Udělejte radost karamelovými kuličkami nebo lízátky!

Rubrika: Domácnost a bydlení, Recepty

Dortová lízátka si jistě zamilují nejen děti. Jsou lahodná a už jen samotná výroba se stane zábavnou událostí. Pozvěte známé a kamarády, uvařte kávu a zabořte ruce do čokolády.

Chcete-li si vyrobit jen pár lízátek pro radost, upečte korpus z poloviční dávky, rozdrobte několik cupcakes, zbytek bábovky od snídaně nebo odkrojky z dortu.

Suroviny na 20 lízátek

 • Poloviční dávka těsta (ze 125 g másla) na základní korpus
 • 300 g ganache (200 g čokolády + 100 ml smetany na vaření) viz Recepty
 • Oslavy jara – lízátka ve tvaru kytiček – 250 g bílé, 250 g citrónové, 250 g jahodové belgické čokolády Callebaut v peckách
 • Dívence – kulatá lízátka s knoflíky – 750 g bílé belgické čokolády Callebaut v peckách
 • Mamince – lízátka ve tvaru srdíček – 250 g bílé, 250 g pomerančové, 250 g jahodové belgické čokolády Callebaut v peckách
 • Tatínkovi – karamelové kuličky – 750 g karamelové čokolády Callebaut v peckách, 100 g bílé belgické čokolády Callebaut v peckách
 • Případně cukrové kuličky na dozdobení základních lízátek

Potřeby a pomůcky

 • Dortová forma o průměru 20 cm
 • 1 balení papírových tyčinek na lízátka, značka PME nebo Wilton (delší tyčinky 16–20 cm na zapíchnutí lízátek do vázy, květináče či polystyrenu, kratší tyčinky na postavení lízátka kuličkou dolů – stačí délka 10–11 cm)
 • Vykrajovátko či formička ve tvaru kytičky (Oslavy jara)
 • Vykrajovátko či formička ve tvaru srdíčka (Mamince)
 • Papírové krabice s 20–30 dírkami v horní části v dostatečných rozestupech
 • Pečicí papír
 • Stuha a ostré nůžky

1. Do středně velké misky rozdrobte vychladlý korpus a rukama do něj zapracujte připravenou ganache, aby vznikla vláčná hmota.

2. Umyjte si ruce a vyválejte v dlani přibližně 3cm kuličky. Rozdělte je na menší plechy s pečicím papírem a dejte do lednice alespoň na 20 minut vychladit.

Kytičky na oslavy jara a srdíčka pro maminku vytvořte pomocí vykrajovátka příslušného tvaru, do kterého prstem utemujete čokoládovou směs a opatrně vytlačíte. Uhlaďte okraje a dejte na plech s pečicím papírem do lednice na 20 minut vychladit. Další postup je stejný jako u kulatých lízátek.

3. Ve vodní lázni rozpusťte připravenou belgickou čokoládu. Když jsou pecky téměř rozpuštěné, sundejte misku z vodní lázně a čokoládu míchejte lžící tak dlouho, než vychladne – po nanesení na ret by měla chladit. Pokud nechladí, pokračujte v míchání. Dobře vytemperovaná čokoláda je lesklá a rychle zatuhne. Špatně vytemperovaná čokoláda tuhne dlouze, je zrnitá a do druhého dne se na ní objeví skvrny.

Když začne na rtu chladit, je dobře vytemperovaná. Namočte do ní konec tyčinky a tu zapíchněte do středu vychlazené kuličky, kytičky či srdíčka.

Tip: Z lednice je na namáčení vyndávejte postupně, aby neteplaly.

4. Kuličku namočte do čokolády a otáčivým pohybem ji celou pokryjte polevou.

5. Lízátkem nad miskou otáčejte a lehkým poklepáváním na zápěstí se zbavte přebytečné čokolády.

6. Zapíchněte do připravené krabice s dírkami nebo postavte na pečicí papír a nechte trochu zaschnout.

7. Než čokoláda úplně zaschne, dozdobte cukrovými kuličkami a přidejte roztomilou mašličku ze saténové stuhy.

8. Po dokončení lízátek namočených v jednom druhu čokolády opakujte kroky 3–7 s ostatními příchutěmi.

9. Jarní kytičky, srdíčka pro maminku, kulatá lízátka s knoflíky pro slečnu a karamelové kuličky pro tatínka po úplném zaschnutí čokolády dozdobte podle instrukcí v tematických kapitolách (Oslavy jara, Dívence, Mamince, Tatínkovi).

botkyrukvicky

Tip

Lízátka podávejte hostům z vlastnoručně vyrobeného jednoduchého stojanu.

Kartonovou krabici zabalte do hezkého papíru, který bude barevně ladit s lízátky, propíchejte do horní části dírky a zapíchejte do ní hotová lízátka.

Případně můžete vyložit vázu nebo květináč aranžovací hmotou a lízátka do ní zapíchnout. Moc pěkně vypadají i ve sklenici s cukrem nebo v polystyrenu převázaném mašlí.

Karamelové kuličky

Nevím, jak u vás doma, ale u nás patří karamelové kuličky k jednoznačně nejoblíbenějším dezertům. Všichni máme rádi čokoládu a karamel. A ačkoliv je dělám dost často, moje rodina jich má pořád málo. Takže vás asi nepřekvapí, když vám prozradím, že je vždycky nezdobím tak precizně jako na focení. Někdy prostě skončí v papírových košíčcích na podnose jako běžné cukroví. Ale jsou i dny, kdy se pustím do chystání dárku. Dám si práci se zdobením, pečlivě urovnám do dárkové kazety, zabalím do hedvábného papíru a převážu saténovou stuhou. Rozdíl mezi obyčejným dezertem a propracovaným dárkem je nedozírný, a přitom úsilí vynaložené navíc není nijak velké.

Suroviny

 • 20 kulatých cake pops s karamelovou polevou (viz Základní techniky – příprava cake pops, kroky karamelove_kulicky1-3)
 • Bronzový nebo zlatý perleťový pudr
 • 100 g bílé čokolády Callebaut v peckách

Potřeby a pomůcky

 • Pečicí papír
 • Velký kulatý štětec
 • Lžíce

1. Kuličky připravte podle kroků 1–3 v kapitole Základní techniky – příprava cake pops.

2. Do rozpuštěné čokolády namočte vychlazenou kuličku a vidličkou přesuňte na pečicí papír. Nechte zatuhnout. Opakujte s ostatními kuličkami.

3. Po zatuhnutí všech kuliček naneste na čokoládu velkým kulatým štětcem zlatý pudr, podobně jako na kuličky třpytivých cupcakes na předchozí stránce.

4. Poté ve vodní lázni rozpusťte bílou čokoládu. Naberte ji na lžíci, a jak ze lžíce stéká, dělejte jí na kuličkách tenké čáry. Nechte zatuhnout.

Do druhého dne spotřebujte. Skladujte na chladném místě, ne v lednici. Čokoláda by se orosila.


Recepty pochází z knihy Sladký design – pečení a zdobení s Hankou Rawlings , kterou vydalo nakladatelství Smart Press.

HR_obalka A4 F.inddVe třinácti kapitolách vás kniha seznámí s variacemi základních receptů na korpusy, sušenky, cupcakes, mini dortíky nebo dortová lízátka. Autorka vás naučí používat pomůcky, které vám ušetří mnoho času, seznámí vás s prací s potahovými a modelovacími hmotami, odhalí tajemství práce s čokoládovou i bílkovou polevou, sirupem či krémem.

Dejte sbohem klasickým šlehačkovým dortům a unylým marcipánovým růžičkám, Sladký design vám otevře dveře k profesionálnímu zdobení. Vyrobit dezerty jako z té nejlepší cukrárny pro vás díky názorným fotografiím a podrobným instrukcím bude hračka!

Se stejnou láskou, s jakou pro vás Hanka knihu připravila, budete moci obdarovat skvostnými sladkostmi vaše nejbližší.


Prožijte krásné Vánoce!

Předvánoční pohodu je třeba pořádně naplánovat. A tak se v redakci Smart Press rozhodli, že  vanocni_nakupy_smartpress_upoutavkauspořádají prodejní akci nakladatelství Smart Press nikoli na jediný den, ani na týden, ale skoro na celý měsíc, tedy od 1. do 22. prosince!

Využijte vánoční nákupy v redakci se slevou 30% na všechny knihy!

 • Ochutnávka vánočního cukroví našich skvělých autorů.
 • Kávička a čaj na zahřátí.
 • Vánoční sleva 30 % na všechny tituly.
 • Dáreček ke každému nákupu.
 • … a těšíme se i na vaše děti!

Prosíme o nahlášení vaší účasti předem Vlaďce Zápotocké (zapotocka@smartpress.cz, tel: 775 265 336).

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist