Jaké nebezpečí hrozí dětem v koupelně?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Nemusíte být zrovna batole, aby vám v koupelně hrozilo nebezpečí. Ale jako batoleti na vás nebezpečí v koupelně číhá téměř na každém rohu.

Kosmetika, léky, čistící prostředky

Přesto, že se většina  skutečně nebezpečných chemikálií prodává již s dětským bezpečnostním uzávěrem, nebude nic moc příjemného, když do sebe malé dítě naleje flašku šamponu.

O to nebezpečnější je, když se dítě dostane k lékům. Například oční kapky Visine bezpečnostní uzávěr nemají. A pro děti jsou oční kapky pěkně nebezpečné. To, co řeší červené oči u dospělého člověka, může změnit rytmus srdeční tepu a u malého dítěte a vyvolat koma.

Nejjednodušším řešením je pokud všechny lahvičky schováte do skříňky, ke které se malé dítě nedostane.

Holítka, žiletky, nůžky

Nenechávat v dosahu malého dítěte. Nikdy. Po použití hned vrátit zpátky na místo, ideálně v zamykatelné skříňce.

Mokrá podlaha

Na mokré podlaze může uklouznout každý. Ale malé dítě padá rovnou na hlavu. To znamená, že si může snadno poranit obličej či temeno hlavy. A hlava hodně krvácí a také hrozí otřes mozku. A to jsou jen ta lehčí zranění.

Vana

Je dost nepříjemné, když se vám ve vaně smekne noha. Určitě si tedy do vany pořiďte protiskluzové podložky. Nejen pro vás, ale hlavně kvůli vašim dětem. Vyrábí se čím dál tím více sofistikovaných „udělátek“ do vany, kdy dítě může „bezpečně“ sedět ve vaně. Nevěřím jim.  Myslím, že důležitější než vychytávky do vany, je být plně přítomen, když se vaše dítě koupe. A dítě nenechávat v koupelně o samotě.

Fén

Zapojený fén v elektřině. Buďto se dítě spálí a nebo zabije. Podle mě fén nemá v koupelně, co dělat. Upřímně mi ze začátku života v cizině vadilo, že v koupelnách nejsou elektrické zástrčky. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, jak je to chytré řešení.

Skleněná zástěna u vany

Na dceru mojí kamarádky se taková o skleněná zástěna během sprchování celá vysypala. Nic se jí naštěstí  nestalo, ale jen proto že nepropadla panice a na střepy hodila ručník a bez pořezání se dostala ven z vany. Vždy kontrolujte u výrobce zda je na zástěně bezpečnostní folie, která takovému nebezpečnému vysypání skla zabrání. Pokud není, můžete si ji snadno nainstalovat sami.

Toaleta

Pro to, aby byla toaleta uzavřená víkem existuje spousty důvodů. Ale v souvislosti s malými dětmi je důležitý hlavně jeden. Malé děti jsou vodou fascinovány. Takže se v ní chtějí cákat a jak se budou do toalety naklánět jejich hlava, která je nejtěžší z celého těla, je stáhne dovnitř. No a ony už se samy zpátky nedostanou.

Druhý důvod je, že děti milují do toalety házet různé věci. Začne to toaletním papírem a skončí vaším mobilním telefonem. Takže na toaletu dát bezpečnostní uzávěr a máte klid.

PS: Možná to vypadá, že vaše dítě má jediný životní cíl a to je zabít se, nebo minimálně přijít ve vaší domácnosti k úrazu.

Tak to určitě není. Věřím, že je dítě inteligentní bytost a často jí, jako takové,  stačí projevit dostatek důvěry. Přesto je lepší nebezpečí v domácnosti eliminovat a dítě nechat zkoumat okolní svět bezpečně.

Pozn. red.:  Nenechte si ujít příležitost vyhrát návrh dětského pokoje přímo od autorky tohoto článku! Soutěž běží do 21. dubna v článku Jak zařídit dětský pokoj.

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist