Víte, jak správně ozdobit stromeček?

Rubrika: Domácnost a bydlení

I taková, zdánlivě jednoduchá věc, jakou je zdobení vánočního stromečku, se řídí obecnými pravidly. Zda je budete dodržovat či nikoliv je na vás, já se vám pokusím nastínit, jak by to mělo být správné…

V předchozích článcích jsme si povídali o nákupu vánočního stromečku a nechyběla ani fakta k bezpečnosti, při nákupu a instalaci vánočních svíček. A nyní nadchází čas vyndat z krabic lesklé ozdobičky, které na Den D čekaly ve tmě celý rok…

Trocha historie

Historie zdobení vánočních stromečků pochází z Německa, odkud se rozšířila do celého světa. První zmínky pochází z Brém, ze šestnáctého století. V Čechách se ke zdobení dostávají lidé až po světové válce.

Skutečně tradice zdobení velkých stromků ve městech pochází z Brna, kde se ujala tzv. Těsnohlídkova tradice zdobení vánočního stromečku. Spisovatel Rudolf Těsnohlídek nalezl s přáteli v roce 1919 promrzlé sedmnáctiměsíční děvče, kterou pojmenovali Liduška. V rámci sociálního cítění se rozhodl uspořádat tehdy netradiční sbírku na pomoc chudým dětem. A tak se 13.prosince 1924 rozsvítil na brněnském Náměstí Svobody ozdobený vánoční stromek. Byl to vlastně první takový stromek u nás…

Trendy ve zdobení

Trendy ve zdobení vánočních stromků jsou každoročně určovány na jarním veletrhu v německém Frankfurtu.

ruzova_ozdobaPro letošní rok zvítězily všechny odstíny růžové, následované přírodními barvami a klasickými červenými odstíny.

Začínáme zdobit

Stromeček umístěte nejprve do stojanu a také ho dejte na místo, kde se bude i po nazdobení nacházet. Zcela určitě není dobré jej po celkovém nazdobení přenášet z místnosti do místnosti.

1. Jako první si připravíme svíčky. Nejlépe ty elektrické. Svíčky si rozprostřeme na volnou plochu (ideální je skutečně podlaha) a zkontrolujeme je. Teprve po vyzkoušení je instalujeme na stromeček. Začněte tak, že střed osvětlení dejte těsně pod vrchol a pak dále pokračujte do stran. Perfektně osvětlený stromeček má na každém patře svíčky. A to jak vepředu, tak samozřejmě vzadu.

Svíčkami se začíná stromeček zdobit tradičně vždy i z toho důvodu, aby se dobře ukryly kabely.

2. Další na řadě jsou čokoládové ozdoby. Začínáme těmi velkými, až se dostaneme k těm nejmenším. Čokoládové ozdobičky by se měly ocitnout na každé větvičce. Na velké větve věšte ty těžší, na kratší a tenčí větvičky pak ty malé.

3. Klasické ozdoby jsou na dalším místě. Pokud máte doma slámové ozdoby, papírové či jiné z přírodních materiálů, právě nyní nastal jejich čas, aby i ony se staly ozdobou vánočního stromečku.

4. Naposledy dáváme na stromeček ozdoby skleněné. Je to proto, že jsou velice křehké a tudíž se snadno rozbíjejí. Opět by na každé větvi měla být jedna ozdobička.
Skleněné ozdobičky nádherně vyniknou v blízkosti svíček, neboť světlo rozzáří jejich skleněnou krásu.
U skleněných ozdob začněte věšet nejprve koule, pak následují ostatní tvary. Velké koule se dávají dolů, menší nahoru.

5. Po dokončení navěšování ozdob přichází čas na řetězy – z jakéhokoliv materiálu. Krásně vyniknou ty lesklé, co zakoupíte v obchodech. Nenahraditelnou hodnotu ale mají také ty, které vyrobily děti – třeba z barevného papíru.

6. Teprve nyní usadíme na stromeček špičku. Jedná se ve většině o křehkou ozdobu, často používanou ze skla, proto je nutná opatrná manipulace a dokonalá příprava stromečku na její umístění (např. seříznout hlavní špičku, olámat dlouhé a přebytečné jehličí apod.)

7. K dokončení už zbývá na stromeček rozsypat třásničky. A stromeček je připravený.

Krása spočívá v jednoduchosti

I když mají děti rády pestrost, je dobré je při zdobení stromečku trochu krotit. Ale protože děti i rády tvoří, možná nebude marné využít jejich snahu a nadšení pro vytvoření vánočních ozdob. Tady najdete návod na výrobu jednoduchých ozdob z přírodních materiálů – ze skořápek z ořechů. Vždyť to ručně vyrobené, je přece to nejlepší!

Další tipy ke zdobení stromečku:

  • stromeček začínejte zdobit od shora
  • začínejte vždy ozdobami s menším průměrem
  • velké ozdoby je vhodnější umístit na stromečku níže, na dolní větve
  • po navléknutí ozdoby na stromeček háček jen lehce zamáčkněte, nijak jej nelamte apod.
  • při zdobení můžete střídat dekory i barvy.
  • pokud používáte ozdoby na kolíčkách, tak je umístěte na stromeček až jako poslední a využijte je spíše jen k dozdobení.

A při zdobení si nezapomeňte pustit nějakou pěknou písničku. Nejlépe samozřejmě tu vánoční!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist