Doufám, že se mají dobře.

Já byl velmi štastný, když mi Tracey řekla, že jste jí napsali. Dala mi ten dopis přečíst, vážím se všeho, co jste říkali. Opravdu to chápu a poznal jsem, že Tracey velmi milujete a že máte v srdci místo i pro ni. Vidím, jak se vám její vzdělání leží na srdci. Moc děkuji, protože toto je velmi pozitivní zájem. Dělá vše pro to, aby si bylo jisté, že se příští rok dostane na střední školu. Rozumím vaší momentální finanční situaci. Něco podobného se stává každou chvíli. Jen si dodejte kuráž a Bůh vás ujistí, že to zvládnete. Speciálně bych vám chtěl poděkovat za to, že jste našli skupinu, která budou pomáhat Tracey v jejím studiu. Moc děkuji, Bůh vám žehnej.

Vzdělávací systém v Keni je velmi těžký. Dítě začíná už ve školce, než se dostane do základní školy, kde studuje 8 let asi 7 předmětů. Poté odchází na střední školu, kde se studuje další 4 roky spoustu předmětů. Potom jde na vysokou školu, kde se vybírá obor, který bude studovat. Může studovat třeba přírodní vědy nebo cokoli jiného, co ho zajímá. Tracey se velmi zajímá o přírodní vědy a myslím, že je bude studovat, jestli bude chodit na vysokou.

Ptala ses, co by Tracey chtěla, abyste udělali pro ni a její rodinu. Naše největší potřeba je Traceyino vzdělání. Je toho asi spousta, co by bylo potřeba, ale chápeme, že to také nemáte zrovna lehké. Jediná pomoc, kterou nám teď můžete poskytnout je to, že uvidíme, že Tracey Tracey dostává to nejlepší z našeho vzdělání. Jakékoli další věci nám můžete poslat, jen jestli vám to vaše situace dovolí. Opravdu si vážím tebe a tvého manžela za to, jak jste přátelští a milující.

Traceyin mladší bratr začal chodit do školky. Kluk je velmi aktivní a také vždy mluví o vás, když mu Tracey začne o vás vyprávět. Celá rodina posílá srdečné pozdravy tvojí rodině, přátelům a také skupině maminek a tatínků. Řekni jim, že je máme moc radi a Tracey je má nejraději. Můj srdečný pozdrav předej (jméno manžela) a (jméno dcerky). Doufáme, že si brzo přečtem od tebe další dopis.

Váš Dan okoth Okado
(Traceyin otec)

Zároveň bych Vás ještě chtěla informovat, že vyhlášená sbírka na zdravotní pojištění pro tracey přinesla dostatek financí, takže jsem začátkem dubna poslala potřebných 1.500 Kč na konto sdružení. Zbytek, který se podařilo vybrat zůstává na účtu pro „naše“ africké děti.

Jak jsem naťukla v úvodu, tak ještě připomínám, že do 23.5.2010 máme poslat příspěvek na školné pro Sandru – celkem 7.200 Kč, do této částky chybí zhruba 2.400 Kč. Můžete-li tedy přispět aspoň malou částkou, najdete info v diskuzi Pro „rodiče“ Sandry a Thierna…. Nezapomínejte uvést jako variabilní symbol svoje registrační číslo zde na VD.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě

Čtu dál →

[Soutěž] Příběhy obrazů a soch

Máme tu další knižní novinky pro děti a s nimi už tradiční soutěž o jednu z nich. Kdo se

Čtu dál →

Recenze: Knížka pro zvídavé děti

Knížka pro zvídavé děti? Tak to je přesně pro nás, viď, mami? sdělil mi Marek hned po přečtení názvu.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

 • Holky, je možné zjistit, jak je Tracey vlastně velká, jakou má velikost nohy a tak. Poslala bych nějaké to oblečení a i botky.

 • Peťko popravdě i mě by to zajímalo, ale na tohle ti bohužel nikdo neodpoví. Když dostuduje bude už prakticky dospělá a bude jen na ni jestli se rozhodne zůstat v zemi a pomáhat tam nebo odjede do světa. Taky asi záleží na tom jak moc bude šikovná a na jaké školy se dostane. Pokud by nakonec studovala nějakou univerzitu v „civilizaci“ je bohužel i dost možné, že už se do „rodných poměrů“ nebude chtít vrátit… ale jak říkám… i když jí posíláme peníze na vzdělání, musíme stále myslet na to, že jí nabízíme jen možnost – nekupujeme si její život a nemůžeme jí ho chtít organizovat. Chtělo by se skoro říct škoda… taky bych radši kdyby „investice“ byly zhodnoceny. Ale kolikrát neporučíš ani vlastním dětem 😀

  babofka… vlastně ani ne, psala jsem ji spoustu věcí o čr, o tom jak žijeme, jaké je tu podnebí, roční doby… svátky… ale o školství ještě ne. Díky za tip – napravím to 😉

 • Ježiš, Lussy no jo, to je dobrý! I jsem tě oslovila Lussy, ale přitom jsem myslela na Lenčáče! Promiň!!! 🙂

 • Padmé

  Děkuji za článek, dopisy i fotky.

  I za připomenutí školného pro Sandru – přiznávám se dobrovolně, že jsem „zapomněla“… napravím to…

 • Lussy

  babofko,
  jen aby nedošlo k nedorozumění – Tracey nebyla původně „moje“ ale Lenčáče.

 • Lussy, napadá mě, nepsala jsi někdy Tracey, jak vypadá konkrétně školství u nás? Jaké předměty, kolik hodin se děti učí, jak jsou prázdniny, apod.?

 • Lussy, to je jasné. Nemůžeš srovnávat první dopisy od Sandry s dopisy od Tracey, se kterou si píšete už delší dobu a znáte se víc… Takový dopis je jasně konkrétnější, bližší srdci… Navíc jste si Tracey vybrali, je/byla původně vaše.
  A díky za info o jejich bydlení… Tak to asi přistavět hliněnou místnost s dírami namísto skleněných výplní oken vyjde opravdu levněji než zaplatit školné… 🙂

 • Peťka

  Lenčáč, já bych docela ráda věděla, jak v tom školství, pokud tedy dítě vystuduje nejvyšší vzdělání, tedy nějakou tu univerzitu, jak najde uplatnění. Jestli pak třeba tyto „děti“ nakonec nekončí u svých rodin, jako pracovní síla, prostě pomáhají s prací a péčí o sourozence apod.
  Zda pak třeba i cestují, dále se vzdělávají, nebo po škole „utečou“ do světa?
  Chápu, že škola u nich nemá takové kořeny, jako třeba u nás.

  Ostatně zrovna nedávno jsem řešila s jednou známou problém studia v ČR. Její dcera se učí velmi dobře, měla možnost odjet studovat do zahraničí, přičemž částka za semestr na VŠ by přišla na cca 20tis./měsíčně, i v případě stipendia, což si rodina dovolit nemůže. Sice to sem nepatří, ale tím chci říct, že i u nás jsou rodiny, které nemohou svému nadanému dítěti zaplatit kvalitní vzdělání.
  Jistě vzdělávání v Africe má velký smysl, jen bych ráda věděla, jak je to dál s absolventy. Zda ve své zemi zůstávají.

 • Blbě sem to napsala, dveře a okna samo mají, ale jen jako díry, maximálně zahalené nějakým závěsem. Ve dvěřích měli některé rodiny kus plechu, nebo nějakou desku. S naším bydlením se to prostě srovnávat určitě nedá.

 • Jsem tu jen na skok, ale pokusím se trochu osvětlit situaci. Systém školství je opravdu hodně podobný našemu, ale oni za a) náš systém neznají a za b) je to pro ně „nová“ věc… něco co tam nefunguje x let jako u nás, proto se jim to podle mě zdá složité. Co se týče domu, tak zase… nemůžeme si představovat že mají baráček a budou přistavvat patro…už dříve mi Tracey psala, že žijí v hliňeném domě, kde jsou dvě místnosti. Podle fotek a videí co jsme viděli na jednom setkání to jsou jen takové kukaně bez oken bez dveří, místnosti tak max 4×4,metry. Takže pro ně zvětšit dům znamená kopec hlíny, možná nějaké podpůrné trámy či co… a hlavně asi čas, který otec nemá, protože buď se stará o pole nebo loví ryby a nebo jezdí za prací. Tak asi tak nějak.

  Pravdou ale je, že určitě je to rodina, která se díky vzdělanému otci nemá úplně nejhůř.

  Už na počátku když jsme stáli před rozhodnutím koho adoptovat jsme řešili jestli to má být úplný sirotek, který nutně potřebuje pomoci a nebo dítě z úplné rodiny, které jen potřebuje pomoci aby mělo vzdělání. Právě proto abychom měli „jistotu“ že dítě bude vedeno ke studiu a bude mít alespoň základní podmínky pro studium, jsme se nakonec rozhodli adoptovat holčičku z úplné rodiny, dceru učitele. A myslím že jsme udělali dobře, moc bych si přála, kdyby se Tracey splnil její sen a stala se doktorkou, která by po té „peníze nás všech“ zůročila několikanásobně tím, že by pomáhala dalším lidem.

  Možná to zní trochu pateticky, ale zrovna teď to nějak tak cítím. Všem vám moc děkuju za pomoc. Bez vás bychom už o Tracey nic nevěděli. Opravdu moc děkuju.

 • Peťka

  Díky za článek.
  Ono je to asi těžké. U nás se prostě žije jinak a máme jiné starosti. I tak si myslím, že „tam“ jsou lidi svobodnější. Nemluvím teď o místech, kde je největším problémem hlad.

 • Lussy

  babofko,
  taky mě ta stavba domu zarazila. Nebo ten „těžký“ systém školství, který je naprosto totožný s naším. Až na tu platbu školného :-(.
  Ale musím říct, že mi tento dopis udělal mnohem větší radost než od Sandry. Je v něm mnohem víc informací a je takový „opravdovější“.
  Nějakou kačku jsem dneska poslala.

 • Lenčáči a Petro, díky. Doufám, že bude letos Tracey úspěšná, vysvědčení bude ukázkové a zkoušky složí levou zadní.
  Jen mě občas překvapí nějaká informace „z Afriky“, tentokrát např. to, že chtějí stavět nový dům, aby každé z dětí mělo svůj pokojík. Je to samozřejmě fajn a moc jim přeju, ať se jim plány splní. Jen mi trochu hlava nebere, že nemají na školné pro děti a chtějí stavět barák. No, ale asi to v Keni funguje jinak a postavit barák je snazší (levnější) než studovat…
  A penízky samozřejmě taky nějaké pošlu na účet…

 • JanaK

  Moc díky za dopisy a za všechno, co pro „naše“ dětičky děláte 😀 Jo a zdravím ostatní mamky a taťky!
  Víte, co by mě zajímalo? Jestli u nich je něco podobného jako u nás čarodějnice…

 • Děkuji za zveřejnění dopisů od Tracey i jejího otce.Myslím, že tato rodina jelikož má jenom dvě děti a otec je učitel se má oproti jiným rodinám dobře,ale zase je zde záruka, že chtějí, aby Tracey opravdu dosáhla co nejvyššího vzdělání.A to je podstatné.Na očkování jsem něco málo přispěla a pošlu i příspěvek na Sandru. 23.května je zachvíli a jak zde čtu je potřeba uhradit školné.Tak jdu hned na interntové bankovnictví.Zdravím všechny “ rodiče“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist